nauka

Jak się zmotywować do nauki?
MarlenaMarlena - specjalista Tipy.pl

Znalezienie motywacji do robienia czegoś nudnego może być bardzo trudne, zwłaszcza, że jest wiele przyjemniejszych i ciekawszych rzeczy do zrobienia. Jedną z takich nudnych rzeczy jest nauka, ale musisz się uczyć, aby osiągnąć sukces. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak się zmotywować do nauki.
1

Pomyśl sobie, dlaczego musisz się uczyć. Wyobraź sobie, że zdajesz test i znasz odpowiedź na wszystkie pytania. Pomyśl jak dużo stresu kosztuje chodzenie do szkoły nieprzygotowanym. Wyobraź sobie co będziesz czuł, gdy twoi koledzy dowiedzą się, że nie zaliczyłeś testu? Dla odmiany wyobraź sobie, że znasz wszystkie odpowiedzi i zdasz test na najwyższą możliwą ocenę. Która wersja bardziej ci odpowiada?

2

Wyznacz sobie nagrodę. Czy jest coś, co chciałbyś mieć lub coś, co chciałbyś zrobić? Powiedz sobie, że możesz to mieć, jeżeli tylko skończysz naukę. Po owocnej nauce będziesz czuł się podwójnie dobrze, ponieważ posiądziesz potrzebną ci wiedzę i dodatkowo zyskasz coś, czego bardzo pragnąłeś.

3

Nie pozwól sobie na odłożenie nauki na później. Jeżeli teraz nie masz ochoty się uczyć, to tym bardziej nie będzie ci się chciało tego robić później. Mówiąc wprost, jeżeli odłożysz naukę na później to albo wcale się nie nauczysz, albo nie nauczysz się porządnie. Jeżeli zabierzesz się za naukę od razu, oszczędzisz sobie stresu związanego z myśleniem o tym, że cała nauka jest jeszcze przed tobą.

4

Wymyśl sposób nauki, który sprawi, że będzie ona przyjemna. Zdjęcia i piosenki to tylko przykładowe sposoby by uprzyjemnić sobie naukę. Możesz także przed nauką przygotować sobie talerzyk pysznych kanapek lub miseczkę przekąsek i po każdej przyswojonej informacji lub poprawnej odpowiedzi na pytanie zjeść jedną.

5

Poznaj najlepszy dla siebie sposób uczenia się. Jesteś wzrokowcem? A może lepiej uczysz się ze słuchu? W pierwszym przypadku narysuj schemat tego co masz się nauczyć lub zrób porządne notatki. W drugim nagraj fragment materiału i odsłuchaj go kilka razy, dopóki nie zrozumiesz lub nie zapamiętasz o co w nim chodzi. Nauka może być przyjemna pod warunkiem, że znajdzie się na nią odpowiednią metodę. Do dzieła!

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (5)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

J♥G
15.03.2016
Musisz także od razu wyjąć książkę i przeczytać choć parę zdań np. z polskiego i już chcesz się uczyć na mnie działa tylko że mi się książki otworzyć nie chcę :'D
momo
02.02.2015
MartaFor, jesteś moim klonem! W dodatku sądząc po nicku chyba imienniczką ;)
Ja miałam dokładnie to samo. W gimnazjum się leniłam, nic się nie uczyłam. Dopiero, gdy poszłam do liceum poprawiłam się i to jak! Z osoby leniącej się, zmieniłam się w osobę, która ma jedną z najwyższych średnich w klasie. Również marzy mi się japonistyka *_* , dlatego powiedziałam sobie "Kurcze trzeba coś ze sobą zrobić" i wyszło.
MartaFor
30.09.2013
Też mi to nic nie pomogło,ale zastanówcie się uczycie się dla siebie czy dla kogo? Co chcecie osiągnąć w życiu? Jeśli chcecie osiągnąć to i to no to jeśli nauka jest Ci potrzebna do osiągnięcia celu to daj z siebie wszystko. Ja jestem strasznie leniwa... w gimnazjum przychodziłam "Umiesz na sprawdzian?" "To my mamy dzis sprawdzian? O.o" moje lenistwo - nie chce mi sie pierdole nie robie... ale teraz liceum, chce się dostać na filologie japońską i bardzo mi na tym zależy więc dam z siebie wszystko! Wyznaczcie sobie cel do którego chcecie dążyć i róbcie wszystko by tak się stało. Pewnie sama będę leniwa inie bedzie mi sie chciało ale trzeba!
ewa
22.03.2013
nic mi to nie pomogło, bo każdy punkt przerobiłam.
ola
07.11.2010
Na mnie to niedziała mnie bardzo ciezko jest zmotywowac jestem bardzo oporna moze jakies inne rady??:(