irysy

Jak sadzić irysy?
JanisJanis - specjalista Tipy.pl

Irysy są roślinami z rodziny kosaćcowatych o dużych kwiatach. Najczęściej spotyka się kwiaty fioletowe, choć liczba kolorów irysa jest niezliczona. Jest to jeden z najpopularniejszych kwiatów hodowanych w naszym kraju. Sadzenie wymaga odpowiedniej wiedzy, aby móc się później cieszyć jego kwiatami.
1
Wybierz odpowiednią porę, aby porozdzielać cebulki. Najlepszym czasem na przesadzanie cebulek jest okres tuż przed kwitnieniem. Wtedy kwiat ma największe szanse na przyjęcie się. Jest to najczęściej około późnej wiosny i wczesnego lata. Unikaj rozszczepiania kwiatów w okresie zimowym, ponieważ wtedy kwiat wykorzystuje energię nagromadzoną po poprzednim okresie kwitnienia.
2
Poznaj charakter kwiatu. Biorąc pod uwagę fakt, że irysy mogą różnić się od siebie, jeśli chodzi o ich wymagania co do hodowli. Niektórych gatunków nie wolno rozszczepiać i rozsadzać. My zajmiemy się jednak tymi, które można.
3
sadzenie irysów - krok 3.
Wykopuj z ziemi każdy kwiat, każdą cebulkę osobno, nie wszystkie naraz. Użyj szpadla lub widelca. Kępy kwiatów mogą być gęste, więc jest dobrym pomysłem, żeby mieć czym sobie pomóc. Strzepnij ziemię, która oblepia cebulkę.
4
sadzenie irysów - krok 4.
Oddziel od siebie większe kępki. Kłącza powinny się łatwo dać rozdzielić. Wybierz te kłącza, które mają zarówno korzenie jak i liście. Odrzuć te, które są słabe i wiotkie, ponieważ mogą się one nie przyjąć i zgnić, lub przenieść jakąś chorobę. Jest to tez dobry czas na użyźnienie ziemi.
5
Spulchnij ziemię w miejscu, w którym chcesz przesadzić irysy. Wykop małe dołki i włóż w nie cebulki. Dobrze 'usadź' kwiatka.
6
sadzenie irysów - krok 6.
Zasyp korzeń ziemią. Ziemia powinna sięgać aż do górnej części kłącza. Nic się nie dzieje jeśli nie całe kłącze zostanie przykryte.
7
sadzenie irysów - krok 7.
Sadź kłącza około 10-15cm od siebie. Wszystkie liście i kłącza powinny być zwrócone w tym samym kierunku. Niektórzy radzą, aby te odległości były jeszcze większe, nawet do 30 centymetrów.
8
Teraz musisz obficie podlać irysa wodą. Podlewaj co tydzień aż do jesieni, aby kwiat się przyjął na nowym miejscu. Rzadkie, ale obfite podlewanie jest lepsze dla kwiatu niż częste, ale nieobfite. Irysy są odporne na susze, ale jeśli stworzysz im zbyt wilgotne środowisko mogą zacząć gnić.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie