Dzień Świętego Andrzeja w Szkocji

Jak się obchodzi Andrzejki w Europie?
GolabeczkaGolabeczka - specjalista Tipy.pl

Wielu ludzi uważa, że święty Andrzej jest głównym patronem Polski, ale to nie jest prawda. Polska ma trzech głównych katolickich patronów, ale żadnym z nich nie jest święty Andrzej, a są to święty Wojciech Biskup i Męczennik, święty Stanisław Biskup i Męczennik oraz NMP Królowa Polski. Ale oprócz nich pieczę nad Polakami sprawuje dwóch patronów drugorzędnych, a są to święty Stanisław Kostka i święty Andrzej Bobola. Może dlatego, niektórzy uważają, że święty Andrzej sprawuje główna pieczę nad naszym krajem. Tak naprawdę, święty Andrzej, jest patronem Szkocji, Grecji i Rosji. Jakby nie było, andrzejki zyskały sobie szczególne miejsce i charakter świętowania w Polsce. Obchodzi się je u nas w wigilię świętego Andrzeja, czyli w nocy z 29. na 30. listopada. Jest to noc wróżb i ostatnia okazja, żeby zorganizować huczną zabawę przed adwentem. Ale wszyscy wiemy jak się obchodzi Andrzejki w Polsce. Ale czy wiemy jak i czy obchodzą je pozostali Europejczycy?
1
Lanie wosku w Niemczech
Niemcy.

W Niemczech Andrzejki [Die Andreasnacht] obchodzone są w tym samym czasie co w Polsce. Panuje tam przekonanie, że samotne kobiety, które chcą wyjść za mąż powinny poprosić o pomoc świętego Andrzeja. Uważa się, że jeśli noc z 29. na 30. listopada prześpią nago zobaczą we śnie swojego przyszłego męża. Młode kobiety powinny również uważać na to gdzie i skąd tej nocy szczekają na nie psy, ponieważ to właśnie z tego kierunku przybędzie do nich ich przyszły mąż.

2
Andrzejki na Ukrainie
Ukraina.

Na Ukrainie [Андріївський обряд] dzień świętego Andrzeja przypada 13. grudnia. A dzieje się tak dlatego, że Ukraińcy jakieś dwa tygodnie po nas zaczynają czas przygotowań do Bożego Narodzenia. Andrzejki przypadają więc u nich również przed czasem zadumy, tak jak i u nas, a tymczasem zadumy jest adwent. Na andrzejkowych zabawach królują wróżby oraz naleśniki i cukierki wykorzystywane do gier, które mają pomóc dziewczętom w znalezieniu męża. Jest to również czas na figle i psoty, takie jak ściąganie sąsiadom bramek czy wyniesienie pługu na dach. Wszystko oczywiście związane z zamążpójściem. Jeśli w dom, w którym mieszka panna został wyróżniony danym figlem, oznacza to powodzenie panny i szybkie zamążpójście.

3
Rumunia.

W Rumuni Andrzejki to czas kiedy magiczne rytuały pomagają pozbyć się złych duchów i oczyścić z nich ziemię oraz ludzi. Sekretną bronią jest czosnek, który należy zjeść w noc poprzedzającą dzień świętego Andrzeja. Czosnek również układa się przed drzwiami, w oknach i kominach, aby bronił przed złymi duchami.

4
Bułgaria.

Andrzejki znane są tam pod nazwą Edrei (Dzień Niedźwiedzia). Historia mówi, że święty Andrzej narzekał do Boga, że nie wyznaczył żadnego dnia, w którym ludzie mogliby go wspominać i czcić. Dlatego też Bóg powiedział mu, iż każdy kto nie będzie świętował dnia świętego Andrzeja będzie musiał nosić niedźwiedzia. A związane jest to z pewną legendą, według której zła macocha została ukarana przez tajemniczego starszego człowieka z siwą brodą. Za złe traktowanie pasierbicy ów człowiek zamienił jej córkę (którą faworyzowała i uwielbiała) w niedźwiedzia. Gospodynie wrzucają do ognia ugotowane kolby kukurydzy, aby odgonić od ich córek złe moce.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (3)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

ivaa
24.11.2014
Wyraz "andrzejki" to nie jest nazwa święta, tylko obrzędu, stąd konieczność pisania małą literą! Ile płacicie swojemu korektorowi?!
skrzacik0007
29.11.2012
A u nas po prostu się pije duże ilości alkoholu :D
daria16rog
29.11.2012
Nie ważne jak ważne żeby była dobra zabawa.