Problem z odpaleniem samochodu w zimie

Jak odpalić diesla zimą?
MatMat - specjalista Tipy.pl

Odpalanie diesla podczas mrozów może być bardzo irytujące, zwłaszcza gdy nie przygotowaliśmy się wcześniej na niskie temperatury. Słabe akumulatory mogą sobie nie poradzić z zapaleniem silnika. Gdy temperatura spada, spada również pojemność akumulatora. Akumulator ma pełną moc w temperaturze około 27°C, zaś przy temperaturze -18°C ma tylko 46% mocy. Poza tym, akumulatorowi będzie 2,5 razy trudniej uruchomić silnik w temperaturze -18°C przez zgęstniały olej i opór różnych części wewnętrznych wynikający z mrozu. W rezultacie będzie ci około 5 razy trudniej zapalić samochód w temperaturze -18°C niż w temp. 27°C. Dlatego właśnie przed nadejściem minusowych temperatur należy sprawdzić stan naszego akumulatora, aby oszczędzić sobie późniejszych problemów. Jeśli akumulator wymaga wymiany, pamiętaj, aby wymienić go na taki sam lub lepszy od wcześniejszego. Pamiętaj również, aby w trakcie uruchamiania samochodu wyłączyć wszystkie urządzenia, które czerpią energię z akumulatora (radio, klimatyzacja).
1
Diesla zapalaj dopiero po zgaśnięciu kontrolki świec żarowych. Dopóki kontrolka świeci, dopóty świece się nagrzewają. Najpierw przekręć kluczyk na pozycję ON (wówczas zapalą ci się wszystkie kontrolki). Poczekaj, aż kontrolka świec zgaśnie i przekręć kluczyk dalej, aby uruchomić silnik.
2
Możesz również podgrzewać świece 2-3 razy (niektórzy uważają, że to pomaga, inni że nie). Aby to zrobić przekręć kluczyk do połowy. Jak kontrolka świecy zgaśnie to znów przekręć na zero i znów do połowy. Dopiero po 2-3 podgrzaniu spróbuj zapalić silnik (od razu po zgaśnięciu kontrolki).
3
Silnik zapalaj z wciśniętym sprzęgłem! Poza tym wyłącz wszystkie urządzenia, które zużywają prąd (nawiew, radio, światła itp).
4
Kręć silnik ok 2-3 sekundy po czym przekręć na zero i znów podgrzej świece 2-3 razy zanim przejdziesz do kolejnej próby zapalenia samochodu.
5
W trakcie mrozów używaj podgrzewaczy do świec żarowych. Świece żarowe podgrzewają komorę spalania. Jeśli temperatura w komorze spalania jest zbyt niska, wówczas może nie dojść do zapłonu wtryskiwanego paliwa. Długie i nieskuteczne zapalanie samochodu może spowodować uszkodzenie świec oraz głowicy cylindra.
6
W zimie szczególnie dbaj o jakość paliwa. Nie tankuj ropy na nieznanych stacjach, ani tam, gdzie cena ropy wydaje się być podejrzanie niska. Znane i markowe stacje dodają uszlachetniaczy do paliwa, które zapobiegają wytrącaniu parafiny.
7
Podczas mrozów zawsze jeździj na pełnym baku, aby zapobiec osadzaniu się wody. Osadzona woda może zamarznąć i zablokować przepływ paliwa do silnika. Zablokowany lub nawet ograniczony dopływ paliwa do silnika uniemożliwi jego odpalenie. Aby uniknąć zżelowania ropy dodawaj do niej specjalne dodatki wzmacniające na zimę (np. Diesel SKYDD, Wynn's DIESEL CETANE+ - dostępne na stacjach benzynowych). Zamiast specjalnych uszlachetniaczy do paliwa możesz dodać odrobinę benzyny na cały bak ropy. Uszlachetniacz do ON możesz kupić na stacjach benzynowych (koszt ok 15-20 PLN).
8
Pojazd trzymaj (jeśli masz taką możliwość) w garażu, szopie, wiacie, stodole lub innym pomieszczeniu w którym temperatura jest wyższa niż na zewnątrz. Tylko kilka stopni różnicy w temperaturze sprawi, że rozruch samochodu będzie łatwiejszy i szybszy. Im cieplejszy akumulator tym więcej posiada mocy do rozpalenia samochodu. Im cieplejsza ropa, tym jest rzadsza i tym łatwiej będzie uruchomić silnik. Upewnij się, że stosujesz ropę dobrej jakości. Jeśli nie możesz przetrzymywać samochodu w ogrzewanym pomieszczeniu zainstaluj ogrzewacz bloku cylindrów (elektryczny element grzewczy kadłuba silnika spalinowego, inaczej - grzałka do silnika).
9
Jeśli obawiasz się, że ropa się zmroziła, zmień filtr paliwa i ogrzej ropę (poczekaj, aż zrobi się cieplej, zainstaluj grzałkę, wstaw samochód do ogrzewanego pomieszczenia), zanim zaczniesz uruchamiać silnik. Zżelowana ropa w filtrze paliwa zablokuje przepływ paliwa do pompy wtryskowej, więc uruchomienie silnika będzie niemożliwe.
10
Po zapaleniu diesla podczas mrozu, zanim ruszysz pozwól silnikowi się nagrzać przez kilka minut. Właściwa temperatura uchroni silnik przed uszkodzeniami.
?

