usuwanie kleszcza psu

Jak usunąć psu kleszcza?
copperfield - specjalista Tipy.pl

Obok pcheł, kleszcze są najprawdopodobniej najgorszymi wrogami psa. Pasożyty te przyczepiają się do skóry twojego pupila. Jeśli nie zostaną wykryte, mogą zostać na niej godzinami. Przy użyciu swojego aparatu gębowego, kleszcze wysysają krew, która stanowi dla nich pożywienie. W tym samym rozprzestrzeniają wiele chorób zakaźnych. Zatem im wcześniej zostaną wykryte i usunięte, tym lepiej. Musisz więc nauczyć się, jak usuwać kleszcza z ciała psa. Ważne jest, by co jakiś czas sprawdzać sierść czworonoga, zwłaszcza jeśli lubi on wędrówki po lesie. Kleszcze mogą przebywać również w wysokich trawach, krzewach i zaroślach.
1
Aby prawidłowo usunąć kleszcza z ciała swojego psa, najpierw musisz go zidentyfikować. Posadź psa przed sobą. Połóż swoje dłonie na jego głowie i uszach. Zacznij głaskać jego futro i zwróć uwagę czy na skórze nie ma żadnych twardych guzków. Jeśli guzki nie ruszają się wraz ze skórą psa, prawdopodobnie jest to kleszcz. Następnie przejdź w dół szyi, sprawdź cały grzbiet i boki ciała. Sprawdź również klatkę piersiową psa, brzuch i łapy.
2
Jeśli zauważysz twardy guzek, rozdziel sierść psa na boki i zbadaj go. Jeśli guzek okaże się owadem z ośmioma odnóżami, wiadomo, że jest to kleszcz. Im wcześniej usuniemy kleszcza z ciała psa, tym lepiej. Prawdopodobnie nie zauważysz głowy owada, ponieważ znajduje się ona w głębszych warstwach skóry żywiciela i pobierając pożywienie.
3
Zanim przystąpisz do usuwania owada z ciała psa, przygotuj wszystkie narzędzia, których będziesz potrzebował. Przygotuj pęsetę, spirytus salicylowy, wacik bawełniany i ewentualnie słoik z pokrywką. Jeśli obawiasz się, że twój pies jest nosicielem choroby zakaźnej, możesz umieścić kleszcza w słoiku. Nalej na dno odrobinę spirytusu, to z pewnością zabije kleszcza. Być może będziesz potrzebował asystenta. Jeśli twój pies jest niespokojny, poproś kogoś o pomoc w przytrzymaniu go, podczas gdy ty będziesz usuwał kleszcza.
4
Umyj ręce mydłem antybakteryjnym. Użyj wacika nasączonego spirytusem salicylowym do przemycia obszaru otaczającego miejsce wbicia się kleszcza w skórę. Następnie przy użyciu nowego wacika i spirytusu wysterylizuj pęsetę. Przy użyciu pęsety mocno chwyć kleszcza jak najbliżej jego głowy. Twoim celem jest usunięcie kleszcza z ciała psa w całości, tzn. jego tułów i głowę. Powoli pociągnij pęsetę do góry, a następnie szybko odciągnij ją od skóry psa. Jeśli przypadkowo głowa pasożyta nadal została w ciele zwierzęcia, spróbuj chwycić ją pęsetą i wyciągnąć.
5
Natychmiast umieść kleszcza w słoiku z alkoholem. Szczelnie zamknij go pokrywką.
6
Po usunięciu kleszcza z ciała psa, nasącz wacik spirytusem salicylowym i odkaź miejsce ukąszenia. Na koniec, po skończonym zabiegu umyj ręce antybakteryjnym mydłem.
7
Obserwuj swojego czworonoga i sprawdzaj miejsce ukąszenia na ciele psa przez co najmniej 3–4 tygodnie od zabiegu. Zwróć uwagę czy nie pojawia się obrzęk, ani zaczerwienienie. Niestety może minąć wiele miesięcy zanim pojawią się pierwsze oznaki boreliozy. Jeśli u twojego psa pojawi się gorączka, osłabienie, utrata apetytu czy obrzęk węzłów chłonnych, natychmiast udaj się z nim do weterynarza.
8
Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie kleszcze i borelioza to szczególny problem, poproś weterynarza o specjalna szczepionkę. Dzięki temu nawet jeśli twój pies złapie kleszcza, nie będzie narażony na boreliozę. Możesz również poprosić weterynarza o radę, jak zapobiec ukąszeniom przez kleszcze. Niektóre środki przeciwko pchłom skutecznie odstraszają również kleszcze.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (6)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Alusia
24.02.2018
zawsze prosiłam mamę żeby wyciągała mojemu psu, bo sama się jakoś bałam, nie wiem czy to lęk czy wstręt ale nie mogłam na to patrzeć.
mmarekian
31.07.2014
Bardzo pięknie i opisane i widać że ktoś wie o czym pisze , co się obecnie rzadko zdarza . Brakuje mi tu tyko w przygotowaniach brak specjalnego i bardzo prostego narządka , a mianowicie( prawie automatycznego ) wyciągacza kleszczy . Jest to przyrządzik z którego wychodzą dwie " łapki " tymi łapkami chwytamy kleszcza za głowę , i sprężynka automatycznie zaciska się na kleszczu , ale z siłą potrzebną tylko do jego unieruchomienia , Potem lekko kręcąc lub nie , pociągamy i mamy prawie zawsze kleszcza o każdej wielkości na wierzchu . To urządzonko działa podobnie jak automatyczny ołówek z wypuszczanym grafitem , za naszych dawnych czasów , jest bardzo tani i można go kupić u każdego weterynarza . Ja mam dwa , jeden w samochodzie , a drugi w domu . Wyciągania pensetą lub paznokciami kleszcza dobrze zagłębionego nie polecam , bo można go metalowymi końcówkami ramion zmiażdżyć , obciąć albo urwać, to już lepiej jest go zostawić by sam odpadł po trzech dniach . Aparacik jest skuteczny prawie w 100% . Pewnie doświadczeni psiarze go mają , ale przecież i my kiedyś byliśmy niedoświadczeni i nie wszystko wiedzieliśmy . Sam wiem ile zdrowia i nerwów kosztował mnie kiedyś każdy wyjęty kleszcz , o psie nawet nie wspominam . Obecnie wyjęcie kleszcza to przeważnie sprawa pięciu sekund z odkażaniem miejsca i narzędzi . Wszystkie pozostałe rady mej poprzedniczki są bardo trafne i racjonalne .
ainah
13.05.2013
cały zeszły rok używaliśmy Advantixa do smarowania psa i było 0 kleszczy, w tym roku przyniósł już dwa,pomimo smarowania. Więc albo coś zmieniło się w składzie albo kleszcze się ouodporniły
grazyna2
30.04.2013
Warto pamiętać, aby psa przed kleszczami chronić- kupując mu obrożę czy jakiś inny środek. Jak to jednak nie poskutkuje- wtedy najlepiej pamiętać też o tym, że postępuje się podobnie jak z człowiekiem, pies też odczuwa ból.
krokodyl
14.06.2011
To normalne ,że pies przyniesie z pola od zcasu do zcasu kleszcza. Za bardzo nie można nic na to poradzić, trzeba to zaakceptować i nauczyć się te kleszcze wyciagać. To bardzo proste- naprawdę. koniecznie trzeba sobie sprawić taką specjalną pęsete ( na krakvet.pl sa tanie) i zawsze mieć je pod ręką
P.S.I_ekspert
01.09.2010
Na pewno przydatna jest umiejętność bezpiecznego i skutecznego usuwania kleszcza. Ale osobiście jestem zdania, że znacznie lepiej jest po prostu skutecznie zapobiegać, niż potem się zastanawiać, co z tym kleszczem zrobić... Wystarczy, że np. Advantixem skropimy psiaka w kilku miejscach na skórze wzdłuż kręgosłupa i już mamy pewność, że przez najbliższe 4 miesiące żaden pasożyt się w niego nie wgryzie i nie zarazi żadną niebezpieczną chorobą.