- Inne zwierzęta
- Owady
- Gady, Gryzonie i Małe Zwierzęta Domowe
- Rybki
- Zwierzęta Egzotyczne
- Koty
- Konie
- Psy
- Ptaki
- Budowa i Przebudowa Domów
- Ogrody
- Wnętrza
- Bezpieczeństwo w Domu
- Meble
- AGD i Urządzenia Domowe
- Naprawy Domowe i Remonty
- Sprzątanie
- Architektura Ogrodu

Jak sadzić śliwę?
Krystyna - specjalista Tipy.pl

Z dojrzałych śliw wyciągnij pestki. Połóż je na słońcu, tak aby dobrze wyschły z obydwu stron.
Stanowisko pod uprawę śliwy powinno być dobrze nasłonecznione. Śliwa potrzebuje maksymalnie dużo słońca (słońce to energia potrzebna do produkcji owoców). Jeśli istnieje taka potrzeba, przytnij wyższe drzewa w sąsiedztwie, aby dostarczyć śliwie więcej światła słonecznego.
Śliwka najlepiej rośnie na glebie przewiewnej i przepuszczalnej, najlepiej piaszczysto gliniastej, jednak powinna się udać i na cięższych glebach. Pamiętaj jednak, aby nie sadzić śliwy na terenach podmokłych, gdzie zdarzają się okresowe zastoje wody, oraz na terenach gliniastych (glina nie przepuszcza powietrza ani wody). Woda gruntowa powinna być na stałym poziomie, aby system korzeni mógł się dostosować i aby korzenie nie zaczęły gnić. Dobrze, aby teren pod uprawę śliwy był zmeliorowany.
Śliwę sadzimy wiosną (marzec), kiedy mamy pewność, że nie będzie już przymrozków a ziemia będzie obeschnięta. Śliwki są drzewami wrażliwymi, nieodpornymi na mróz. W przypadku łagodnej zimy można sadzić śliwy również jesienią (koniec września, początek listopada).
Pestkę śliwki sadzimy na głębokości 7-8 cm.
Jeśli sadzimy drzewko, wówczas dołek należy wykopać tydzień - 2 tygodnie wcześniej, przed zasadzeniem drzewka, na głębokości 60 cm o średnicy 60-70 cm. Wykopaną ziemię dobrze jest zmieszać z próchnicą albo z kompostem w stosunku 2 do 1 a następnie zasypać nią grzewko. Szyjka korzenia powinna wystawać nad powierzchnię ziemi około 5-7 cm.
Wskazówki
* Po posadzeniu drzewko powinno wyrosnąć już w następnym sezonie.
* Po 2 - 3 latach można się cieszyć już pierwszymi owocami.