Wskazówki
* Zamarzniętego diesla nie odpalisz, bo filtry są zapchane parafiną a ropa jest zamarznięta w przewodach.
* Jeśli masz "nowy" używany samochód i nie jesteś pewien stanu świec żarowych to wymień je przed zimą na nowe.
* Wymień filtr paliwa (należy go wymieniać co 10-20 tyś km).
* Przeczyść wtryskiwacze.
* Uzupełnij płyn chłodniczy - podczas mrozów ilość płynu zmniejsza swoją objętość. Zamiast Borygo stosuj G12.
* Aby akumulatorowi było cieplej możesz obłożyć go styropianem, kocem, watą itp.

!

Uwaga!
* Nie próbuj zapalić diesla na holu bo zerwiesz pasek rozrządu.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Komentarze (17)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Roberto
07.02.2018
Do Zibi - za bardzo mądry to nie jesteś. Szybka śmierć akumulatora i rozrusznika gwarantowane.
marcik
20.01.2016
Z tymi świecami żarowymi to bzdura. W większości aut czas świecenia się kontrolki nie jest żadnym wyznacznikiem tego jak długo działają świece. Świece żarowe grzeją tak długo jak to potrzebne, w bardzo niskich temperaturach nawet 10-15 sekund (co wymaga oczywiście mocnego i sprawnego akumulatora). Te lepsze świece mają nawet funkcję dogrzewania po odpaleniu silnika. Jeżeli stosujemy się do porady nr 2, to niestety bardzo skracamy sobie żywotność naszych świec żarowych. I może się okazać, że świece, które powinny wytrzymać 100 tys. km, nagle padają nam w połowie tego przebiegu.
Zibi
05.01.2016
Zimą najlepiej nie kręcić zapłonu po kilka razy.
Przekręcamy kluczyk tylko raz i trzymamy do skutku aż odpali (oczywiście odczekujemy aż kontrolka świecy zgaśnie). Samochód używam sporadycznie, więc jak zimą stoi tydzień na mrozie to jest jedyna metoda odpalenia samochodu. Ponowne przekręcanie kluczyka zmniejsza prawdopodobieństwo odpalenia silnika.
p2061.9d
05.01.2015
Mam Pegeota 206 1.9D, przebieg 508 tys. km. Od kilku lat wychłodzony nie chciał palić na mrozie, ciepły silnik odpalał idealnie, W lecie palił dobrze, ale z gazowaniem. Mechanicy wymyślali różne rzeczy, wstawiali zaworki od cofania paliwa itp., w końcu kazali kupić pompę wtryskową (3,5 tys. zł.).
Okazało się zwykła regulacja luzów zaworowych wyeliminowała problem, pali idealnie, na styk przy minus 15 i to bez żadnego gazowania.
kierowca
18.11.2014
Może ktoś wytłumaczy mi co to są podgrzewacze do świec żarowych?????
Prosiłbym o wyjaśnienie dlaczego diesla nie można palić na zaciąg? Rozumiem że benzynie nic się stanie???? Ktoś powie jaka jest różnica skąd przekażę siłę do obrotu silnika ze skrzyni czy rozrusznika???
bartosz-swietlik
26.01.2014
witam posiadam fiata ducato 2,5d wymienilem akumlator swiece od dwuch dni nie odpala prosze o jakąś porade
nick
06.02.2013
A skąd drogi autorze bierzesz ropę ??? Z moich informacji wynika że nigdzie w Polsce ropy nie sprzedają
w ilości mniejszej niż 1000 ton. BTW. nie spotkałem się nigdy z samochodami zasilanymi nieprzetworzoną ropą.
Anonimous
28.01.2013
BZDURA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
kozin
28.01.2013
[quote=KIEROWCA]No żeby tacy ignoranci pisali artykuły nagrzewać silnik na postoju ,mam napisane w instrukcji samochodu (ruszać odrazy) .[/quote]
napisali to po to, aby silnik szybciej się rozgrzał, niestety na zimnym silniku olej nie dociera wszędzie bo jest jeszcze gęsty przez co szybciej się zużywa. Dla nich lepiej bo szybciej przyjedziesz na serwis wg zasady "rzeczy, które się nie psują spowalniają gospodarkę". Nie powinno się wierzyć we wszystko co piszą
kozin
26.01.2013
Po paru pierwszych punktach tipa przestałem czytać, bo już widzę sprzeczności.
Po 1 nie powinno się grzać świec po parę razy przed każdorazowym odpaleniem silnika bo zbankrutujemy przez częste ich wymienianie, druga sprawa akumulator nie powinien być ani mniejszy ani większy, bo gdy jest więcej Ah akumulator będzie niedoładowany przez co szybciej się zużyje, natomiast gdy mniej, może być zbyt słaby do "bujnięcia" rozrusznika (chodzi o ilość amperogodzin). Następną sprawą jest wyłączanie odbiorników prądu: tutaj bardzo wskazane jest włączenie świateł postojowych na ok 5 sekund i wyłączenie ich(!) przed uruchomieniem silnika w celu "pobudzenia" zimnego akumulatora przed tak ciężkim wyzwaniem jakim jest obrócenie koła zamachowego i ostatnia sprawa, którą przeczytałem i mi nie pasuje: ŻADNYCH cudów-wianków skyddów i innych diabłów NIE DOLEWA SIĘ do ropy, wystarczy dolać benzyny (maksymalnie do 10% pojemności baku co wytrzymują silniki common rail hdi, crdi, cdti itp) jest to o wiele zdrowsze dla silnika i nie powoduje efektów ubocznych w odróżnieniu do preparatów typu uszlachetniacz do paliwa. To już chyba wszystko co miałem do powiedzenia, jeśli ktoś ma jakieś uwagi do mojej wypowiedzi proszę podzielić się nimi, może jestem w błędzie ale moje samochody nie stroją mi fochów w zimę:) pozdrawiam