Gorączka u dziecka

Jak obniżyć gorączkę u małego dziecka?
AniaAnia - specjalista Tipy.pl

Większość rodziców po przyjściu na świat dziecka doświadczy nieprzespanych nocy w związku z wysoką temperaturą ich maleństwa. W takich sytuacjach bardzo ważne jest, aby przedsięwziąć odpowiednie kroki prowadzące do obniżenia wysokiej gorączki, ponieważ organizm dziecka nie ma jeszcze wystarczającej siły, aby sam mógł walczyć z gorączką. Jeżeli gorączka jest rezultatem choroby lub przeziębienia zapewne utrzyma się dopóki choroba nie przejdzie. Bardzo ważne jest, aby zrobić wszystko co możliwe, aby ulżyć dziecku w gorączce, obniżyć ją, co może również zapobiec poważniejszym powikłaniom.
P

Rzeczy, których potrzebujesz
* Kocyk,
* Środek przeciwgorączkowy,
* Wanienkę do kąpieli.

1
Jeżeli dziecko jest spocone, zdejmij ciepłe ubranko lub kocyk je okrywający. Jeżeli ubranko jest mokre, przebierz dziecko w suche ubranie.
2
Obniż temperaturę w pokoju dziecka, przykręcając o kilka stopni kaloryfer. Nie zmniejszaj jej radykalnie, wchodząc do pokoju nie możesz czuć chłodu.
3
Przytulaj dziecko, noś go na rękach, łagodnie przemawiaj, podawaj mu dużo wody do picia (najlepiej w temperaturze pokojowej), aby się nie odwodniło. Wysoka temperatura powoduje, że maleństwo więcej się poci, tym samym tracąc większą ilość wody z organizmu.
4
Jeżeli dziecko płacze, jest niespokojne, staraj się je uspokoić, zabawić. Płaczącemu lub pobudzonemu dziecku temperatura będzie się dłużej utrzymywać lub może się wzmagać.
5
Rób dziecku chłodne okłady na czoło i klatkę piersiową. Pamiętaj, aby nie były zbyt zimne, pieluszka powinna być zamaczana w letniej wodzie.
6
Możesz obniżyć temperaturę dziecka w chłodnej wodzie. Kąpiel często przynosi ulgę i odprężenie. Temperatura wody powinna być o 1-2 stopnia niższa, niż temperatura ciała dziecka. Czyli jeżeli dziecko ma 40 stopni gorączki temperatura wody powinna być około 38-39 stopni. Wkładając dziecko do wanienki, obserwuj jego zachowanie. Stopniowo obniżaj temp. wody, dolewając po trochę zimnej po brzegu wanienki. Nacieraj dziecko wodą od dwudziestu do trzydziestu minut. Po wyjęciu dobrze je otul, wytrzyj, ubierz i przykryj kołderką. Zmierz temperaturę.
7
Możesz podać dziecku środek przeciwgorączkowy dla dzieci, dawkę zaleconą przez lekarza, lub wg. dawkowania podanego na opakowaniu. Przestrzegaj wymaganych odstępów czasu między podawaniem kolejnych dawek środka przeciwgorączkowego. Jeżeli do następnej dozwolonej dawki leku pozostało jeszcze kilka godzin, a dziecko znów ma wysoką gorączkę, koniecznie poradź się lekarza co robić. Nigdy nie rób nic na własną rękę, jeżeli jest to sprzeczne z zaleceniami.
?

Wskazówki
* Jeżeli dziecko ma dreszcze, podczas gdy temperatura się obniża, dobrze okryj go kocami, aby zatrzymać dodatkowe ochładzanie organizmu. Dreszcze powodują, że temperatura będzie rosła.
* Prawidłowa temperatura w pokoju dziecka powinna wahać się w granicach 20 stopni C.

!

Uwaga!
* Jeżeli jakiekolwiek zachowanie dziecka jest niepokojące, zawsze dzwoń po pogotowie lub konsultuj z lekarzem.
* Jeżeli twoje dziecka ma mniej niż 4 miesiące, zanim podasz środek przeciwgorączkowy, skonsultuj się z pediatrą.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (7)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Betty Q
10.07.2012
Ja podaje Milifen w syropku, truskawkowy smak, przystepna cena, skuteczny na bazie ibuprofenu. I tak jak powyzej, pilnuje dopajania dziecka, to bardzo wazne przy gorączce.
marta
15.03.2012
Polecam Nurofen w czopkach i kąpiel u nas działało. Dużo dawać pić!
Anetusia
01.02.2012
plastry ibum ice nie są na gorączke
justynaikubus
29.11.2011
plastry ibum nic nie pomagaja moj synek ma 40stopni goraczki syropu nie chce okladow tez bo krzyczy i placze a w dodatku nie chce pic sama juz nie wiem co mam robic
iwonka
04.11.2010
Ja podaje ibufenD.Mam zaufanie do tego leku,poniewaz,zawsze nam pomagał i skutecznie obniżał goraczkę.Poza tym kupuje ten lek z tego powodu ze nie zawiera barwinków jak podobne jemu leki.
Cati
30.04.2010
Również polecam Viburcol u nas się sprawdza
marfanka
26.04.2010
Bezpiecznym preparatem również na gorączki są czopki viburcol, można je stosować już od pierwszego dnia życia dziecka. Działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie i uspokajająco. Zalecane są przy gorączce, infekcjach wirusowych, kolkach i ząbkowaniu.