plama z wosku

Jak usunąć plamy z wosku?

PersefonaPersefona - specjalista Tipy.pl
plama z wosku
1 z 5

Plamy z wosku są uciążliwe, prawda? Są odporne na wodę z mydłem, a jeśli starasz się zbyt mocno i chcesz działać siłą istnieje duże prawdopodobieństwo, że zniszczysz daną rzecz. Są trzy metody na pozbycie się wosku: ciepło, zimno i trauma – tak, dobrze czytasz. Wosk w chłodzie stwardnieje i będzie można go łatwo oderwać. Ciepło rozpuści wosk i będziesz go mogła czymś wsiąknąć (jest jednak obawa, że nie cały wosk zostanie zebrany). Możemy też zafundować woskowi traumę i drapać go i skrobać z dużym prawdopodobieństwem, że zniszczysz czyszczoną rzecz.
1
usuwanie plam z wosku - sposób 1

Pierwszą metodą, której powinnaś spróbować jest działanie zimnem. Włóż pochlapaną woskiem rzecz do zamrażarki. Jeśli nie chcesz uszkodzić ubrania, lub nie chcesz, żeby miało ono styczność z pożywieniem, włóż je najpierw do woreczka i dokładnie zamknij. Zostaw na noc, aby dobrze się zmroziło. Rano wyjmij ubranie z zamrażarki. Wosk będzie bardzo twardy i będzie go można łatwo połamać. W niektórych przypadkach będziesz go mogła odkroić, w innych zetrzeć szczotką, na przykład do zębów.

Jeśli przedmiot jest zbyt duży, aby go umieścić w zamrażarce, weź kostki lodu i połóż na wosku. Jak już będzie bardzo zmrożone zeskrob wosk.


2
usuwanie plam z wosku - sposób 2

Jeśli mimo mrożenia wosk wciąż nie chce się usunąć, spróbuj innej metody i zadziałaj na niego ciepłem – dla odmiany. Potrzebujesz żelazka i deski do prasowania, kilka ręczników papierowych (lub chłonną ściereczkę) i gazetę. Nagrzej żelazko, zacznij od małej temperatury. Połóż ubranie z woskiem na desce do prasowania. Połóż na plamie ręcznik papierowy (lub ściereczkę), aby całkowicie ją przykrył. Drugi ręcznik (a nawet dwa) podłóż z drugiej strony plamy, od środka. Przeprasuj plamę. Żelazko powinno być w ruchu cały czas. Najprawdopodobniej dużo wosku się pozbędziesz, ale zapewne nie całego. Możesz powtórzyć ten proces, z czystymi ręcznikami i odrobinę podwyższoną temperaturą.


3
usuwanie plam z wosku - sposób 3

Jeśli to nie podziała zadziałaj siłą – choć w sumie musisz być bardzo ostrożna. Zeskrob wosk nożem lub skrobaczką. Możesz zniszczyć ubranie, więc działaj uważnie.


4
art/2010/4030_26737_big.jpg

Jeśli wosk jest farbowany, może zostać plama po farbie. Jak już usuniesz wosk przetrzyj plamę szarym mydłem. Następnie przepierz. Jeśli to nie pomoże, to znaczy, że plama już pozostanie – niestety.


?

Wskazówki

* Uważaj na rodzaj materiału, który przeprasowujesz. Sztuczne tkaniny nie zniosą ciepła tak dobrze jak naturalne. Przeczytaj uważnie metkę.


Strona 1 z 5

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (6)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Anna
10.12.2018
To nie jest o wosku, tylko o stearynie. Plamy z wosku są znacznie trudniejsze do usunięcia. Ja nie znam sposobu na całkowite ich usunięcie.
yrek
27.04.2015
IPA (Alkohol izopropylenowy) w sklepach motoryzacyjnych sprzedawany jako zmywacz do hamulców. świetnie odtłuszcza i rozpuszcza wszelkie tłuszcze wosk też.
Zbyszek
12.12.2014
Do usuwania plamy z wosku świetnie nadaje się płyn do mycia naczyń zielony (miętowy) Ludwik!
Patrycja
10.02.2014
Dzięki Kamila - Goo Gone zadziałał....pozdrawiam:)
kamila18
06.05.2013
Wielokrotnie testowalam plyn goo gone i sprawdzil sie swietnie usuwajac wosk z wykladziny oraz obrusu.
Patrycja
06.07.2010
ja plamy z wosku usuwam żelazkiem. Żelazko należy normalnie rozgrzać, wziąć papier - może być toaletowy, kuchenny lub lignina. Papier kładzie się na plamie z wosku i prasuje. Ciepło żelazka rozgrzewa wosk który wtapia się w papier. Jak papier nasiąknie to się go zmienia tak długo aż papier będzie czysty. Jak już papier jest czysty to miejsce po plamie należy przeprać - zwykle miejsce to jest jeszcze trochę tłuste więc najlepiej przeprać je ludwikiem.