Jak korzystać z sauny?

ZdrowieZdrowie - specjalista Tipy.pl
Sauna relaksuje /123RF/PICSEL
1 z 7

Większość z nas korzysta z sauny, jednak tylko nieliczni potrafią to robić prawidłowo. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek które dopiero co zaczynają swoją przygodę z sauną. Dowiesz się, co wziąć ze sobą i jak się zachować w saunie publicznej.


P

Rzeczy, których potrzebujesz

* ręcznik * klapki * żel do mycia ciała * woda mineralna


1
Jak korzystać z sauny? /123RF/PICSEL

Prysznic Przed wejściem do sauny należy się dokładnie umyć. Wszystkie nałożone na ciało środki kosmetyczne (np. balsamy) utrudniają wydalanie potu. Przed wejściem do sauny należy ściągnąć wszystkie metalowe przedmioty (kolczyki, łańcuszki, pierścionki) ponieważ mogą nas one poparzyć.


2
Wybierz ławeczkę /123RF/PICSEL

Wybór ławeczki Sesję w saunie należy rozpocząć od ławeczek znajdujących się niżej. Najlepiej jest się położyć na ławeczce tak, aby całe ciało znajdowało się na tym samym poziomie. Pozycja powinna być wygodna, zapewniająca całkowity relaks. Po kilku minutach możemy zmienić na ławeczkę wyżej położoną gdzie jest cieplej. Jednorazowa wizyta w saunie powinna wynosić około 5 do 15 min. Jeśli używamy sauny publicznej powinniśmy obowiązkowo leżeć lub siedzieć na ręczniku. Pot będzie wsiąkał w niego a nie w ławeczkę. Siadanie na deskach w saunie gołym ciałem jest bardzo niehigieniczne. Do sauny powinniśmy chodzić w klapkach (w saunach publicznych bardzo łatwo nabawić się jakiejś choroby skóry np. grzyb, kurzajki itp.).


3
Weź prysznic /123RF/PICSEL

Prysznic Gdy poczujemy przegrzanie, wychodzimy z sauny i bierzemy zimny prysznic. Prysznic należy brać na przemian wodą ciepłą i zimną. Naprzemienny prysznic po gorącej sesji w saunie poprawia nasze krążenie oraz wzmacnia system odpornościowy organizmu.


4
Zafunduj sobie seans w saunie /123RF/PICSEL

Powrót do sauny Do sauny możemy wracać 2-3 razy.


5
Końcowy prysznic /123RF/PICSEL

Końcowy prysznic Po skorzystaniu z sauny należy iść pod zimny prysznic jednak należy stopniowo zwiększać temperaturę wody, aby temperatura naszego ciała powróciła do stanu wyjściowego. Lodowaty końcowy prysznic może spowodować jedynie dalsze pocenie się ciała oraz bóle głowy.


6
Relaks po saunie

Odpoczynek Po saunie powinniśmy się położyć i odpoczywać przez około 15 min.


?

Wskazówki

* Jak często korzystać z sauny? Z sauny można korzystać kilka razy w tygodniu (3 lub więcej - w zależności od potrzeby). * Kto może korzystać z sauny? Z sauny mogą korzystać wszystkie zdrowe osoby w wieku od 6 do 50 lat. Osoby, których wiek jest poza tym przedziałem powinny poddać się wcześniej badaniom lekarskim. * Kiedy iść do sauny? Sauna jest wskazana jedynie przy początkowych stanach przeziębienia - do sauny nie należy chodzić gdy choroba jest w pełni rozwinięta (stan chorego może się pogorszyć).


!

Uwaga!

* Nie należy chodzić na saunę na czczo lub zaraz po dużym posiłku. * Nie wolno chodzić do sauny po spożyciu alkoholu (ani go spożywać w saunie). * Nie należy korzystać z sauny bezpośrednio po dużym wysiłku. * Po wyjściu z sauny należy uzupełnić wodę w organizmie.


Strona 1 z 7

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (25)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Agata
29.03.2015
Dziwi mnie troche to, co piszecie o problemach z nagością i erotomanami.. Ja w Warszawie byłma już na iwleu saunach i tlyko jedną widziałam, która jest koedukacyjna. Zawsze była oddzielna dla kobiet i mężczyzn. Nie rozumiem tylko jak się wstydzić w obrębie tej samej płci? Jak korzystać z sauny?
yamalo
28.01.2015
Tylko do 50, to ja juz nie moge mam tyklo na piónik składać jak mam 53?
Ale do kopalni w moim wieku mozna zjeżdżać i fedrować,
mordka0
28.01.2015
Z sauny bardzo czesto korzystam, przedewszystkim w USA, nie spotkalem sie jeszcze aby w saunie byly nadzy ludzie. Skonczcie balamucic z ta nagoscia. Chce siedziec w kapielowkach to robie to co mi sie podoba.
emcia
28.01.2015
Ja nie pojde juz do sauny. Kiedys widzialam jak lezacy obok starszy pan masturbowal sie patrzac na mnie i pania lezaca obok. To bylo ochydne. Napaskudzil na laweczke i nawet tego nie posprzatal.
ktkk
28.01.2015
Na saune stac tylko frankowiczow
marek
28.01.2015
co, zabolał komentarz jełopku? ano prawda boli.
Marek
28.01.2015
jasne. następny art napisany na sztukę. tak po prostu, żeby był. na owal. w klapkach... hmmm. autor sam jest jak ten klapek. zanim napiszesz coś człowieku na jakiś temat... please zapoznaj się z nim. przyjdź, zobacz, popytaj, a może poczytaj... poza tym, żadnych konkretów nie napisałeś... a co z największym nieporozumieniem na saunie? wchodzimy w stroju kąpielowym czy tylko z ręcznikiem? ooooo i tu cię zaskoczyłem, no nie... artykuł do bani, do kwadratu.
Ryś
28.01.2015
Ale znafca siem odezwał(a)...:D:D:D
darek
28.01.2015
Ja jakoś chodząc do sauny przez kilka lat nie widziałem żeby któraś z kobiet miała jakieś obwisłe czy za małe piersi.Nie wiem czy to tak sauna działa na piersi czy poprostu tylko kobiety z ładnym,jędrnymi i kształtnymi piersiami przychodzą w takie miejsca.Wy chyba jak zawsze stwarzacie sobie problemy tam gdzie ich niema.
saunamazowsze
28.01.2015
Są sauny w których nagość jest naturalna i nikogo nie dziwi.Faceci i kobiety saunuja razem,są wspólne prysznice.W jednej z saun nawet wspólna przebieralnia.Wszystko zależy od tego jakie zasady panują w obiekcie.Poza tym wiadomo że zdarzają się osoby wstydliwe wiec do sauny suchej ewentualnie można wejść w ręczniku.Nikt nikogo nie zmusza do saunowania nagolasa.Tylko kostium kąpielowy czy ręcznik w parowej saunie to jak dla mnie nieporozumienie.