pluskwy domowe

Jak zwalczyć pluskwy domowe?
Faustyna - specjalista Tipy.pl

Gdy w twoim domu pojawiają się pluskwy, od razu widoczne są oznaki ich obecności. Zauważysz na swoim ciele białe pręgi, najczęściej wokół talii. Być może na twoim prześcieradle pojawią się ślady ich odchodów lub czerwone plamy z krwi. Pluskwy pasożytują na skórze człowieka, podobnie jak i komary. Wstrzykują do twojego ciała środek znieczulający, dzięki temu nie czujemy ich ugryzienia. Czerpią one krew, dopóki się nie najedzą. Następnie odczepiają się od ciała żywiciela i spadają na łóżko. Gdy nieświadomie je zniszczymy, na naszej pościeli widoczne będą plamy krwi. Pluskwy co pewien czas zrzucają swój pancerzyk, który również możemy zaobserwować w okolicy łóżka. Owady te zazwyczaj nie wywołują alergii, ale niektórzy z nas mogą być na nie uczuleni.
1
Pluskwy to brązowo–czerwone owady o płaskim owalnym kształcie. Osiągają długość około 4 mm i powszechnie występują na całym świecie pasożytując na ludziach i zwierzętach. Zamieszkują one w pęknięciach i szczelinach w materacach i na tapczanie, traktując człowieka jako żywiciela. Ich płaski kształt pozwala im z łatwością dostać się do wszelkich pęknięć w meblach i pościeli. Często można je spotkać na drewnie i tkaninach, rzadziej na rzeczach plastikowych i powierzchniach metalowych. Owady te mogą przetrwać w stanie uśpienia nawet do roku czasu, dlatego pozbycie się ich jest wyjątkowo trudne.
2
Pluskwy często występują w dużych miastach, gdzie z łatwością mogą się przemieszczać. Mogą przyczepić się do odzieży, bądź torby podróżnej, dzięki czemu z łatwością znajdują drogę do domów, hoteli i mieszkań.
W obszarach wiejskich pluskwy mogą zostać wniesione do domu po pobycie w hotelu, bądź w akademiku. Mogą również zostać wniesione z meblami, jeśli ukrywały się w ich szczelinach i pęknięciach. Inne rodzaje pluskiew, które normalnie żywią się krwią nietoperzy bądź myszy, mogą zaatakować człowieka, wówczas gdy źródło ich pożywienia zniknie.
3
Jeśli zauważysz na swoim ciele ugryzienia, a na pościeli plamy, najwyższy czas, aby rozejrzeć się po sypialni i znaleźć szkodniki. Aby odnaleźć ich kryjówkę, będziesz musiała zajrzeć w najmniejszą szczelinę w swojej sypialni i rozerwać wszystkie rzeczy, w których mogą się one ukrywać. Zdemontuj ramę łóżka i skontroluj wszystkie pęknięcia i szczeliny. Sprawdź każdy szew i pęknięcie w materacu, dokładnie obejrzyj pojemnik na pościel. Sprawdź półki i szuflady w komodzie, wszystkie meble odwróć do góry nogami, być może właśnie tam ukrywają się pluskwy.
4
Używając odkurzacza i wąskiej końcówki, odkurz wszystkie szczeliny w meblach i listwach podłogowych. Odkurz dokładnie najdrobniejsze nawet przedmioty i rysy w sypialni i w pobliskich pomieszczeniach, ponieważ pluskwy mogą się przemieszczać. Worek z odkurzacza zapakuj w plastikową torebkę, dokładnie zamknij i wynieś do kosza na zewnątrz, jak najdalej od domu.
5
Pluskwy mogą schować się naprawdę wszędzie – nad ramką ze zdjęciem na ścianie, w książkach, czy koszu na brudną bieliznę. Musisz wyprać wszystkie swoje ubrania oraz pościel i wysuszyć je gorącym powietrzem przez około godzinę, aby zabić wszystkie larwy i jaja. Spróbuj znaleźć miejsca, przez które pluskwy mogły dostać się do twojego domu. Uszczelnij wszystkie dziury, pęknięcia i przewody wchodzące do twojego domu.
6
Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się pluskiew bez użycia pestycydów, jest zastosowanie parowych urządzeń czyszczących. Używaj ich do oczyszczenia wszystkich pęknięć i szczelin w materacu. Stosuj uderzenie pary przez 2–3 sekundy w każdym pęknięciu. Czynność powtarzaj raz w tygodniu przez około 9 tygodni, aby mieć pewność, że zabiłaś szkodniki we wszystkich stadiach rozwojowych.
7
Pluskwy składają jaja w wielu różnych miejscach w pobliżu żywiciela, więc wszystko co cię otacza musi zostać dokładnie umyte. Przedmioty, których nie można wyprać, zamknij szczelnie w plastikowej torbie na co najmniej dwa tygodnie. Ponieważ pluskwy mogą przebywać w stanie uśpienia nawet przez rok, przedmioty których nie możesz wyprać, włóż do zamrażalnika (jeśli to możliwe) na dwa tygodnie, aby skutecznie zabić wszystkie jaja i osobniki dorosłe. Dywany muszą zostać dokładnie wyszczotkowane, a następnie odkurzone, aby usunąć wszystkie znajdujące się w nich jaja. Następnie poddaj je czyszczeniu gorącą parą wodną, aby upewnić się, że wszystkie jaja zostały zniszczone. Jest to najlepszy sposób na pozbycie się pluskiew bez użycia środków chemicznych.
8
Jeśli zauważyłaś jakieś pęknięcia na swoim materacu, najlepiej jest całkowicie go wymienić. Pluskwy mogły dostać się głęboko do jego wnętrza. Najlepiej wyrzucić stary materac i kupić sobie nowy. Jeśli nie stać cię na wymianę materaca, szczelnie owiń go plastikową torbą lub folią, aby zapobiec ucieczce szkodników i ponownemu rozprzestrzenieniu się po całym domu.
9
Jeśli nadal nie możesz pozbyć się pluskiew ze swojego domu, zakup specjalistyczne środki owadobójcze (zobacz tutaj) lub poproś o pomoc specjalistów. Zazwyczaj jednak powyższe środki są wystarczające. Ważne jest by utrzymywać dom w czystości i regularnie go sprzątać.
Strona 1 z 3

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (46)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Renata
08.09.2020
Stokrotnie, a nawet tysiąckrotnie, dziękuję Pani Kasi za poradę z dnia 02.09.2015 r. Mieliśmy przez półtorej roku (!!!!) problem z pluskwami, stosowaliśmy chyba wszystkie wymienione niżej porady, a dopiero polecona przez p.Kasię ziemia okrzemkowa pomogła. I to w 2-3 dni, wszystkie cholery padły.
Krupeczka
19.07.2020
Sprawdza się też parowanie. Ono pomaga zabić nawet jajka w szwach materacowych i pod listwami podłogowymi, tam gdzie najtrudniej dotrzeć czymkolwiek.
MajaM
13.12.2019
Jestem alergikiem, więc wybór odpowiedniej metody był dla mnie tym większym wyzwaniem. U mnie sprawdziło się spryskiwanie mebli i wszystkich szpar mieszaniną olejków (cynamonowy, lawendowy, cytronella - na to na szczęście nie jestem uczulona)
ania
25.05.2019
ja nie mam już rok tego dziadostwa, to jest skuteczna metoda chlorem, myje podłogi n!!! meble też odkażam i ciuchy trzymam w foliach na śmieci, śpię na polówce, bo łóżko tapicerowane, pozdrawiam serdecznie :)
Wiesława
17.09.2018
Ja pozbyłam się się pluskwy dzięki firmie specjalistycznej. Walczyłam kilka miesięcy preparatami ze sklepów, co mnie majątek kosztowało, a tu jedna dezynsekcja wystarczyła.
stobejczyk
24.06.2018
W moim domu w Łodzi pozbyliśmy się pluskiew przez wymrażanie suchym lodem.
patryk
01.03.2018
witam marku jak nazywa sie ten puder i gdzie mozna go kupic pozdrawiam
marek
28.01.2018
Mialem problem z pluskwami i dosc szybko wytepilem. pierwsze uszczelnilem wszystkie listwy podlogowe (silikon lub inny uszcelniacz) pluskwy oddychaja przez skore - zakupilem specjalny puder ktory zatyka im otworki oddechowe na podloge miedzy drzwiami. Parownica dokonczyla dziela zniszczenia
ElżbietaŻ
25.11.2017
Pluskwy najczęściej można spotkać w hotelach, schroniskach, akademikach, biurach. Najczęściej ich siedliskiem są dywany, odzież, tapety, listwy podłogowe. Można samemu tępić, ale najlepiej wezwać specjalistę.
Marta38
25.09.2017
Ja pozbyłam się dzięki dezynsekcji