Tutaj jesteś: Zdrowie > Choroby i Leczenie > Choroby Tarczycy > Jak leczyć nadczynność tarczycy?

Jak leczyć nadczynność tarczycy?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 4.8/5 (4 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Nadczynność tarczycy jest spowodowana nadmierną produkcją hormonów przez tarczycę, jak również wskutek przyjmowania zbyt dużej dawki hormonów produkowanych przez tarczycę. A hormony te to tyroksyna i trójjodotyronina. Są one bardzo ważne dla naszego organizmu. Regulują nasz metabolizm i maja wpływ na inne organy i części naszego organizmu, jak na przykład serce i mięśnie. Zakłócenia w produkcji tych hormonów prowadzą do zaburzeń metabolicznych, co w rezultacie chory będzie odczuwał przez nadmierną potliwość i nadwrażliwość na ciepło, bardzo szybki spadek wagi, kołatanie serca, drażliwość, duszność, biegunki czy drżenie rąk. Tyreotoksykoza, czyli stan kiedy hormony produkowane są ponad normę może być spowodowana nie tylko nadmierną ich produkcję przez organizm, ale też dostarczanie ich organizmowi w innej formie, na przykład tabletek. Poniższy artykuł traktuje o możliwościach leczenia nadczynności tarczycy.
1
Trzeba koniecznie udać się do lekarza. Jako, że nadczynności tarczycy właśnie z powodu zakłócenia produkcji hormonów mogą towarzyszyć inne choroby i komplikacje. A należą do nich choroby serca, cukrzyca, nerwowość, niestabilność emocjonalna, nadmierny apetyt, a jednocześnie duży spadek wagi, wiotkość mięśni – zwłaszcza nóg. Jeśli zauważyłeś u siebie takie objawy natychmiast udaj się do lekarza.
2
Nadczynność tarczycy niestety pięć do dziesięciu razy częściej atakuje kobiety, niż mężczyzn. Piętnaście procent chorych to osoby, które ukończyły sześćdziesiąty rok życia. Kobiety cierpiące na nadczynność tarczycy mają 80% wyższe ryzyko zachorowania na raka jajników, niż kobiety zdrowe.
3
Sposób w jaki się odżywiamy ma duży wpływ na nasze zdrowie i choroby, które nas atakują. Więc nie powinniśmy sobie zbytnio folgować i jeść co popadnie, kompletnie ignorując nasze zdrowie. Spożywanie rafinowanej, jodowanej soli w dużych ilościach może przyczynić się do nadczynności tarczycy oraz choroby Gravesa-Basedowa, która to objawia się nadczynnością tarczycy właśnie. Związek pomiędzy jodyną a funkcjonowaniem tarczycy jest bardzo złożony. Przyjmowanie jodyny w zbyt dużych ilościach ma destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie tarczycy i prowadzić do jej nadczynności lub niedoczynności. W niektórych przypadkach również do zwiększonego ryzyka zachorowania na na raka tarczycy.
4
Produkty bogate w jod powinny być wyeliminowane z diety, przy nadczynności tarczycy. Wybieraj produkty bogate w białko, ryboflawinę, lecytynę oraz tiaminę.
5
Mocna herbata, kawa oraz tytoń powinny zniknąć z diety.
Jak odetkać zatkany nos?
Domowe sposoby na ból zęba
Jak leczyć zapalenie krtani?
Jak leczyć zapalenie ucha?
 4.8/5 (4 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (2)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Renata - 2010-08-10
Lekarz zalecił mojej mamie specjalną dietę na nadczynność tarczycy a mianowicie:
- spożywanie dużej ilości białek (powinny się znaleźć w każdym posiłku)
- maksymalne ograniczanie tłuszczu (tłuszcze pochodzenia zwierzęcego powinny być praktycznie całkowicie wyeliminowane)
- jeść dużo produktów zawierających witaminę A, C, B1 oraz wapń (A ma wpływ na zmniejszenie nadczynności tarczycy)
naturalnie - 2010-08-10
Jeśli chodzi o sposoby leczenia nadczynności tarczycy to do wyboru są 3 metody (wybór zależy od decyzji lekarza)
1. leczenie farmakologiczne preparatami przeciwtarczycowymi (leki przeciwtarczycowe zaburzają wykorzystanie jodu do produkcji hormonów oraz procesy nasilenia działania hormonów w tkankach)
2. radioterapia, poprzez podanie promieniotwórczego jodu niszczącego komórki najaktywniej produkujące hormony, ponieważ to one magazynują najwięcej jodu
3. leczenie operacyjne, szczególnie przy dużym powiększeniu tarczycy, objawach ucisku na tchawicę lub u młodych chorych
Ilość pieniędzy, jaką wydajemy na żywność, jest ogromna. Główną część domowego budżetu stanowi jedzenie i picie, jednak...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Jeśli cierpisz na niedoczynność tarczycy, powinnaś zawsze utrzymywać zdrową dietę. Powinna się ona składać z owoców,...
Jaka dieta przy niedoczynności tarczycy?
Jeśli cierpisz na niedoczynność tarczycy, powinnaś...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.