- Wieczór Panieński i Kawalerski
- Prezenty Ślubne
- Wspomnienia Weselne
- Zaręczyny
- Tradycje Ślubno-Weselne
- Planowanie Ślubu i Wesela
- Moda Ślubna
- Rodzaje Ślubów i Wesel
- Po Weselu
- Wielkanoc
- Halloween
- Dzień Matki
- Dzień Ojca
- Walentynki
- Urodziny
- Boże Narodzenie
- Sylwester i Nowy Rok
- Prezenty
- Dzień Dziecka
- Weekend Majowy
- Dzień Wszystkich Świętych
- Narodowe Święto Niepodległości
- Dzień Św. Patryka
- Inne Święta i Uroczystości
- Pierwszy Dzień Wiosny
- Dzień Babci
- Dzień Dziadka
- Pierwsza Komunia Święta

Jak się obchodzi Andrzejki w Europie?
Golabeczka - specjalista Tipy.pl


W Niemczech Andrzejki [Die Andreasnacht] obchodzone są w tym samym czasie co w Polsce. Panuje tam przekonanie, że samotne kobiety, które chcą wyjść za mąż powinny poprosić o pomoc świętego Andrzeja. Uważa się, że jeśli noc z 29. na 30. listopada prześpią nago zobaczą we śnie swojego przyszłego męża. Młode kobiety powinny również uważać na to gdzie i skąd tej nocy szczekają na nie psy, ponieważ to właśnie z tego kierunku przybędzie do nich ich przyszły mąż.

Na Ukrainie [Андріївський обряд] dzień świętego Andrzeja przypada 13. grudnia. A dzieje się tak dlatego, że Ukraińcy jakieś dwa tygodnie po nas zaczynają czas przygotowań do Bożego Narodzenia. Andrzejki przypadają więc u nich również przed czasem zadumy, tak jak i u nas, a tymczasem zadumy jest adwent. Na andrzejkowych zabawach królują wróżby oraz naleśniki i cukierki wykorzystywane do gier, które mają pomóc dziewczętom w znalezieniu męża. Jest to również czas na figle i psoty, takie jak ściąganie sąsiadom bramek czy wyniesienie pługu na dach. Wszystko oczywiście związane z zamążpójściem. Jeśli w dom, w którym mieszka panna został wyróżniony danym figlem, oznacza to powodzenie panny i szybkie zamążpójście.
W Rumuni Andrzejki to czas kiedy magiczne rytuały pomagają pozbyć się złych duchów i oczyścić z nich ziemię oraz ludzi. Sekretną bronią jest czosnek, który należy zjeść w noc poprzedzającą dzień świętego Andrzeja. Czosnek również układa się przed drzwiami, w oknach i kominach, aby bronił przed złymi duchami.
Andrzejki znane są tam pod nazwą Edrei (Dzień Niedźwiedzia). Historia mówi, że święty Andrzej narzekał do Boga, że nie wyznaczył żadnego dnia, w którym ludzie mogliby go wspominać i czcić. Dlatego też Bóg powiedział mu, iż każdy kto nie będzie świętował dnia świętego Andrzeja będzie musiał nosić niedźwiedzia. A związane jest to z pewną legendą, według której zła macocha została ukarana przez tajemniczego starszego człowieka z siwą brodą. Za złe traktowanie pasierbicy ów człowiek zamienił jej córkę (którą faworyzowała i uwielbiała) w niedźwiedzia. Gospodynie wrzucają do ognia ugotowane kolby kukurydzy, aby odgonić od ich córek złe moce.