szynszyle

Jak dbać o szynszylę?
ArielkaArielka - specjalista Tipy.pl

Szynszyle są uroczymi zwierzątkami. Ale potrzebują dużo uwagi. Jeśli dba się o nie odpowiednio już od urodzenia, potrafią nam się za to odwzajemnić. Są jednak malutkie i trzeba się z nimi obchodzić delikatnie. Jak to zrobić poprawnie?
1
Odpowiednia klatka. Szynszyle powinny być trzymane w klatkach. Ponieważ są nadzwyczajnie ruchliwymi zwierzątkami, im większą klatkę zal\kupisz tym lepiej. Szynszyle lubią skakać, więc dobrze, jeśli klatka będzie miała kilka poziomów, aby zwierzaczek mógł sobie po niej grasować. Pręty powinny być blisko siebie, aby szynszyla nie mogła włożyć swojej głowy pomiędzy nie.
2
Zapewnij zwierzątku odpowiednio przygotowane miejsce do spania. Nie używaj wiórek cedrowych ani sosnowych, ponieważ mogą wywołać u szynszyli problemy z oddychaniem, skórą a nawet wątrobą.
3
Podnoś szynszylę ostrożnie, tak jak podnosisz kotka. Wsuń jedną rękę pod brzuszek szynszyli, a druga połóż jej na grzbiecie. Nie ściskaj jej zbyt mocno, ale trzymaj ją pewnie, szynszyle lubią się wiercić.
4
Odpowiednie pożywienie. Twoje zwierzątko zawsze powinno dostawać tymotkę łąkową, lucernę, ale tej drugiej nie za dużo. Szynszyle jedzą też sianko, mieszanki owocowo-ziołowe, specjalny pokarm dla szynszyli (np. Megan), chrupki dla gryzoni, zioła.
5
Oprócz jedzenia, trzeba dawać szynszyli drewienka, aby mógł sobie na nich ścierać zęby. Jednak nie wszystkie są dobre dla szynszyli, niektóre mogą być nawet trujące. Najlepiej dawać im drewienka z wierzby, jabłoni czy leszczyny.
6
Zmieniaj wodę codziennie. Sterylizuj pojemnik z wodą. Świeża woda jest bardzo ważna. Stojąca zbyt długo może zaszkodzić szynszyli.
7
Codziennie zmieniaj szynszyli posłanie w klatce.
8
Myj klatkę gorącą wodą. Nie używaj mydła, ani żadnych innych chemikaliów. Chyba, że potem wyczyścisz i wysterylizujesz dokładnie klatkę.
9
Nigdy nie myj szynszyli w wodzie! Zakup piasek do kąpieli pyłowej. Jeśli Twój zwierzak zabrudził się mocno, możesz go ewentualnie przetrzeć wilgotną szmatką. Jednak najlepszy jest wspomniany piasek.
10
Zapewnij szynszyli ćwiczenia. Są to bardzo aktywne zwierzątka i powinny mieć okazję do ćwiczeń codziennie. Zamontuj w klatce kółko obrotowe. Zapewnij kilka poziomów w klatce. Szynszyla będzie miała gdzie biegać i skakać.
11
Szynszyle łatwo się przegrzewają. Źle znoszą temperatury poniżej 10 stopni Celsjusza i powyżej 24 stopni Celsjusza. Bywa, że nie nie przeżyją w innych temperaturach. Trzymaj ich klatkę w dobrze przewiewnym miejscu.
?

Wskazówki
* Szynszyle są bardzo przyjacielskimi zwierzątkami, ale nie zamęczaj ich. Są bardzo delikatne i możesz je zamęczyć.
* Szynszyle potrafią żyć nawet 20 lat.
* Nie karm szynszyli tym, co Ty sam jesz.
* Uważaj, aby zwierzątko nie miało kontaktu z plastikiem. Może zachorować, a nawet zdechnąć.
* Są to zwierzątka, które grasują w nocy, więc musisz się na to nastawić.

