uprawa czosnku

Jak uprawiać czosnek?

OgrodnikOgrodnik - specjalista Tipy.pl
Prawdziwi miłośnicy czosnku twierdzą, że jeśli spróbujesz tego posadzonego we własnym ogródku, już nigdy nie kupisz go w sklepie. I coś w tym jest. Ja również podzielam ich zdanie. Czosnek sklepowy nie ma takiego smaku i aromatu jak czosnek z własnego ogródka. Czemu więc nie zająć się jego uprawą? Nie jest to wcale trudne do zrobienia. A efekt? Wspaniały. Czosnek możemy sadzić zarówno na zimę, jak i na wiosnę. Na wiosnę powinno się sadzić odmiany jare, niewytwarzające pędów kwiatostanowych.
1
Przygotuj glebę. Już na miesiąc przed sadzeniem spulchnij ją. Jeśli ziemia zdąży 'stwardnieć' bezpośrednio przed posadzeniem czosnku, ponownie ją zaorz. Jeśli sadzisz czosnek jesienią, zrób to na mniej więcej sześć tygodni zanim ziemia zamarznie. Najczęściej sadzi się go od połowy września do połowy października. Jeśli sadzimy czosnek na wiosnę, powinniśmy to zrobić końcem marca lub na początku kwietnia, w zależności od pogody.
2
Wybierz miejsce dobrze nasłonecznione. Wykop dołki na głębokość trzy-pięć centymetrów. Dobrze, jeśli zaprawisz ziemię wybranym przez siebie środkiem, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że czosnek dostanie wszystko, czego potrzebuje.
3
Dziel ząbki czosnku bezpośrednio przed sadzeniem, aby uniknąć chorób. Najlepiej sadzić duże ząbki czosnku. Możesz również kupić gotowe do posadzenia nasiona czosnku - chociażby tutaj.
4
uprawa czosnku
Ząbki powinno się sadzić pionowo, spiczastym końcem do góry. Dokładnie ugnieć ziemię wokół posadzonego ząbka. Czosnek powinno się sadzić w rzędach w rozstawach dziesięć na dziesięć centymetrów.
5
Aby walczyć z chwastami, należy pokryć międzyrzędzia torfem, czarną folią lub korą. Dzięki temu poprawiają się warunki glebowe i ograniczony jest porost chwastów.
6
Podlewanie czosnku najlepiej przeprowadzać rano, aby roślina mogła szybko obeschnąć ograniczając w ten sposób porost chwastów.
7
Główki czosnku zbiera się głównie w lipcu. Główki powinny być twarde, kolor łuski okrywającej ząbki powinien być 'pergaminowaty'. Zbiór przeprowadza się ręcznie. Podważa się główki specjalnymi widłami z szerokimi 'szpikulcami'.
8
Czosnek układaj w rzędach. Główki z jednego rzędu przykryj szczypiorem z drugiego rzędu. Pozostaw tak czosnek na kilka dni na polu. Następnie zabierz do domu, aby całkowicie się zasuszył. Jeśli pogoda nie sprzyja, nie zostawiaj czosnku na polu.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

storczyk
bataty
irysy

Podobne porady

Komentarze (5)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

renata
28.03.2017
Na jesień 2015r posadziłam z podziałem na ząbki 3główki czosnku /nie wiem jaka odmiana, kupiłam od gospodarza na rynku/. Ładnie wosną 2016r powschodził. ale lato było b. suche nie podlewałam warzyw. Czosnek w ogóle nie wytworzył ząbków. Jak jesienią zaczęłam wyrywać to okazało się, że nie ma główek tylko mizerota wielkości małego paznokcia. Pozostawiłam to w ziemi i teraz widzę, że na wiosnę 2017r coś zaczyna z nich wyrastać.Proszę o odpowiedź, czy mam szansę na wyhodowanie z tego główek czosnku ?. Nie wiem czy mam dobrą ziemię w ogródku na jego uprawę bo nigdy mi nie wyrosły większe główki a sadziłam wielokrotnie.
kedax
29.05.2014
W ubiegłym roku zebrałem czosnek sadzony w rozstawie 10 x 10 cm.
90 główek ważyło 2,2 kg przy właściwym nawożeniu i w drugim roku po oborniku.
Największym problemem było odchwaszczanie i spulchnianie gleby.
Czosnek przy takim zagęszczeniu wzajemnie się zacieniał, a nie znosi zachwaszczenia.
Takie rady podają ignoranci, którzy z uprawą czosnku nie mają nic wspólnego lub producenci, którym zależy na sprzedaży własnego towaru.
Jesienią 2013, a dokładnie 25.09.2013 r. wysadziłem 202 ząbki czosnku w rozstawie 10 x 25 cm.
Rośnie wspaniale.Łodygi są grube, liście zdrowe, obecnie wypuszcza pędy kwiatostanowe.
Wysokość roślin od 75 - 93 cm.
Przed sadzeniem zmieszałem ziemię z kompostem, zaś wiosną zastosowałem ściółkowanie międzyrzędzi kompostem z liści i gałęzi nie do końca zmineralizowanym.
Odpadło mi wiele zabiegów związanych z odchwaszczaniem
Na moje oko zbiorę powyżej 15 kg czosnku.
Dotąd usunąłem dwie porażone rośliny z grządki.
Edii
10.11.2012
Czosnek sadzi się do św. Marcina czyli do 11 listopada czyli pomiędzy 7-a 11 ,robię to od lat nie wiem jaką mam odmianę,ale to jest czosnek z Cząstkowic nie chwalę się ale głowki są takie jak denko od szklanki i sadzę już 17 lat od 10 w tym samym miejscu,ważne : ogławiać kwiatostany gdy są jeszcze zielone i nierozwinięte.
pozdrawiam
Strzepansky
03.11.2012
a jak posadzić czosnek w domu w warunkach mieszkalnych???
czosnek
28.04.2012
Czosnek jest jadalny?