pielęgnacja konia

Jak dbać o konia?
PegazPegaz - specjalista Tipy.pl

Dbanie o konia to bardzo ważna czynność. Zadbane zwierze będzie szczęśliwe i zdrowe, a dzięki temu ty będziesz mieć towarzysza na długie lata. Konie to bardzo duże i silne zwierzęta, ale by utrzymać taki stan potrzeba odrobinę uwagi. Konie wymagają stałej pielęgnacji. Są one także zwierzętami społecznymi, potrzebują więc stałego kontaktu z ludźmi i innymi końmi, by się nie nudzić. Utrzymanie konia wymaga zaangażowania zarówno czasu, jak i pieniędzy. Musisz zapewnić zwierzęciu schronienie i wybieg oraz oczywiście regularne czyszczenie. Koń wymaga też codziennego karmienia i pojenia oraz opieki medycznej, w tym szczepień. Poniżej znajdziesz instrukcję jak dbać o konia.
1
Otoczenie konia.

Konie wymagają jakiejś formy schronienia, które ochroni je przed niekorzystnymi warunkami środowiska. Potrzebują cienia w lecie i ochrony przed zimnem i wiatrem w zimie. Może to być stodoła, stajnia, zagajnik lub jakiś zacieniający boks z plandeki. Jeżeli konie trzymane są w małych boksach, muszą być codziennie wyprowadzane na padok, aby miały wystarczająco dużo ruchu. Ogrodzenie musi być w dobrym stanie. Staraj się unikać drutu kolczastego ponieważ konie mogą się w niego zaplątać. Cały obszar wkoło stodoły i całe pastwisko należy dokładnie obejrzeć i sprawdzić, czy nie rosną na nim żadne trujące rośliny, które mogą być niebezpieczne dla koni. Bramy powinny być bezpieczne i dobrze zabezpieczone, ponieważ konie mogą nauczyć się je otwierać. Jeżeli wybieg konia w dużej mierze pokryty jest ziemią lub piaskiem, pasza powinna być trzymana w beczce lub rynience, aby ograniczyć spożywanie piasku, bo może on powodować kolkę u tych zwierząt.

2
Opieka i karmienie.

Konie powinny mieć stały dostęp do świeżej wody. Dobrze jeżeli mają także lizawkę solną lub mineralną. Konie, które wypasane są na pastwisku, mają stały dostęp do pożywienia, więc im częściej się je karmi, tym lepiej, jednakże przyjęte jest, że konie w stajni karmi się dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Głównymi składnikami diety konia są pasza objętościowa i siano. Jeżeli koń trzymany jest na pastwisku, nie musi być dokarmiany sianem tak długo, jak długo ma dostęp do zielonej trawy. Ilość i rodzaj paszy dla konia zależy od jego wielkości i aktywności. Warto omówić rodzaj paszy z weterynarzem, pomoże ci on wybrać najlepszą mieszankę dla twojego konia. Musisz bardzo uważać, by nie podawać zwierzęciu zbyt dużo paszy o wysokiej zawartości białka. Jeżeli koń przyjmuje dużo białka i jednocześnie jest mało aktywny, mogą wystąpić problemy z kopytami. Najlepszą paszę można uzyskać przez mieszanie kilku rodzajów siana, np. doskonała będzie mieszanka siana z trawy i siana o wysokiej kaloryczności z lucerny. Pasza zawierająca ziarno jest świetnym uzupełnieniem diety, ale trzeba bardzo uważać, by z nią nie przesadzić. Nadmiar ziarnistej paszy może również spowodować problemy z kopytami. Trzymaj się z dala od owsa i słodkich pasz, mają one zbyt dużo kalorii i powodują, że konie stają się nadpobudliwe. Porozmawiaj z weterynarzem i dostosuj rodzaj paszy do ilości ruchu konia. Jeżeli zależy ci na tym, by koń przybrał na wadze, dodawaj olej kukurydziany do paszy. Możesz także dodawać do paszy specjalne komponenty witaminowe, które wzmocnią stawy i kopyta zwierzęcia. Nigdy nie karm konia zaraz przed i po wysiłku, ponieważ może to doprowadzić do kłopotów z trawieniem.

3
Pielęgnacja konia.

Konie powinny być regularnie wyczesywane, by ich sierść była utrzymana w dobrym stanie. Umożliwia to również sprawdzenie, czy koń nie ma żadnych zadrapań, ran czy kleszczy. Kopyta powinny być regularnie sprawdzane i czyszczone, by w rowkach nie gromadziły się kamienie. Jeżeli kopyto w dolnej części bieleje, to najprawdopodobniej twój koń ma grzybicę. Jest to zwykle spowodowane staniem w błocie. Zwykle wystarczy przenieść konia w suche miejsce, zdarzają się jednak przypadki, gdy wymagane jest leczenie.

4
Zachowanie konia.

Konie są zwierzętami stadnymi. Jeżeli na pastwisku znajduje się kilka zwierząt naraz, muszą one ustalić między sobą hierarchię. Zupełnie normalne jest to, że konie od czasu do czasu się gryzą i kopią między sobą. Jeżeli jednak zdarza się to zbyt często i przybiera bardzo agresywne formy, należy się zastanowić nad rozdzieleniem zwierząt. Konie zwykle przemieszczają pastwisko w grupie i wyznaczą sobie zmiany, jeden będzie czuwać na stojąco, gdy pozostałe postanowią odpocząć. Podczas skubania trawy na pastwisku, wszystkie konie będą w stanie jeść razem. Jeżeli karmisz je z podajników, pomyśl o tym, by było na tyle miejsca, żeby wszystkie na raz mogły coś zjeść, w przeciwnym razie będą miedzy nimi powstawać konflikty. Możesz także karmić konie w stajni, dzięki temu możesz lepiej monitorować ilość paszy zjadanej przez każde ze zwierząt z osobna. Konie niechętnie opuszczają grupę, więc możesz mieć pewne problemy z odłączeniem jednego od stada w celu nakarmienia go w stajni.

Strona 1 z 3

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie