pleśń

Jak usunąć pleśń?
ivonaivona - specjalista Tipy.pl

Eliminacja pleśni i zapobieganie jej nawrotom to ciągłe wyzwanie. Obecność wilgoci w kuchni, łazience, na poddaszu czy w piwnicy jest idealnym środowiskiem do rozwijania się pleśni. Jeśli nic nie zrobimy z szerzącą się w naszym domu pleśnią, może się ona rozrosnąć do dużych rozmiarów i mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie, powodując alergie, problemy z układem oddechowym i inne groźniejsze dolegliwości. Poniżej znajdziecie wskazówki jak walczyć z pleśnią w domu.
1
Rutynowo sprawdzaj cały dom w poszukiwaniu wilgoci i pleśni. Zwłaszcza zimą i w deszczowe, wilgotne, jesienne dni. Piwnicę i poddasze sprawdzaj regularnie przez cały rok. Szukaj przecieków i innych widocznych oznak gromadzenia się wilgoci i niebezpieczeństwa zadomowienia się pleśni.
2
Ustal jakie mogą być przyczyny przecieków i nagromadzonej wilgoci i spróbuj je wyeliminować. Dobrze jeśli uszczelnisz dach, okna, zatynkujesz wszystkie pęknięcia w ścianach i wszystkie inne możliwe źródła, przez które może się dostawać woda. Jeśli problemem jest słaba wentylacja pomieszczenia, rozważ zakup pochłaniacza wilgoci, wiatraka lub zamontowania klimatyzatora w domu.
3
Zdrap już istniejącą pleśń. Najlepiej za pomocą odkurzacza i końcówki ze szczotką.
4
Jak już wyczyścisz dane miejsce, przemyj je. W tym celu zmieszaj pół szklanki wybielacza chlorowego i 7,5 litra wody. Dokładnie wymieszaj. Przemyj tym ścianę, następnie spłucz świeżą wodą. Bardzo dokładnie wysusz ścianę.
5
Pomaluj przemytą i wysuszoną ścinę farbą odporną na grzyby i pleśnie.
6
Wywietrz zaatakowane pleśnią meble, tapicerki i inne sprzęty domowe. Jeśli tylko masz taką możliwość, wystaw je na słońce w ładny dzień.
7
Spleśniałe materiały, na przykład zasłony czy koce, wypierz w gorącej wodzie i wybielaczu do prania. Uważnie przestrzegaj instrukcji prania każdego materiału.
8
Pamiętaj, najlepszym zabezpieczeniem się przed pleśnią jest utrzymywanie domu w czystości, jego regularne wietrzenie oraz dobra wentylacja w miejscach, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu świeżego powietrza.
?

