mrówki

Domowe sposoby na mrówki
MahrianMahrian - specjalista Tipy.pl

Mrówki czerwone, mrówki czarne – od lat owady te są zmorą wielu z nas. Można je znaleźć niemal wszędzie. Znajomość sposobu ich pozbycia się może być kluczem do udanych wakacji. Określ z jakim rodzajem mrówek masz do czynienia, a następnie podejmij wszelkie działania niezbędne do ich wytępienia. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak skutecznie i w naturalny sposób pobyć się mrówek z twojego domu i ogrodu.
1
Określ dlaczego mrówki przychodzą do twojego domu. Wyeliminuj wszelkie źródła pożywienia i wody dla mrówek, które są niezbędne, aby mogły one przeżyć.
2
Niezwłocznie po posiłku umyj naczynia i wynieś z domu wszystkie śmieci. Aby pozbyć się mrówek, musisz wyeliminować wszystko, co mogłoby stanowić dla nich pożywienie czy schronienie.
3
Wynieś na zewnątrz pojemnik na śmieci i pojemniki do segregacji odpadów. Trzymaj je tak daleko od domu, jak jest to tylko możliwe.
4
Szczelnie zawiń i schowaj do pojemnika żywność, którą chcesz pozostawić na kuchennym blacie.
5
Łatwo psującą się żywność przechowuj w lodówce. Szczególną uwagę zwróć na to latem, gdy owoce i warzywa szybko ulegają procesowi psucia się.
6
Usuń pojemniki ze stojąca wodą. Mrówki również potrzebują pić.
7
Uszczelnij wszystkie pęknięcia. Najmniej toksycznym sposobem jest użycie naturalnej masy uszczelniającej.
8
Zwróć uwagę, którędy przemieszczają się mrówki. Na ich ścieżkach rozsyp sproszkowaną paprykę chili, słodką paprykę, suszoną miętę pieprzową lub boraks. Dzięki temu zapobiegniesz ich wkraczaniu do mieszkania.
9
Pozbądź się mszyc i innych insektów ze swojego ogrodu. Te żywiące się sokiem z roślin owady wydalają spadź – słodki przysmak mrówek.
10
Wokół drzew i roślin zastosuj środek owadobójczy mający na celu uniemożliwienie mrówkom wspinanie się na nie. Mrówki nie będą mieć dostępu do roślin ani drzew, przez co zabraknie im źródła pożywienia.
11
Stwórz płynną przynętę. W tym celu 1 łyżeczkę kwasu borowego zmieszaj z 70 ml miodu lub syropu kukurydzianego. Podgrzej mieszankę, dopóki kwas borowy całkowicie się nie rozpuści. Do zakraplacza nabierz niewielką ilość wody i przygotowanego roztworu. Zaaplikuj go miejscach, gdzie najczęściej spotykasz mrówki. Czynność powtarzaj co 2 tygodnie.
12
Przygotuj naturalny odstraszasz owadów. W tym celu w blenderze zmiksuj skórkę z owoców cytrusowych i wodę. Przygotowany repelent wylej na mrowisko.
13
Pozbądź się mrówek polewając ich mrowisko i miejsca, w których występują wrzątkiem. Około 10 litrów wrzątku powinno wystarczyć na jedno mrowisko.
14
W razie konieczności spróbuj wszystkich powyższych sposobów. Mrówki to bardzo odporne stworzenia i trudno się ich pozbyć.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (6)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

ksywka
02.11.2016
Gdzie mam kuźwa wynieść pojemnik na odpady? Na klatkę schodową? Mieszkam w bloku na 4 pietrze.
rodzynekverde
26.01.2016
1. Trutka:
Próbowałam różnych dostępnych w sklepie, na targu i internecie preparatów;
najlepszy okazał się przygotowany samemu w domu z żółtka jajka i boraksu. Mieszamy ugotowane na twardo żółtko jajka z boraksem w proporcji 10:1, tzn do 10 g. żółtka dodajemy 1 g boraksu.
UWAGA! Mieszankę robiłam na oko ale ważne jest, aby boraksu nie było za dużo. W przeciwnym razie mrówki będą padać zanim doniosą trutkę do centrum problemu, gdzie znajdują się królowa, małe i ich opiekunki.
Boraks to ekologiczny i tani ekologiczny środek czystości wykorzystywany nie tylko do walki z insektami (także z rybikami czy karaluchami), ale również do prania i usuwania plam, udrażniania rur (naprawdę skuteczny – nawet gdy kret zawiódł), mycia wanny itp. Do zamówienia przez internet, np. na allegro.

2. Umieszczenie trutki
Przygotowaną trutką napełniamy nakrętkę od butelki 1,5-litrowej (prawie wszędzie wejdzie). Nakrętkę umieszczamy na ścieżce mrówek.
Przygotowana trutka z jednego żółtka wystarczy w zupełności na wypełnienie 6-8 nakrętek, którymi możemy podzielić się z sąsiadami! Nam potrzebna jest tylko jedna!
UWAGA! Trutki nie stawiamy w miejscu gdzie je zobaczyliśmy raz czy dwa razy! Musimy znaleźć ich ścieżkę – jak dobrze poszukamy z latarką i szczotką zamiatając dokładnie spod każdej ściany i linii szafek oddzielnie i sprawdzając, co wymietliśmy - na pewno znajdziemy ich wzmożone występowanie. Polecam nawet odsunięcie szafek i umieszczenie nakrętki z trutką jak najbliżej miejsca, z którego wychodzą. Godne uwagi jest sprawdzenie także łazienki.

3. Bardzo ważny punkt – soda oczyszczona
Dalszą część ścieżki mrówek obsypujemy sowicie sodą oczyszczoną (dostępny w każdym sklepie, większe opakowania na internecie), a najlepiej zamykamy je w białym kręgu tzn pozostawiamy nie obsypaną tylko część ścieżki prowadzącą do trutki.
UWAGA! Ten punkt jest istotny! Jeśli mrówki mają wyszukane smakowite źródełko pokarmu, będą ignorować wszystko, co mają na drodze a będą się żywić tym, co wcześniej znalazły i otoczyły swoim zapachem. Żeby zmusić je, a nawet skazać na jedyny słuszny dla nich pokarm – ten przygotowany przez nas – musimy odciąć im dalsze możliwości wędrówki (sprawdzona informacja!! Po ok. trzech dniach na drodze do trutki postawiłam im świeżą porcję trutki – kompletnie ją zignorowały, przez cały czas wędrowały do drugiej trutki).
Po użyciu sody mrówki mogą się schować ale spokojnie – do pierwszego zapachu wypełniającego kuchnię.

W przypadku pierwszej walki – po 9 dniach liczba mrówek na ścieżce drastycznie zmalała (z 20 do 5-7), po 12 dniach te nieliczne które pojawiły się na ścieżce były ospałe, kręciły się w kółko jakby bez celu, miały powykrzywiane różki. Niebawem wyszła mrówka ze skrzydłami – prawdopodobnie królowa - to był ich koniec. Za drugim razem zginęły w ciągu miesiąca walki – charakter walki jest mi trudno opisać – źródłem była dziura w podłodze za pralką – miejsce ciężkie do obserwacji.

Internet huczy od informacji od osób, które nie mogą sobie poradzić z tym problemem. ALE MOŻNA I WARTO!!! Klucz: mniej chaotycznych ruchów na wskutek internetowych porad, chwila zastanowienia, plan i działanie. Mnie się udało. PS. Próbowałam łatać dziury, dwukrotnie się udało za trzecim razem wylazły w takim miejscu, że źródła szukałam 2 tygodnie! Nie wiem czy da się załatać wszystkie dziury tym bardziej, że każdy remont sąsiadów powoduje kolejne pęknięcia! Jeśli już macie źródło - wykorzystajcie je! Trzymam za Was kciuki!!!
Figa
16.10.2014
Jak można wylewać wrzątek na mrowisko? Mrówki trzeba odstraszać a nie zabijać.Jestem wsztrząśnięta.Mrówki są pożyteczne.Trzeba smarować ich drogę czosnkiem i octem a nawet perfumować. A na mrowisko należy siusiać. Mrówki się wyniosą .
grazyna2
13.04.2013
Stosowałam już chyba wszystko i nic nie pomogło.Chyba tych gniazd mam zbyt wiele. Wiem jednak, iż należy wywabić królową - wtedy mrówki zrobią gniazdo gdzie indziej.. To jednak trudne, stosowałam różne wywabiacze i nic. Sposób też miałam taki, by położyć jabłko i niech się zbierają przy nim, a potem wyśledzić skąd idą mrówki, ale nie udało się. Powodzenia życzę!
Michal
05.07.2012
@Wojciech Dokładnie. Miałem w domu czerwone mrówki (zrobiły gniazdo w schodach). posypałem proszkiem do pieczenia szczelinę pod drzwiami i po 5 minutach nie było ani jednej mrówki. Polecam ten sposób.
Wojciech
10.08.2010
Wystarczy ścieżki i dziury z których wychodzą zasypać proszkiem do pieczenia lub fusami po kawie. Dobrym sposobem (ale śmierdzącym) jest umieszczanie petów po papierosach namoczonych w nafcie. Do domowych sposobów należą też gałązki ostróżki lub piżmaczka położone w poprzez dróżki.