Strona 1 z 2

Podobne porady

Komentarze (15)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Sonia
16.10.2018
Martix, kuweta jest plastikowa, lecz zasypana pelletem. Plastik szkodliwy jest dla szynszyli wtedy, gdy dostanie się do jej żołądka. Pozdrawiam :-).
Martix
16.02.2018
Stop jak mam trzymać szynszylę w klatce skoro kuweta od klatki jest plastikowa?, a podobno ten plastik szkodzi
I love chinchila
14.03.2016
Super
bubu100
11.12.2014
Autor zapomniał jeszcze o kilku ważnych rzeczach. Szynszyle gryzą WSZYSTKO. Dlatego rzeczy, które są cenne/ważne trzeba trzymać w miejscu niedostępnym dla szynszyli, jeśli nie chcemy mieć poobgryzanych brzegów książek też lepiej szynszyli do nich nie dopuszczać. No i szynszyle to nie chomiki, z którymi można się pobawić godzinę na rękach czy biurku. To są duże gryzonie i potrzebują więcej ruchu niż zapewnia im nawet największa klatka, dlatego MUSZĄ mieć możliwość swobodnego wybiegania przynajmniej kilkanaście minut dziennie. Ale nie znaczy to, że można je zostawić same sobie. Niby szynszyle nie są typem przytulanki, więc będą wolały zająć się sobą niż właścicielem, ale nienadzorowane mogą coś zniszczyć albo zrobić sobie krzywdę. Do ścierania ząbków można kupić w sklepach zoologicznych wapienko, zawsze to bezpieczniejsza opcja niż gałązka niewiadomego pochodzenia (zabrudzona albo z drzewa szkodliwego dla szynszyli). No i nie radzę dosuwać klatki z szynszylami do samej ściany, moje pewnej nocy z nudów ogryzły tynk.
ethno
03.03.2014
niki mam nadzieję, że nie trzymasz szylków w słońcu na balkonie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Szynszyle NIE MOGĘ JEŚĆ ŚWIEŻYCH OWOCÓW I WARZYW - są dla nich trujące. Mogą jeść tylko suchy pokarm, aha wiśnie są dla nich trujące, tak samo jak patyki orzecha.
Wejdź na forum szynszyla.org i poczytaj sobie o szylach.

Mam nadzieję, że szylki (i inne zwierzaki nie są dla Ciebie zabawką)!!!!!!!!!!
ethno
03.03.2014
Wpisz komentarz
niki
03.03.2014
mam parke Szynszyli od roku biała samiczke i szarego samca. i. szynszyle potrzebują dużo przestrzeni nie wolno trzymać je w akwarium moje mają ogromną klatke a w dzień przebywaja w kojcu na balkonie jak jest ciepło mają dużo warzyw i owocow kijki rury do zabawy po prostu trzeba je kochać
ethno
17.04.2013
Niestety osoba która pisała ów artykuł raczej nie ma bladego pojęcia o szynszylkach. Proszę tylko nie MEGAN chcemy zwierzaka utuczyć i wykończyć w szybkim tempie?? czy cieszyć się pupilkiem przez długie lata.
Najlepsze karmy to Versele Laga, Beaphar, Vitakraft. A jesli już chodzi o ścieranie ząbków to jak już dajemy patyczki to najlepsze i najbezpieczniejsze są dla nich patyki z gruszy i jabłoni i MUSZĄ być bardzo suche, nie mogą być wilgotne.
No i szylków nie wolno myć w wodzie, i nalezy UNIKAĆ przeciągów.
Do osoby która pisze w komentarzach o trzymaniu szylków w terrarium. W terrarium to możesz soboe trzymać węża, a nie szynszylki. Szylki powinny mieć jak najwiekszą klatkę i dużo wybiegów.
Szylki nie są zwierzakami do głaskania (aczkolwiek zdarzają się przypadki). Z moich dwóch szylków jeden jest niedotykalski natomiast drugi sam przybiega aby Go pomiziać po bródce.
mili
15.01.2013
nie wiem co mam myślec każdy inaczej pisze o szynszylach
Karola
05.09.2012
Bardzo proszę o zmianę firmy przykładowej w punkcie 4! Dlaczego sugerujecie młodym hodowcom taki bubel?!
Karmy dla naszych podopiecznych, które są pełnowartościowe, a nie sam śrut to karmy pochodzące z firm Versele Laga, Vitakraft czy Beaphar