Wskazówki

  • Bezpieczniej dla środowiska będzie, jeśli zamiast wybielacza chlorowego użyjesz 30-35 procentowego nadtlenku wodoru. Zmieszaj go z wodą w proporcjach 1:1. Umyj powierzchnię zaatakowaną przez pleśń wodą z mydłem, następnie spryskaj powyższym roztworem. Pozostaw tak na godzinę, następnie spryskaj ponownie. Nie musisz tego zmywać. Po prostu zostaw do całkowitego wyschnięcia. Nie będziesz się musiała zmagać z zapachem chloru.
  • Jeśli wyczuwasz zapach stęchlizny, oznacza to, że gdzieś czai się pleśń. Sprawdź wszystkie zakamarki, w których może się ona rozwijać.
  • Regularnie pierz dywaniki i maty, które często są narażone na wilgoć i zamoczenie.
  • Załóż maskę przed odkurzaniem pleśni i używaniem chloru.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (17)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Mietek
02.04.2019
Witam ja zastosowałem silny środek, rozprowadziłem pędzlem i jak ręką odjął .pomieszczenie piwniczne
maciek
02.11.2016
autorko/autorze tych bzdur. Dlaczego narażacie nieświadomych niczego czytelników? Kupcie sobie za 30-40 zł rzetelną książkę i wtedy piszcie
ja
18.01.2016
Nie wolno odkurzać pleśni! tylko się rozsieje zarodniki! najlepiej spryskać środkiem grzybobójczym a potem mokre ostrożnie zedrzeć zdzierakiem w maseczce, bo tak jak ktoś już pisał niektóre pleśnie są rakotwórcze a niestety o tym się nie mówi. ;/ Z azbestem ludzie też kiedyś żyli..
anett
28.10.2014
pomocy! nie bylo mnie trzy miesiace teraz wróciłam i zauwazyłam rozkładając narożnik ze pod spodem na płycie pojawiła sie pleśń.. dodam ze pomieszczenie nie było grzane pod moja nieobecnosc. Co zrobic?? nie chce go wyrzucac gdyz mam go dopiero rok a boje sie ze plesń mi sie przeniesie na cały narożnik.
went
13.10.2014
Wentylacja - to jest klucz. Przez niewłaściwą wentylację są problemy. Powietrze w pomieszczeniach powinno być wymienione co godzinę. Pokój 10m2 wysokości 2,5m = 25m3 i taka objętość powietrza powinna być wymieniona co godzinę. To że masz nawiewnik i otwór w łazience to nie znaczy że takie wentylowanie jest skuteczne. Łatwo to rozpoznać- jeżeli na szybach gromadzi się rosa to oznacza brak odpowiedniej wentylacji.
xfvbx
13.10.2014
SAVO w spayu przeciwko pleśni, jest mocny, ja uzywam raz na miesiąć jak mi fugi pod przysznicem zachodza, spryskam , zostawiam na 1 godz i mam fugi białe. Tylko chlorem trochę jedzie wiec od razu okna trzeba otwierać
adrian_keys
21.07.2014
Ludzie nie wietrzą . Prawidłowo nie wietrzą !!!! to jest żenujące w jakim smrodzie ludzie mieszkają !!! i wilgoci.
Wytłumaczę jak powinno się prawidłowo wietrzyć na przykładzie wnętrza samochodu !!!!!
Żeby nie parowało leciutko uchylamy szybę i włączamy ogrzewanie ma maxa .
Jak się zagrzeje samochód uchylamy szybę/okno/ a ciepło wypchnie wilgotne powietrze wraz z wilgocią .Widać to po szybach kiedy jak zejdzie wilgoć. Po czym wyłączamy ogrzewanie w samochodzie i zamykamy szybę.
podobnie w domu otwieram i niech się wietrzy jak najwięcej latem . A szczególnie po nocy nawet 10 minut a bardzo dużo daje.
Jak wygląda prawidłowe wietrzenie mieszkania pokojów zimą !!!!
Wietrzenie zimą /zamykamy grzejnik ,po skończonym wietrzeniu otwieramy zawór / otwieramy okno dość szeroko na kilka minut /może to być te 5 ,7 minut a nawet mniej /ściele łóżko i się wietrzy.
A zgromadzona woda w powietrzu /szklanka na jedną osobę dorosłą tyle w nocy wydychamy do powietrza/ zostaje wypchnięta wraz z ciepłym powietrzem natleniając na pokój świeżym powietrzem.
Czynność otwierania można powtórzyć 3 razy w ciągu dnia ,rano ,po obiedzie,przed zaśnięciem.
Szczególnie ważne jest po gotowaniu ,żeby para wodna i zapachy sobie wyleciały na zewnątrz a nie osiadały na ścianach w tynkach i meblach.
============================================
Pamiętajcie ludzie grzyby i pleśnie są niewidoczne i nie wietrząc dajecie im rosnąć i być obecnym w powietrzu. Są one rakotwórcze !!!! i nie żartuję .
Szczególnie niebezpieczne są pleśnie wykwity zielone i żółte zielonożółte te są bardzo rakotwórcze .
-------------------------------
Przeprowadzić prawidłowe odgrzybianie ze zlikwidowaniem przyczyn np cieknące rynny,odbić tynki osuszyć zaimpregnować preparatem grzybobójczym odbite ściany z tynku ,podsuszyć kilka dni i otynkować .
Agniesia2678
30.12.2013
Ja grzyba zlikwidowałam...na 1,5 roku, ACE i pędzlem. Sąsiadka podpowiedziała mi ten pomysł. I zadziałał. poprostu kupiłam płyn i moczyłam pędzel i malowałam....pomogło...teraz dziad wylazł, ale znowu go potraktuję ACE- ale półtora roku był spokój
dekabe
10.02.2013
Ja mam problem z plamami pleśni na roletach. W zimie , nad ranem szyby są wilgotne i dotykając szyby roleta "zafarbowała" się pleśnią. Mydło nie pomogło, nie pomógł specjalny płyn do usuwania pleśni ....
nick
25.01.2013
Wszelkie pseudo-sposoby typu chlorowana woda, czy utleniona woda nie szkodzi grzybom, jeszcze z tego wszystkiego wapno gaszone jest najlepsze.
Grzybobójczy jest środek firmy Tytan na pleśń.