młotek sędziowski

Jak zachować się w sądzie?
AlexisAlexis - specjalista Tipy.pl

Niezależnie od tego czy idziesz do sądu jako świadek, pozwany, czy powód, istnieją pewne normy zachowania się wobec sędziego. Jeśli będziesz ich przestrzegał, z pewnością ułatwi ci to wygraną.
1
Bardzo często ludzie nie wiedzą jak zachować się wobec sędziego. Sędziowie są takimi samymi ludźmi jak każdy z nas. Jeśli więc z jakichkolwiek przyczyn będziesz musiał stanąć przed jednym z nich, trzymaj się poniższych wskazówek. Dzięki temu z pewnością zyskasz przychylność sędziego.
2

Po pierwsze należy pamiętać o byciu punktualnym. Dobrze stawić się w sądzie na kwadrans przed rozprawą Daje to wystarczająco dużo czasu na przejście procedur bezpieczeństwa, znalezienie odpowiedniej sali i spotkanie z prawnikiem. Pamiętaj też, żeby przed wejściem na salę wyłączyć telefon komórkowy.

3

Kiedy sędzia wejdzie na salę, musisz powstać. Nie wolno ci usiąść dopóki nie zostanie to jawnie powiedziane. Zabierać głos również musisz na stojąco.

4

Nigdy nie przerywaj wypowiedzi sędziego. Nawet jeśli to on przerywa twoją wypowiedź, nie ma szybszego sposobu na to, by zyskać nieprzychylność sędziego, niż odezwanie się w nieodpowiednim momencie. Zatem odzywaj się tylko wówczas, gdy zostaniesz o to poproszony.

5

Nie dyskutuj z sędzią. Nawet jeśli przegrasz rozprawę, gdy sędzia podejmie decyzję nie ma już miejsca na dyskusję. To może tylko dodatkowo pogorszyć twoją sytuację. Zachowaj argumenty na odwołanie.

6

Zawsze zwracaj się do niego „Wysoki Sądzie”. Może to być irytujące, ale sędziowie zazwyczaj nie są nam przychylni, jeśli pominiemy ten zwrot.

7

Zanim wykonasz jakąś czynność, poproś sędziego o pozwolenie. W większości sądów brak zezwolenia np. na zabranie głosu, jest równoznaczny z poważnym naruszeniem etykiety.

8

Ubranie świadczy o człowieku. Podobnie jak na rozmowie kwalifikacyjnej, tak samo i w sądzie twój wygląd ma decydujący wpływ na to, jak zostaniesz odebrany. Nawet jeśli jest to nieuczciwe i płytkie, może ci pomóc. Przyjdź do sądu ubrany schludnie. Musisz wyglądać na osobą zadbaną. Nawet najlepsze argumenty nie pomogą ci, jeśli sąd zauważy, że jesteś niechlujnie ubrany. Sąd to nie miejsce, w którym możesz być sobą.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

scoreUp
16.02.2016
Jeżeli chodzi o polski Sąd, to dajcie sobie spokój. Nie idźcie na rozprawę. Tam siedzą sami debile. Jeżeli nie jesteś dziw*ą ani zsłodziejem to na pewno przegrasz. Będą Cię przesłuchiwali ale i tak nic to nie zmieni. Oni mają swoje ustalenia z władzą i mają w d. całą sprawiedliwość.
TRAGOS
25.02.2012
Nawet najlepsze argumenty nie pomogą ci, jeśli sąd zauważy, że jesteś niechlujnie ubrany...

Zawsze zwracaj się do niego „Wysoki Sądzie”. Może to być irytujące, ale sędziowie zazwyczaj nie są nam przychylni, jeśli pominiemy ten zwrot...

nie ma szybszego sposobu na to, by zyskać nieprzychylność sędziego, niż odezwanie się w nieodpowiednim momencie...

ZAŁÓŻmy że trafię na takiego sędziowskiego savoir-vivre'a już pierwsze wymienione 'uchybienie' etykiecie skazuje mnie na przegraną... może jednak takiego bałwana w todze zwolnić, nie wspominacie nic o sprawiedliwości!!! tylko o tym by nie zniechęcić do siebie sędziego!!!