Śliwa

Jak sadzić śliwę?
KrystynaKrystyna - specjalista Tipy.pl

Sadzenie śliwy jest proste a drzewko to dobrze rośnie w większości rejonów w Polsce. Śliwa osiąga wielkość około 7-8 metrów a jej kwitnienie przypada na okres od marca do maja. Jeśli planujesz zasadzenie śliwy w swoim ogrodzie przeczytaj poniższe porady.
1
Przygotowanie pestki

Z dojrzałych śliw wyciągnij pestki. Połóż je na słońcu, tak aby dobrze wyschły z obydwu stron.

2
Wybór miejsca do sadzenia

Stanowisko pod uprawę śliwy powinno być dobrze nasłonecznione. Śliwa potrzebuje maksymalnie dużo słońca (słońce to energia potrzebna do produkcji owoców). Jeśli istnieje taka potrzeba, przytnij wyższe drzewa w sąsiedztwie, aby dostarczyć śliwie więcej światła słonecznego.

3
Gleba

Śliwka najlepiej rośnie na glebie przewiewnej i przepuszczalnej, najlepiej piaszczysto gliniastej, jednak powinna się udać i na cięższych glebach. Pamiętaj jednak, aby nie sadzić śliwy na terenach podmokłych, gdzie zdarzają się okresowe zastoje wody, oraz na terenach gliniastych (glina nie przepuszcza powietrza ani wody). Woda gruntowa powinna być na stałym poziomie, aby system korzeni mógł się dostosować i aby korzenie nie zaczęły gnić. Dobrze, aby teren pod uprawę śliwy był zmeliorowany.

4
Okres sadzenia

Śliwę sadzimy wiosną (marzec), kiedy mamy pewność, że nie będzie już przymrozków a ziemia będzie obeschnięta. Śliwki są drzewami wrażliwymi, nieodpornymi na mróz. W przypadku łagodnej zimy można sadzić śliwy również jesienią (koniec września, początek listopada).

5
Głębokość sadzenia

Pestkę śliwki sadzimy na głębokości 7-8 cm.


Jeśli sadzimy drzewko, wówczas dołek należy wykopać tydzień - 2 tygodnie wcześniej, przed zasadzeniem drzewka, na głębokości 60 cm o średnicy 60-70 cm. Wykopaną ziemię dobrze jest zmieszać z próchnicą albo z kompostem w stosunku 2 do 1 a następnie zasypać nią grzewko. Szyjka korzenia powinna wystawać nad powierzchnię ziemi około 5-7 cm.

?

Wskazówki
* Po posadzeniu drzewko powinno wyrosnąć już w następnym sezonie.
* Po 2 - 3 latach można się cieszyć już pierwszymi owocami.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (4)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Mieszko
21.05.2020
Spróbuję trochę inaczej
zebrawpaski
28.01.2014
Ktos mi mowil ze jak sie zetnie i wsadzi galez to tez sliwa sie przyjmie .
sadownik - amator
22.04.2013
Łagodnie mówiąc, niezbyt to wiarygodne; śliwa z pestki raczej nie powtórzy cech rośliny macierzystej. A wyhodowane taką metodą drzewko zaowocuje w dobrych warunkach po pięciu latach, albo później - zaleźnie od odmiany
man
19.08.2012
DZIENX