burza

Jak obliczyć jak daleko jest burza?
Kristoff - specjalista Tipy.pl

Wiesz jak to jest – zbliża się burza i nagle słyszysz ogłuszający huk gromu. Ten dźwięk jest coraz bliżej. Czasami jest to wręcz przerażające doświadczenie. Ale jak daleko w rzeczywistości nastąpiło uderzenie pioruna? Przeczytaj poniższe wskazówki, aby dowiedzieć się jak daleko jest burza. Ta prosta umiejętność być może kiedyś ocali twoje życie.
1
Obserwuj niebo i zwróć szczególną uwagę na pojawiające się na nim błyskawice.
2
Policz ile sekund minęło od czasu pojawienia się błyskawicy do usłyszenia grzmotu.
3
Oszacowanie odległości:

Aby oszacować odległość w kilometrach, otrzymaną liczbę sekund podziel przez 3. Innymi słowy, jeśli od czasu gdy zobaczyłeś piorun do chwili, gdy usłyszałeś grzmot minęły 3 sekundy, oznacza to, że uderzenie nastąpiło 1 km od miejsca, w którym się znajdujesz. Różnica w czasie, w którym widzimy błyskawicę i słyszymy grzmot, pochodzi stąd, że dźwięk rozchodzi się dużo wolniej, niż światło. Dźwięk rozchodzi się w powietrzu z prędkością 330–350 metrów na sekundę (w zależności od wysokości, wilgotności powietrza i ciśnienia), podczas gdy światło osiąga prędkość około 300 tys. km na sekundę.

4
Dokładne obliczenia:

Aby obliczyćodległość uderzenia pioruna w metrach, możesz również pomnożyć liczbę sekund, którą obliczyłeś przez 340 (340 m/s to w przybliżeniu prędkość dźwięku). Dla przykładu: 3 sekundy razy 340 daje nam 1020 m. Ponieważ 1000 metrów to 1 kilometr, więc odległość burzy to 1km i 20 metrów. Ten wynik jest bardziej dokładny, niż gdyby podzielić liczbę sekund przez 3 (jak w kroku poprzednim).

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (20)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Niko ;D
Dzisiaj 10:07
Jaki żal &D
dfhdf
Dzisiaj 21:56
nie całe 300 tys, swiatlo nie leci tak szybko
black rose
Dzisiaj 20:30
jak się było małym to 1 sekunda odpowiadała jednemu kilometrowi ^^
needarex 05
Dzisiaj 08:17
Jak jest burza to najlepiej zastosować ale ze nie walnie bomba jakas niespodziewana to trzeba to dokladnie obliczyc a ja tego potrzebuje :P
Adam Janiak
Dzisiaj 14:10
To świetna rada Wujku. Tylko, że takimi obliczeniami można określić, odległość pioruna, a nie odległość burzy. Chmura burzowa rozciąga się nieraz na kilkadziesiąt kilometrów i to, że jeden piorun uderzy dziesięć kilometrów od nas nie oznacza, że za chwilę nie pierdyknie w naszą chałupę
Leo
Dzisiaj 13:48
Jest jeszcze jedna opcja o której się nie mówi. A mianowicie jeśli zobaczysz piorun i nie zdarzysz zacząć liczyć a tuj było bu-mmm,czyli ze miałeś pecha i możesz już nie policzyć więcej razy gdzie będzie ta nasz burza
Emeryt
Dzisiaj 13:02
Takiego obliczania to uczono nas w S.P. kiedy bylem w 2-giej klasie w r.'58
DriverLOHR
Dzisiaj 13:02
Tylko, że podczas burzy,zawsze obniża się ciśnienie i są wiatry, oraz deszcz. I nie można obliczać uderzenia jakby nie było jakichkolwiek zjawisk atmosferycznych ;)
Obserwowanie burz - najlepsza www :)
Dzisiaj 13:02
http://burze.dzis.net/

Obserwowanie burz - najlepsza stronka :) Polecam. :) Stronka jest uaktualniana co 5 minut, są również mapy Polski, Niemiec, Czech, Słowacji i Europy, a dodatkowo również pokazane są miejscowości tych państw i na mapie Europy pokazane są stolice i nie tylko... :) Resztę polecam sprawić sobie samemu. :) Myślę, że się przyda. :)

Pozdrawiam,
Wrocławiak.
alfred
Dzisiaj 11:14
WOW 1000 m to 1 km autor powinine dostac nagrodę nobla