Zdrowie Rodzinne
- Medycyna Alternatywna
- Choroby Nowotworowe
- Stomatologia
- Zdrowie Psychiczne
- Ugryzienia i Ukąszenia
- Choroby i Leczenie
- Diety i Odżywianie
- Opieka Zdrowotna
- Zdrowie Publiczne i Bezpieczeństwo
- Operacje i Zabiegi

Jak podać dziecku lekarstwo?
Ania - specjalista Tipy.pl

Okres jesienny sprzyja niestety wielu infekcjom u dzieci. Doskonale wiemy jak niesmaczne mogą być lekarstwa, nawet te przeznaczone dla dzieci, które nie zawsze są słodkie i pachnące. Podawanie dziecku lekarstwa, choć brzmi to banalnie, może stać się wielkim problemem. Nawet jeżeli maluch już zdoła połknąć lek, często zdarza się, że za chwilę go zwraca, brudząc przy tym siebie, rodziców i wszystko wokół. Prawdopodobnie nic nie uprzyjemni dziecku połykania leków, ale zamieszczone poniżej wskazówki pomogą wam uniknąć niektórych problemów.
P
Rzeczy, których potrzebujesz
* Łyżeczka lub strzykawka do podawania leku,
* Dużo sprytu i cierpliwości.
1
Schłodź lekarstwo, jeżeli to możliwe (zapytaj w aptece, czy niska temperatura nie osłabi działania leku). Smak schłodzonego leku jest na ogół mniej intensywny.
2
Używaj łyżeczki lekko zaokrąglonej, raczej płytkiej, łatwiej dziecko zliże lekarstwo. Jeżeli pozostanie coś na łyżeczce, obróć ją do góry dnem i przejedź nią po języku dziecka, tym samym pozostawiając na nim lek. Jeżeli próby łyżeczką się nie powiodą, wykorzystaj strzykawki z miarką (coraz częściej zamieszczane w pudełku razem z lekiem). Lekarstwo wstrzykuj stopniowo, pozwalając dziecku przełykać. Jeżeli powyższe akcesoria zawiodą, a dziecko ssie smoczek, podawaj lek na smoczek, (ale to raczej w wypadku, gdy dawka jest niewielka), natomiast spróbuj wlać lekarstwo do butelki i podać je przez smoczek od butelki.
3
Pamiętaj, że kubki smakowe są skoncentrowane w przedniej i środkowej części języka. Dlatego łyżeczkę kieruj ku tylnej części gardła, a strzykawkę pomiędzy tył dziąseł a wewnętrzną stronę policzka. Staraj się nie dotknąć tylnej części języka, gdyż możesz wywołać odruch wymiotny.
4
Jeżeli nie ma specjalnych wskazań dotyczących podawania leku, zaaplikuj go tuż przed jedzeniem. Przemawiają za tym dwa względy. Dziecko łatwiej przełknie lek, kiedy jest głodne i jeżeli go zwymiotuje, zmarnuje się mniej pożywienia.
5
Jeżeli to możliwe poproś kogoś o pomoc w przytrzymaniu dziecka, jak podajesz mu lek. Jeżeli sama musisz sprostać temu zadaniu, spróbuj włożyć dziecko do leżaczka lub wysokiego krzesełka. Pamiętaj, aby dobrze przypiąć dziecko. Jeżeli nie masz ani pomocnika, ani krzesełka, podajemy sposób "na małego buntownika" - odmierz potrzebną dawkę leku do strzykawki lub na łyżeczkę i połóż w zasięgu ręki. Następnie usiądź na prostym krześle i połóż dziecko na kolanach, twarzą do góry. Lewym ramieniem obejmij ramionka dziecka, a dłonią przytrzymaj żuchwę (kciuk trzymając na jednym policzku, a palec wskazujący na drugim). Przechyl główkę lekko do tyłu i delikatnie ściśnij policzki, by otworzyć buzię. Prawą ręką podaj lekarstwo, jeżeli jesteś leworęczna wszystko wykonuj odwrotnie. Przytrzymuj lekko ściśnięte policzki dopóki lek zostanie połknięty. Cała ta operacja nie może trwać dłużej niż kilka sekund, bo inaczej dziecko zacznie się niecierpliwić, wierzgać nogami itd.
6
Nawet jeżeli masz przykre doświadczenia z podawaniem lekarstw, musisz działać pewnie. Kiedy tylko malec wyczuje, że spodziewasz się z jego strony oporu, z pewnością zacznie się buntować. Mimo stanowczości z twojej strony wszystko i tak może zakończyć się walką, lecz zdecydowane podejście zwiększa szanse na powodzenie.
7
W ostateczności, jeżeli nie ma przeciwwskazań lekarza, wymieszaj lekarstwo z małą ilością rozdrobnionego owocu lub soku owocowego (1-2 łyżeczek). Nie rozpuszczaj lekarstwa w większej objętości pokarmu lub soku, gdyż dziecko może nie zjeść do końca i nie będziesz mogła mu podać całej dawki leku. Jeśli malec bez większych problemów akceptuje nowe pokarmy, wymieszaj lekarstwo z nieznanym mu jeszcze owocem lub sokiem, co powinno ułatwić przyjęcie leku.
?
Wskazówki
* Po podaniu leku spróbuj podać dziecku szybko smoczek do ssania, często udaje się w ten sposób sprawić, że ssąc smoczka połknie lekarstwo, możesz także spróbować podać butelkę z ulubionym sokiem do popicia podanego leku.
* Jeżeli masz przykre doświadczenia z podawaniem lekarstw dziecku, tzn., nie możesz sobie z tym poradzić z podaniem antybiotyku, lub dziecko wymiotuje, poproś lekarza o podanie antybiotyku w formie zastrzyków.
Powiązane porady
Podobne porady
Komentarze (3)
Ula132
22.12.2015Mam córkę, dostała antybiotyk w tabletkach. Jakoś przełykała, ale było ciężko, widać było, że lek jest obrzydliwy. Tabletka rozpuszczała się w ustach. Podałam jej tabletkę na łyżeczce dżemu. Przełknęła bez problemu. Polecam ten sposób!
Aga362
02.05.2015Matylda ja robię tak samo i jakoś moja Alicja przełknie :) U nas sprawdzają się też preparaty w areozolu bo wtedy jedno psiknięcie i dawka podana ;) Witaminę D3 tak podaję, Vita D jest w aerozolu.
matylda33
30.11.2010Ja jesli mam podab antybiotyk to mieszam go z odrobina soczku,a probiotyk ,jak np.enterol wsypuje zawartosc kapsułki do soku -i jakos sie nam to udaje ;)