płytki ceramiczne

Jak uzupełnić fugi między płytkami ceramicznymi?

KaroloKarolo - specjalista Tipy.pl
Twoja fuga popękała, wykruszyła, odbarwiła czy pokryła brzydkim nalotem. A może zdecydowanie wolałabyś inny jej kolor? Z naszą pomocą możesz mieć fugę jak nową, lub całkiem nową.
P

Rzeczy, których potrzebujesz
* Pędzelek,
* Gąbkę,
* Fugę,
* Impregnat do fug,
* Szydło,
* Odkurzacz,
* Nóż Stanley lub podobny.

1
Kup fugę w kolorze tej którą posiadasz, jeśli wymieniasz jej część, lub odpowiednią ilość nowej na całość. Możesz również kupić fugę białą i wymieszać ją z pigmentem. Zakupy rób najlepiej w dużym sklepie, gdzie jest duży wybór. Zdecyduj się na fugę dobrej jakości i kup koniecznie wodoodporny impregnat do fug.
2
Nożem lub szydłem podważaj starą fugę, uważając, aby nie zadrapać płytek wokół. Możesz również kupić specjalne narzędzie do wydrapywania fug tzn "skrobak do fug". Używaj okularów ochronnych, gdyż kawałki fugi mogą odpryskiwać i wpaść do oka.
3
Po skrobaniu fug należy koniecznie je dobrze odkurzyć. Inaczej nowa fuga może się nie trzymać na paprochach i niestabilnych pozostałościach ze starej fugi.
4
Jeśli w fugach są ubytki, albo fugi są za płytko położone wówczas należy delikatnie nawilżyć spoinę i na nią nałożyć drugą warstwę fugi.
5
Jeśli fugi są popękane, wówczas najlepiej będzie je całkowicie wyskrobać i położyć nowe. Ubytki można również zaklepać nową warstwą (białą fugę miesza się z pigmentem, aby uzyskać odpowiedni kolor).
6
Rozmieszaj fugę według instrukcji podanej przez producenta. Wypełniaj przestrzenie między płytkami specjalną szpachelką, chyba, że masz małą powierzchnię to możesz palcem. Fugować możesz również za pomocą zagiętego kabla - dwa końce kabla należy trzymać w ręce a zagięciem przesuwać po spoinie.
7
Wilgotną gąbką zetrzyj nadmiar fugi. Dopasuj jej ilość do innych sąsiadujących jeśli nie zmieniasz całej fugi.
8
Dokładnie umyj płytki z fugi, używając także gąbki.
9
Płucz często gąbkę, aby przyspieszyć proces mycia.
10
Pozostaw fugę do całkowitego wyschnięcia. Zazwyczaj wystarcza kilka godzin, ale stosuj się do zaleceń producenta.
11
Pomaluj zaschniętą, nową fugę impregnatem. Zapobiega on wypłukiwaniu i odbarwianiu fugi. Chroni przed tworzeniem osadów z wody itp.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (9)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Simon22
15.10.2018
Pawełek o jakiej mówisz? I powiedz, w jakich pomieszczeniach masz ją zastosowaną?
pawełek
14.10.2018
Teraz tak jest. Bardzo duży wybór na rynku i każda ma coś w sobie innego, albo delikatnie różniącego się, ale dla mnie niezastąpiona jest fuga
Simon22
11.10.2018
Tylko ja się dowiaduje, że są dziesiątki różnych firm z fugami (tymi cementowymi), mają różne właściwości. Co najlepiej wybrać?
Czarny
04.10.2018
Do łazienki to lepiej cementową użyć. Tylko wybierz taką, co jest odporna na wnikanie wody. I będziesz zadowolony.
Simon22
09.09.2018
Dzięki za odpowiedź. Właśnie planowałem remont łazienki i słyszę ciągle różne opinie, jakie dobrać materiały. Czy coś możesz polecić? Dobrze, gdyby to łatwo się czyściło i było długotrwałe.
zuziix
09.09.2018
Właśnie jestem na etapie remontu i szukam fugi, która nie zrobi się szara czy żółta po czasie. Zależy mi też, żeby nie wsiąkała wilgoci, bo to będzie fuga do łazienki. Możecie coś polecić ?
doradcaonlinesopro
09.09.2018
Witam Simon22, Do czego potrzebujesz fugi? Planujesz remont łazienki, czy może kładziesz płytki na przedpokoju?
Pozdrawiam, Maciek

JoannaD
09.09.2018
Cześć! Bardzo fajny artykuł, ale mam pytanko. Planujemy remont łazienki i szukam fugi, która nie zmieni mi koloru po pół roku. Wiadomo, pod prysznicem warunki ciężkie, jednak nie chciałabym mieć żółtych spoin, tylko takie w pierwotnym kolorze. Możecie doradzić, jaką fugę wybrać?
Simon22
06.09.2018
Siemanko, jakie lepiej stosować fugi: epoksydowe czy cementowe?