płytki ceramiczne

Jak uzupełnić fugi między płytkami ceramicznymi?

KaroloKarolo - specjalista Tipy.pl
Twoja fuga popękała, wykruszyła, odbarwiła czy pokryła brzydkim nalotem. A może zdecydowanie wolałabyś inny jej kolor? Z naszą pomocą możesz mieć fugę jak nową, lub całkiem nową.
P

Rzeczy, których potrzebujesz
* Pędzelek,
* Gąbkę,
* Fugę,
* Impregnat do fug,
* Szydło,
* Odkurzacz,
* Nóż Stanley lub podobny.

1
Kup fugę w kolorze tej którą posiadasz, jeśli wymieniasz jej część, lub odpowiednią ilość nowej na całość. Możesz również kupić fugę białą i wymieszać ją z pigmentem. Zakupy rób najlepiej w dużym sklepie, gdzie jest duży wybór. Zdecyduj się na fugę dobrej jakości i kup koniecznie wodoodporny impregnat do fug.
2
Nożem lub szydłem podważaj starą fugę, uważając, aby nie zadrapać płytek wokół. Możesz również kupić specjalne narzędzie do wydrapywania fug tzn "skrobak do fug". Używaj okularów ochronnych, gdyż kawałki fugi mogą odpryskiwać i wpaść do oka.
3
Po skrobaniu fug należy koniecznie je dobrze odkurzyć. Inaczej nowa fuga może się nie trzymać na paprochach i niestabilnych pozostałościach ze starej fugi.
4
Jeśli w fugach są ubytki, albo fugi są za płytko położone wówczas należy delikatnie nawilżyć spoinę i na nią nałożyć drugą warstwę fugi.
5
Jeśli fugi są popękane, wówczas najlepiej będzie je całkowicie wyskrobać i położyć nowe. Ubytki można również zaklepać nową warstwą (białą fugę miesza się z pigmentem, aby uzyskać odpowiedni kolor).
6
Rozmieszaj fugę według instrukcji podanej przez producenta. Wypełniaj przestrzenie między płytkami specjalną szpachelką, chyba, że masz małą powierzchnię to możesz palcem. Fugować możesz również za pomocą zagiętego kabla - dwa końce kabla należy trzymać w ręce a zagięciem przesuwać po spoinie.
7
Wilgotną gąbką zetrzyj nadmiar fugi. Dopasuj jej ilość do innych sąsiadujących jeśli nie zmieniasz całej fugi.
8
Dokładnie umyj płytki z fugi, używając także gąbki.
9
Płucz często gąbkę, aby przyspieszyć proces mycia.
10
Pozostaw fugę do całkowitego wyschnięcia. Zazwyczaj wystarcza kilka godzin, ale stosuj się do zaleceń producenta.
11
Pomaluj zaschniętą, nową fugę impregnatem. Zapobiega on wypłukiwaniu i odbarwianiu fugi. Chroni przed tworzeniem osadów z wody itp.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie