Tutaj jesteś: Zwierzęta > Psy > Pielegnacja Psów > Jak pozbyć się pcheł?

Jak pozbyć się pcheł?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 3.7/5 (30 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Czasami nasi ulubieńcy mogą przypadkowo przyprowadzić do domu nieproszonych gości. Są one małe, trudne do wytępienia i bardzo wytrwałe. Oto jak pozbyć się tych niepożądanych gości.
1

Wypierz wszystko na czym twój pupil leży lub śpi, nawet rzeczy, które niekoniecznie zawsze służą za jego łóżko. Jeśli twój pupil uwielbia wylegiwać się na dywanie w salonie, umyj go. Wypierz wszystko – pościel, narzuty na łóżko, a nawet dywanik w łazience.

2

Regularnie używaj środków przeciw owadom. Najskuteczniejsze będą aerozole, które zapobiegają przekształcaniu się larw pcheł w dorosłe osobniki. Wnikają one we włókna dywanu, gdzie larwy się rozwijają.

3

Często odkurzaj mieszkanie. Po wyszorowaniu każdej potencjalnie zagrożonej powierzchni, weź do ręki odkurzacz i zacznij sprzątać. Odkurz każdą powierzchnię i każdy zakamarek, pchły mogą być wszędzie. Podczas odkurzania wyprowadź psa na zewnątrz lub zamknij go w łazience, tak aby nie mógł on przenieść żadnej pchły na powierzchnię już odkurzoną. Oto kilka obszarów, na których należy się skoncentrować: • Obszary, które nie są narażone na bezpośrednie działanie światła słonecznego – pchły uwielbiają wilgotne i chłodne miejsca

 • Meble tapicerowane – podnieś wszystkie poduszki

 • Szczeliny wokół listew przypodłogowych i szafek – tam prawdopodobnie znajdują się jaja i larwy pcheł

 • Gdy worek od odkurzacza będzie już pełny, zamknij go w plastikowej torbie na śmieci i od razu wyrzuć. W przeciwnym wypadku pchły mogą wyskoczyć z worka i ponownie zagnieździć się w mieszkaniu.

Jak pielęgnować psa rasy shih tzu?
Jak czyścić psu zęby?
Domowe sposoby na pchły u psa
Jak chronić skórę psa zimą?
Wskazówki
 • Żeby sprawdzić, czy pies/kot nie ma pcheł użyj grzebienia z gęsto rozstawionymi zębami przeznaczonego specjalnie do tego celu. Pchły pokryte są włoskami, które ułatwiają im przyleganie do futra żywiciela. Dzięki tego typu grzebieniowi, pchły nie mogą prześliznąć się między jego ząbkami i w prostszy i skuteczny sposób można je usunąć. Zwykły grzebień lub szczotka nie usuną wszystkich pcheł.
 • Jeśli używasz jakiekolwiek środków chemicznych, przestrzegaj instrukcji na opakowaniu.
 • Upewnij się, że wszyscy – zwłaszcza dzieci – myją ręce przed jedzeniem. Higiena jest bardzo ważna w przypadku opanowania domu przez pchły.
4

Przygotuj kąpiel dla twojego zwierzaka. Nie wszystkie zwierzęta lubią kąpiel, ale z pewnością jeszcze bardziej nienawidzą pcheł. • Wybierz odpowiedni szampon przeciw pchłom. Nie stosuj konwencjonalnych środków owadobójczych (pyretryny, permertyna, d-limonen, chloropiryfos czy karbaryl). Mogą one podrażnić skórę zwierzęcia oraz domowników.

 • Najpierw umyj szyję pupila, dzięki temu pchły podczas kąpieli nie przeskoczą na jego głowę.

 • Zastosuj produkty, które zabijają pchły, dostępne w postaci obroży, aerozoli lub środków doustnych. Czasami obroże mogą podrażnić skórę zwierzęcia lub są one nieskuteczne. Udaj się wówczas do weterynarza, który przepisze ci mocniejsze i bardziej skuteczne środki. Nanosi się je zazwyczaj na kark zwierzęcia i działają nie tylko przeciw pchłom, ale również robakom, które mogą znajdować się w przewodzie pokarmowym psa lub kota.

 • Nieskuteczne produkty: witamina B1, drożdże, obroże ziołowe, urządzenia ultradźwiękowe.

5

Oczyść swoje podwórko. Zanim wypuścisz ulubieńca na zewnątrz, zbierz suche liście i przytnij trawę. Dzięki temu odsłonisz larwy pcheł, wystawiając je na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Rozejrzyj się dookoła. Czy widzisz ciemne, wilgotne miejsca? Jeśli uda ci się, znajdź sposób, by umożliwić dotarcie do nich światła.

6

Obserwacja. Jest to bardzo istotny etap. Jeśli go ominiesz, wszystkie twoje poprzednie wysiłki pójdą na marne. Z jaj, które przetrwały, zaczną się rozwijać nowe osobniki i cały cykl zacznie się od nowa. Wykonaj następujące czynności, dopóki nie stwierdzisz, że w domu nie ma już ani jednej pchły: • Odkurzaj regularnie co drugi dzień – pchły mogą uodpornić się na działania środków owadobójczych, dlatego regularne odkurzanie pomoże zachować ci nad nimi kontrolę.

 • Regularnie koś trawnik.

 • Co najmniej raz w tygodniu pierz posłanie swojego psa w gorącej wodzie z mydłem.

Wskazówki
 • Żeby sprawdzić, czy pies/kot nie ma pcheł użyj grzebienia z gęsto rozstawionymi zębami przeznaczonego specjalnie do tego celu. Pchły pokryte są włoskami, które ułatwiają im przyleganie do futra żywiciela. Dzięki tego typu grzebieniowi, pchły nie mogą prześliznąć się między jego ząbkami i w prostszy i skuteczny sposób można je usunąć. Zwykły grzebień lub szczotka nie usuną wszystkich pcheł.
 • Jeśli używasz jakiekolwiek środków chemicznych, przestrzegaj instrukcji na opakowaniu.
 • Upewnij się, że wszyscy – zwłaszcza dzieci – myją ręce przed jedzeniem. Higiena jest bardzo ważna w przypadku opanowania domu przez pchły.
 3.7/5 (30 ocen)
Oceń 
Udostępnij
 • Komentarze Tipy.pl (6)

Nie będzie widoczny na stronie
 
aga0984 - 2015-10-14
proszę o pomoc mam pchły w domu a jedyne zwierzątko jakie posiadam w domu to chomik nie wiem jak z nimi walczyć
liliana - 2015-06-19
a w jakiej cenie te kropelki do rozpylania w domu kosztują u weterynarza
Tatjana - 2010-07-30
Mnie chyba pogryzła pchła w samochodzie. Mam na tylnej łydce kilka swędzących punkcików które układają się w łuk. Jedno za drugim. Gdzieś wyczytałam że tak właśnie gryzą pchły. Najgorsze jest to że swędzi mnie to już ponad tydzień.
Marian - 2010-07-25
Najlepiej psa umyc!!!
Bonnek - 2010-07-23
Na pchły działa ocet - trzeba umyć nim podłogi (roztwór wody z octem).
Frezjjaaa - 2010-07-23
U weterynarza można dostać specjalne kropelki do rozpylenia w domu. Pomagają
Nie wiem jak u was, ale w moim przypadku, kiedy powietrze robi się nieco chłodniejsze, włosy stają się całkowicie...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.