Tutaj jesteś: Dom i Ogród > Ogrody > Sadzenie > Jak sadzić tuje?

Jak sadzić tuje?

Stopień trudności: łatwe
, specjalista Tipy.pl
 2.1/5 (422 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Tuje to bardzo popularne szybko rosnące i wiecznie zielone drzewka. Rosną one około 0,5 metra rocznie, dopóki nie osiągną wysokości 18 metrów i rozpiętości do 9 metrów. Nawet jeśli drzewko nie będzie przycinane, będzie miało piękny stożkowaty kształt. Tuje mogą być uprawiane na wszystkich rodzajach gleb, od gleby piaszczystej po twarde gliny.
1

Drzewko powinno być sadzone na około 6 tygodni przed ostatnimi przymrozkami. To wczesne sadzenie pozwala drzewkom z łatwością przystosować się do nowego klimatu. W łagodnym klimacie drzewka możemy sadzić nawet w zimie, jeśli tylko ziemia nie jest zamarznięta.

2

Zanim zasadzisz tuję, zadbaj o to, by jej korzenie były odpowiednio nawilżone. Jeśli dopuścisz do wysuszenia korzeni przed zasadzeniem, drzewko może się nie przyjąć. Regularnie spryskuj korzenie tui wodą przy pomocy węża lub ustaw roślinę w dużym wiaderku z wodą.

3

Wykop duży dołek. Powinien być on dwa razy większy, niż korzenie drzewka, które chcesz zasadzić. Włóż drzewko do dołka i delikatnie rozłóż jego korzenie. Uważaj, aby nie złamać ani nie uszkodzić żadnego z nich. Wypełnij dołek ziemią z ogrodu. Mocno ubij ziemię, aby upewnić się, że nie ma w niej uwięzionego powietrza. Dokładnie podlej wodą zasadzone drzewko. Wokół podstawy drzewka wyłóż 7–10 cm ściółki, aby mieć pewność, że korzenie będą odpowiednio nawodnione. Wykorzystaj do tego celu mech, wiórki kory, trociny lub ściółkę pochodzącą z recyclingu. Ściółka dodatkowo zapobiegnie wyrastaniu chwastów w pobliżu podstawy drzewka. Wokół pnia pozostaw około 50 cm strefy wolnej od traw i chwastów. Dzięki temu drzewko nie będzie musiało konkurować z innymi roślinami o składniki odżywcze.

4

Regularnie podlewaj tuję. Zadbaj o odpowiednią wilgotność podłoża, zwłaszcza w okresie suszy. Tuja bardzo lubi, gdy wokół jej systemu korzeniowego stale znajduje się woda.

5

Pamiętaj o odpowiednim nawożeniu drzewka. Wiosną stosuj nawóz raz w miesiącu, latem dwa razy w miesiącu i zaprzestań nawożenia dopiero jesienią. Stosuj nawóz NPK 10-10-10 lub 20- 20-20. Postępuj zgodnie ze wskazówkami znajdującymi się na etykiecie. Po każdym zastosowaniu nawozu podlej drzewko.

Jak wyhodować ananasa w domu?
Jak zrobić kompost?
Jak zbierać i przechowywać ziemniaki?
Jak zwalczyć gryzonie w ogrodzie?
Przeczytaj teraz: Jak posadzić tuje?
 2.1/5 (422 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (4)

Nie będzie widoczny na stronie
 
mim - 2015-04-13
(Thuja occidentalis) Liście żywotnika olbrzymiego są trujące
Platycladus orientalis) Zawiera trujące tujony
(Thuja occidentalis) Żywotnik zachodni jest rośliną trującą. Drzewo ozdobne – chętnie sadzony
paaweld - 2012-07-11
1,5 metra rocznie? czy to nie pomyłka? chyba tuja brabant ktora ma najwiejsze przyrosty roczne osiaga srednio 50cm.
Wiktolka - 2012-03-11
Jakiej pielęgnacji potrzebuje Tuja gdy ma 180cm wzrostu?
I jaki trzeba wykopać dołek by ją zasadzić?
Jaki okres będzien najlepszy dla niej?
Ogrodnik - 2010-07-22
Tuje należy sadzić w miejscu nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru. Wiatr bardzo wysusza rośliny a tuja (szczególnie podczas wczesnej fazy wzrostu) potrzebuje dużo wilgoci (dzięki wilgoci tuja będzie gęsta a pędy nie będą usychać i brązowieć).
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Pielęgnacja drzewek i krzaków iglastych, nie nastręcza zazwyczaj zbyt wielu problemów, dlatego tak chętnie...
Jak pielęgnować rośliny iglaste?
Pielęgnacja drzewek i krzaków iglastych, nie nastręcza...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.