Uzależnienie od gier komputerowych?

Jak leczyć uzależnienie od gier komputerowych?
ImreImre - specjalista Tipy.pl

O czym myślisz zaraz po przebudzeniu? O tym, żeby jak najszybciej włączyć komputer i powrócić do swojej ulubionej gry? Dobrze wiesz, że nie jest to zdrowe ani dla Ciebie, ani dla otoczenia, w którym przebywasz. Wraz z upływem czasu coraz bardziej pochłania Cię wirtualny świat, i zapominasz o Bożym świecie, przestajesz się troszczyć o to, co się dzieje wokół Ciebie. Twój pokój jest nieposprzątany. Zawsze zamykasz drzwi, aby nikt Ci nie przeszkadzał. Opuszczasz posiłki, nie dojadasz, nie masz czasu na spotkania z rodziną i przyjaciółmi, a Twoja dziewczyna narzeka, że ją zaniedbujesz. Tak to wygląda, to jest Twoje życie w wielkim skrócie. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że granie przez większą część dnia, a często również i po nocach nie jest zdrowe i nie sprzyja Twojemu rozwojowi, a wręcz przeciwnie. Jak więc sobie z tym poradzić? Przeczytaj poniższe wskazówki.
1
Uzależnienie od gier komputerowych
Po pierwsze musisz zdać sobie sprawę z tego, że jesteś uzależniony.

To jest pierwszy i najważniejszy krok. Musisz też sam CHCIEĆ się wydostać ze szpon tego uzależnienia. Musisz się przygotować mentalnie i emocjonalnie na porzucenie gier i skierowanie swoich zainteresowań na nowe tory. Czasami ten pierwszy krok trwa dni, tygodnie, miesiące a nawet lata. Ale najważniejsze, aby samemu zdać sobie z tego sprawę. Jak już tego dokonasz możesz powoli zacząć ustalać sobie cele, które chcesz osiągnąć.

2
Jak już się zmotywujesz to pozbądź się swoich gier.

Poważnie. Mówię całkiem poważnie. Odinstaluj je wszystkie. Nie tylko te, w które grasz najczęściej. Wszystkie. Wyrzuć płyty. Pozbądź się, tego co Cię kusi. Może i na początku Twoje zacięcie będzie duże i wytrzymasz kilka dni, tygodni czy nawet miesięcy bez potrzeby grania. Ale kiedyś nadejdzie taki dzień, w którym będziesz chciał zagrać. Ważne, abyś wtedy nie miał pod ręką żadnych gier. Uprzedź również znajomych graczy, żeby Cię nie dopuszczali przed swoje komputery i konsole.

3
Znajdź sobie inne zajęcie.

Teraz jak już postanowiłeś porzucić granie i pozbyłeś się gier wszelakich pora znaleźć sobie jakieś inne zajęcie, aby z bezczynności nie powrócić do uzależnienia. Może lubisz muzykę? To może zaczniesz się uczyć gry na jakimś instrumencie. Zacznij uprawiać sporty, zapisz się na dodatkowe zajęcia - fotografia, malarstwo, rękodzieła, języki. Odkryj w sobie pasję do czegoś innego, bardziej pożytecznego i nie niszczącego Ciebie i Twojego zdrowia. Ważne, aby znaleźć sobie jakieś zajęcie i nie myśleć o graniu. To jest jeden z ważnych elementów leczenia uzależnienia.

4
Zastąp fikcję rzeczywistością.

Jak często spotykałeś się ze znajomymi? Kiedy ostatnio byłeś w kinie, czy na dyskotece? Pomyśl tylko ile randek odwołałeś i ile imprez opuściłeś przez gry komputerowe. Czas z tym skończyć. Wyjdź z domu do ludzi. Fikcyjni bohaterowie nie są w stanie zastąpić prawdziwego człowieka i kontaktów międzyludzkich tak naturalnych i potrzebnych nam – ludziom, do normalnego funkcjonowania i odnalezienia się w społeczeństwie. Wyjdź z domu, pokaż się światu. Zawrzyj nowe znajomości. Nadgoń to wszystko, co zaprzepaściłeś.

5
Zapisz się do grupy terapeutycznej.

Spotkasz ludzi takich jak Ty, z tymi samymi problemami. Razem będzie Wam raźniej. Zwróć się o pomoc do specjalisty. Jest to jedyne wyjście, jeśli chcesz być znów wolnym człowiekiem. Specjalista już najlepiej będzie wiedział, jak Ci pomóc. Więc jedyne co Ty musisz zrobić to pozwolić sobie pomóc. Tylko tyle i aż tyle.

