pies, pchły

Jak pozbyć się pcheł?
KinomanKinoman - specjalista Tipy.pl

Czasami nasi ulubieńcy mogą przypadkowo przyprowadzić do domu nieproszonych gości. Są one małe, trudne do wytępienia i bardzo wytrwałe. Oto jak pozbyć się tych niepożądanych gości.
1

Wypierz wszystko na czym twój pupil leży lub śpi, nawet rzeczy, które niekoniecznie zawsze służą za jego łóżko. Jeśli twój pupil uwielbia wylegiwać się na dywanie w salonie, umyj go. Wypierz wszystko – pościel, narzuty na łóżko, a nawet dywanik w łazience.

2

Regularnie używaj środków przeciw owadom. Najskuteczniejsze będą aerozole, które zapobiegają przekształcaniu się larw pcheł w dorosłe osobniki. Wnikają one we włókna dywanu, gdzie larwy się rozwijają.

3

Często odkurzaj mieszkanie. Po wyszorowaniu każdej potencjalnie zagrożonej powierzchni, weź do ręki odkurzacz i zacznij sprzątać. Odkurz każdą powierzchnię i każdy zakamarek, pchły mogą być wszędzie. Podczas odkurzania wyprowadź psa na zewnątrz lub zamknij go w łazience, tak aby nie mógł on przenieść żadnej pchły na powierzchnię już odkurzoną. Oto kilka obszarów, na których należy się skoncentrować: • Obszary, które nie są narażone na bezpośrednie działanie światła słonecznego – pchły uwielbiają wilgotne i chłodne miejsca

 • Meble tapicerowane – podnieś wszystkie poduszki

 • Szczeliny wokół listew przypodłogowych i szafek – tam prawdopodobnie znajdują się jaja i larwy pcheł

 • Gdy worek od odkurzacza będzie już pełny, zamknij go w plastikowej torbie na śmieci i od razu wyrzuć. W przeciwnym wypadku pchły mogą wyskoczyć z worka i ponownie zagnieździć się w mieszkaniu.

4

Przygotuj kąpiel dla twojego zwierzaka. Nie wszystkie zwierzęta lubią kąpiel, ale z pewnością jeszcze bardziej nienawidzą pcheł. • Wybierz odpowiedni szampon przeciw pchłom. Nie stosuj konwencjonalnych środków owadobójczych (pyretryny, permertyna, d-limonen, chloropiryfos czy karbaryl). Mogą one podrażnić skórę zwierzęcia oraz domowników.

 • Najpierw umyj szyję pupila, dzięki temu pchły podczas kąpieli nie przeskoczą na jego głowę.

 • Zastosuj produkty, które zabijają pchły, dostępne w postaci obroży, aerozoli lub środków doustnych. Czasami obroże mogą podrażnić skórę zwierzęcia lub są one nieskuteczne. Udaj się wówczas do weterynarza, który przepisze ci mocniejsze i bardziej skuteczne środki. Nanosi się je zazwyczaj na kark zwierzęcia i działają nie tylko przeciw pchłom, ale również robakom, które mogą znajdować się w przewodzie pokarmowym psa lub kota.

 • Nieskuteczne produkty: witamina B1, drożdże, obroże ziołowe, urządzenia ultradźwiękowe.

5

Oczyść swoje podwórko. Zanim wypuścisz ulubieńca na zewnątrz, zbierz suche liście i przytnij trawę. Dzięki temu odsłonisz larwy pcheł, wystawiając je na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Rozejrzyj się dookoła. Czy widzisz ciemne, wilgotne miejsca? Jeśli uda ci się, znajdź sposób, by umożliwić dotarcie do nich światła.

6

Obserwacja. Jest to bardzo istotny etap. Jeśli go ominiesz, wszystkie twoje poprzednie wysiłki pójdą na marne. Z jaj, które przetrwały, zaczną się rozwijać nowe osobniki i cały cykl zacznie się od nowa. Wykonaj następujące czynności, dopóki nie stwierdzisz, że w domu nie ma już ani jednej pchły: • Odkurzaj regularnie co drugi dzień – pchły mogą uodpornić się na działania środków owadobójczych, dlatego regularne odkurzanie pomoże zachować ci nad nimi kontrolę.

 • Regularnie koś trawnik.

 • Co najmniej raz w tygodniu pierz posłanie swojego psa w gorącej wodzie z mydłem.

?

Wskazówki
* Żeby sprawdzić, czy pies/kot nie ma pcheł użyj grzebienia z gęsto rozstawionymi zębami przeznaczonego specjalnie do tego celu. Pchły pokryte są włoskami, które ułatwiają im przyleganie do futra żywiciela. Dzięki tego typu grzebieniowi, pchły nie mogą prześliznąć się między jego ząbkami i w prostszy i skuteczny sposób można je usunąć. Zwykły grzebień lub szczotka nie usuną wszystkich pcheł.
* Jeśli używasz jakiekolwiek środków chemicznych, przestrzegaj instrukcji na opakowaniu.
* Upewnij się, że wszyscy – zwłaszcza dzieci – myją ręce przed jedzeniem. Higiena jest bardzo ważna w przypadku opanowania domu przez pchły.

Strona 1 z 3

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

aga0984
14.10.2015
proszę o pomoc mam pchły w domu a jedyne zwierzątko jakie posiadam w domu to chomik nie wiem jak z nimi walczyć
liliana
19.06.2015
a w jakiej cenie te kropelki do rozpylania w domu kosztują u weterynarza