- Sporty Ekstremalne
- Fankluby
- Wydarzenia Sportowe
- Rekreacja
- Fitness
- Treningi
- Typy Podróży
- Porady dla Podróżnych
- Transport
- Przygotowania do Podróży
- Zakwaterowanie i Noclegi
- Cel Podróży
- Spotkania i Zjazdy
- Rozrywka
- Imprezy
- Kolekcjonerstwo
- Gry Komputerowe, Internetowe, Video
- Hobby
- Zabawki
- Rękodzielnictwo
- Nauka i Przyroda
- Gry i Karty

Jak wybrać rakietę tenisową?
Pudzian - specjalista Tipy.pl


Grubość rączki. Rozmiar rączki nie determinuje nam wyboru modelu rakiety, a jedynie jej odpowiednie dopasowanie do dłoni. Napisałem 'jedynie' – ale to bardzo istotna sprawa. Mierzymy długość dłoni od palca serdecznego do połowy jej wewnętrznej części, tak jak na fotografii obok. Taka właśnie powinna być długość rączki. Mimo wszystko przed zakupem weź rakietę do ręki.
- Rączka będzie odpowiednia, jeśli będziesz w stanie włożyć palec wskazujący w szczelinę powstałą pomiędzy końcówkami palców, a dłonią.
- Jeśli szczelina jest zbyt duża, oznacza to, że potrzebujemy mniejszej rączki.
- I odwrotnie. Jeśli szczelina jest zbyt wąska, wybierz rakietę z grubszą rączką.
- Niestety nie ma rozmiarów pośrednich. Jeśli więc Twoja ręka jest pomiędzy dostępnymi rozmiarami, kup rakietę mniejszą i nawiń na nią owijkę, tak aby uzyskać pożądaną grubość. W razie czego, zawsze będzie można ją odkleić.
Rozmiar główki rakiety. Od niej zależy precyzja oraz siła uderzenia piłeczki. Jeśli jesteś początkującym tenisistą najlepsza dla Ciebie będzie główka większa. Zwiększa prawdopodobieństwo trafienia w piłkę, oraz nie musimy trafiać w piłkę jej środkiem. Jest jednak pewien minus dużej główki, a mianowicie utrata kontroli nad piłką. Najlepiej więc wybrać główkę o wielkości 95-110 cali. Mniejsze główki rakiet zalecane są dla profesjonalnych tenisistów.
Waga rakiety i rodzaj materiału, z którego jest wykonana. Większość rakiet wykonana jest z grafitu, dzięki czemu rakieta nie jest zbyt ciężka i zapewnia większą kontrolę nad nią. Idealna dla początkujących. Inne rakiety, które sprawdzą się dla początkujących tenisistów to rakiety wykonane z aluminium i tytanu, jako że te dwa surowce również zapewniają dużą siłę uderzenia i kontrolę nad rakietą. Dzięki temu jest dużo łatwiej rakietą manewrować. Ciężką rakietą można grać silniejsze piłki, ponieważ jest ona bardziej stabilna i nie przenosi tyle drgań.
Balans. Ma on bardzo duży wpływ na to, jak się nam będzie grało rakietą. Rozróżnia się trzy rodzaje balansu:
- na główkę – dla tych, którzy nie mają dużej siły, a precyzja granych piłek nie jest dla nich najważniejsza,
- na rączkę – dla profesjonalnych graczy; rakieta daje dużo większą kontrolę nad piłką, siłę nadaje gracz,
- obojętny – jest to takie wypośrodkowanie pomiędzy poprzednimi dwoma balansami.
Długość rakiety. Tradycyjne rakiety mają długość od 27 do 29 cali. Standardowe są jednak te o długości 27 cali. Im dłuższa rakieta, tym większa jest nadawana piłce rotacja. Dłuższe rakiety również ułatwiają serwowanie. Są one również z reguły lżejsze.
Grubość belki. Jest to część na której zamocowana jest siatka. Szersza belka da więcej siły uderzeniu, ale nie da tak dużej kontroli nad piłką.
Naciąg siatki. Ma on bardzo duży wpływ na komfort gry. Naciąg otwarty nada piłce większą rotację. Niestety trzeba go częściej wymieniać, ponieważ szybciej się zrywa. Naciąg zamknięty da Ci zaś większą kontrolę nad piłką.
Cena. Jeśli masz zamiar grać regularnie i traktujesz tenisa poważnie, cena nie powinna być dla Ciebie wyznacznikiem. Jeśli zaś nie masz zamiaru wiązać się z tenisem na dłużej lub tylko od czasu do czasu, nie przepłacaj. Możesz też zakupić rakietę używaną.
Wskazówki
* Internetowe sklepy sportowe to miejsca, gdzie z powodzeniem kupisz nową, ale też sporo tańszą, niż w sklepie stacjonarnym rakietę (zobacz na Ceneo). Gdy wiesz już czego szukasz, wybór odpowiedniego modelu nie nastręczy ci trudności.