Jak się zachować wobec ciężko chorego?
MarzenaMarzena - specjalista Tipy.pl

Wiele osób ma problem z odpowiednim zachowaniem wobec ciężko chorej osoby. Czy należy okazywać jej współczucie? Jeśli tak, to w jakim stopniu? Czy można okazywać dobry humor podczas takiego spotkania? Robić nadzieję? Poniżej staramy się odpowiedzieć na te dość trudne pytania.
1
Jeśli istnieje szansa na wyzdrowienie, możemy dodawać ciężko chorej osobie odwagi, otuchy i wzmacniać jej wiarę na wyzdrowienie słowami podnoszącymi na duchu. Należy jednak trzeźwo ocenić sytuację i nie snuć planów wakacyjnych, skoro chora osoba z trudem może wykonać jakikolwiek ruch, nie mówiąc o pływaniu czy jeździe na rowerze. W wyrażaniu swojego optymizmu należy być realistą.
2
Jeśli chora osoba chce opowiedzieć Ci o swoich dolegliwościach i chorobie, powinieneś jej uważnie wysłuchać. Nie zmuszaj jej jednak, żeby ciągle mówiła o swojej chorobie, jeśli nie ma na to ochoty. Najprawdopodobniej taki człowiek będzie zadowolony, kiedy usłyszy się od ciebie, jak płynie życie wśród waszych znajomych czy rodziny. Opowiedz mu, co u ciebie słychać, kilka zasłyszanych plotek czy newsów ze świata. Postaraj się jednak nie wywoływać u niego zazdrości czy tęsknoty za normalnym życiem.
3
Osoba, która jest nieuleczalnie chora potrzebuje słów pociechy, wysłuchania jej i obecności bliskich. Nie wolno w kółko powtarzać jej, że wszystko będzie dobrze. Należy jednak postarać się uczynić obecną sytuację miłą, nawet jeśli miałyby to być drobne, z pozoru mało znaczące, uprzejmości.
4
Możesz przynieść chorej osobie do szpitala jakiś upominek. Tradycyjnie przynoszony jest bukiet kwiatów, ale może być to równie dobrze książka, czasopismo, płyta CD, zeszyt z krzyżówkami itp. Jeśli chcesz kupić coś do jedzenia, najpierw dowiedz się dokładnie, co pacjent może jeść.
?

Wskazówki
* Przed odwiedzinami chorego dowiedz się czy wizyta jest w ogóle pożądana.

* Jeśli odwiedzasz chorego w szpitalu, należy przywitać się ze wszystkimi pacjentami leżącymi w pokoju. Rozmawiać należy po cichu i od razu wyjść, kiedy któryś z pacjentów jest myty.

Powiązane porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

topielica
29.04.2013
Bardzo ważne jest by byc blisko osoby chorej i zawsze dawac nadzieję bo wiara czyni cuda ,a wsparcie bliskich jest najważniejsze -psychika ludzka jest wciąż wielką zagadką ,a pozytywne nastawienie to krok do sukcesu.