Strona 1 z 2

Podobne porady

Komentarze (32)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Darek
21.06.2019
Ja swoje uzależnienie zwalczałem przez długi czas... Udało mi się dopiero dzięki leczeniu w Stacjonarnym Ośrodku Leczenia Uzależnień Behawioralnych w Bielsku-Białej. Wspaniali terapeuci wyciągnęli mnie z nałogu, za co będę im wdzięczna do końca życia. Dopiero teraz zaczynam swoje drugie, lepsze życie.
Korin
19.09.2018
Ja nie zauważałem swojego uzależnienia, dopóki nie poszedłem na terapię. Chciałem, żeby terapeutka pomogła mi z moim lękiem przed spotkaniami z innymi ludźmi i od słowa do słowa wyszło, że to gry nie pozwalają mi wyjść do ludzi... Terapia bywa zaskakująca.
Jacek
20.08.2018
Wydaje mi się, że czasem ogień można zwalczać ogniem w dobrym tego znaczeniu. Kolega był uzależniony od gry, wykupiliśmy mu wejściówkę na strzelnicę, poszedł raz, co prawda ciężko było go wyciągnąć, ale jak już się udało, okazało się to strzałem w 10!
Bożenka
17.08.2018
Nie jest ciężko uzależnić się od gier, mojemu synowi wystarczyły trzy miesiące. Musiałam sięgnąć po pomoc specjalistki. Bardzo nam pomogła, trochę to zajęło, ale ze skutkiem pozytywnym !!
Ja
28.11.2016
A jestem uzależniony od swojej żony. Ciągle o niej myślę nie mogę się doczekać aż się z nią zobaczę.
Wciąż mam ochotę z nią przebywać. To co mam ograniczyć z nią kontakty i wyrzucić ją z domu?
Nie wiem gdzie jest granica. Jak mam rozumieć uzależnienie? Czy granie w gry szkodzi naszemu zdrowiu? A co mu nie szkodzi? A gdzie Hobby, Pasja.
Mam znajomego który bardzo lubił biegać i biegał dożo. Sprawiało mu to duża przyjemność. Już nie biega , kolana mu siadły. Czy on był też uzależniony? Błagam ten świat jest chory.
Wszędzie reklamy w sklepach pełno sprzętu, niech rządy zakażą tego świństwa jak prochów skoro to takie szkodliwe dla wszystkich.
TheMiko9711
18.04.2016
Witam nazywam się Mikołaj i od pewnego czasu mam problem z graniem w gry komputerowe. Chciałbym podkreślić że większą przyczyną tego jest to że przyciąga mnie to za każdym razem i sam mimo własnej woli nie mogę się od tego oderwać.Jak mam być szczery w czasie wolnym tylko mi chodzi to po głowie i nie chcę o tym myśleć ale pomimo,że próbuję problem wraca . Proszę o jakieś rady aby oduzależnić się od tego cholerstwa :(
Amelia
05.01.2016
Mój brat również boryka się z problemem uzależnienia od gier komputerowych. Razem z siostrą postawiłyśmy wszystko na jedną kartę i odmawiamy NOWENNĘ POMPEJAŃSKĄ..Ta modlitwa ma ogromną moc, warto na ten temat poczytać, nawet jeżeli się jest osobą niewierzącą. Do końca zostało nam jeszcze ponad 30 dni, jednak już zauważyłyśmy, być może dla innych małe rzeczy, dla nas to były prawdziwe CUDA! A co najważniejsza po odmówieniu każdej z części zyskuję niesamowity spokój ducha...i wiem, ze Maryja walczy o Brata.

Gdyby ktoś potrzebował proszę pisać: nowennaniedoodparcia@gmail.com
czterolistnakonczynka
07.08.2015
Zawsze można pomyśleć o alternatywnej formie gier na przykład, http://www.puzzlesescape.pl gry przygodowe w realnym świecie.
koks200
20.01.2015
w drugim punkcie przesadzacie
blle
13.10.2014
wypas tu pisza o uzaleznieniu do gier w w tle artykulu sa reklamy gier no naprawde szczyt skapstwa. PS a ten co pisze na temat wymiany kary graficznej to albo jakis zacofany kretyn albo nie dorozwiniety technologicznie