płytki ceramiczne

Jak uzupełnić fugi między płytkami ceramicznymi?
KaroloKarolo - specjalista Tipy.pl

Twoja fuga popękała, wykruszyła, odbarwiła czy pokryła brzydkim nalotem. A może zdecydowanie wolałabyś inny jej kolor? Z naszą pomocą możesz mieć fugę jak nową, lub całkiem nową.
P

Rzeczy, których potrzebujesz
* Pędzelek,
* Gąbkę,
* Fugę,
* Impregnat do fug,
* Szydło,
* Odkurzacz,
* Nóż Stanley lub podobny.

1
Kup fugę w kolorze tej którą posiadasz, jeśli wymieniasz jej część, lub odpowiednią ilość nowej na całość. Możesz również kupić fugę białą i wymieszać ją z pigmentem. Zakupy rób najlepiej w dużym sklepie, gdzie jest duży wybór. Zdecyduj się na fugę dobrej jakości i kup koniecznie wodoodporny impregnat do fug.
2
Nożem lub szydłem podważaj starą fugę, uważając, aby nie zadrapać płytek wokół. Możesz również kupić specjalne narzędzie do wydrapywania fug tzn "skrobak do fug". Używaj okularów ochronnych, gdyż kawałki fugi mogą odpryskiwać i wpaść do oka.
3
Po skrobaniu fug należy koniecznie je dobrze odkurzyć. Inaczej nowa fuga może się nie trzymać na paprochach i niestabilnych pozostałościach ze starej fugi.
4
Jeśli w fugach są ubytki, albo fugi są za płytko położone wówczas należy delikatnie nawilżyć spoinę i na nią nałożyć drugą warstwę fugi.
5
Jeśli fugi są popękane, wówczas najlepiej będzie je całkowicie wyskrobać i położyć nowe. Ubytki można również zaklepać nową warstwą (białą fugę miesza się z pigmentem, aby uzyskać odpowiedni kolor).
6
Rozmieszaj fugę według instrukcji podanej przez producenta. Wypełniaj przestrzenie między płytkami specjalną szpachelką, chyba, że masz małą powierzchnię to możesz palcem. Fugować możesz również za pomocą zagiętego kabla - dwa końce kabla należy trzymać w ręce a zagięciem przesuwać po spoinie.
7
Wilgotną gąbką zetrzyj nadmiar fugi. Dopasuj jej ilość do innych sąsiadujących jeśli nie zmieniasz całej fugi.
8
Dokładnie umyj płytki z fugi, używając także gąbki.
9
Płucz często gąbkę, aby przyspieszyć proces mycia.
10
Pozostaw fugę do całkowitego wyschnięcia. Zazwyczaj wystarcza kilka godzin, ale stosuj się do zaleceń producenta.
11
Pomaluj zaschniętą, nową fugę impregnatem. Zapobiega on wypłukiwaniu i odbarwianiu fugi. Chroni przed tworzeniem osadów z wody itp.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (25)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Homar
08.06.2019
@moontide oczywiście że fachowcy też bez problemu mogą Ci to wyliczyć, no ale po co np specjalnie jechać do fachowca czy dzwonić, jak można sobie wyliczyć na spokojnie za pomocą kalkulatora producenta
@Roksana ciekawe połączenie, ale czy po pewnym czasie ten brokat jakoś się nie wypłukuje czy coś?
buma
08.06.2019
@roksana i te wyliczenia były poprawne czy musiałaś dokupować?
@roksana brokat do fugi całkowicie ją odmienia. Nadaje to świetny efekt do jednokolorowych kafelek!
apa
06.06.2019
W teorii kafelkowanie to też nie jest wielka sztuka. Schody zaczynają się, kiedy ściana jest nierówna, a płytka krzywa i na kleju musisz szukać poziomu. Fugowanie musi też być równe i gładkie. Parę sprzętów trzeba mieć. Osobiście uważam, że fachowiec to fachowiec, ale dobry materiał to dobry materiał.
Roksana
06.06.2019
@Homar na stronie producentów też, często są kalkulatory i to już w odniesieniu do konkretnego produktu. Ja korzystałam z wyliczeń dla fugi.

@homar a co sądzisz o dodatku brokatu do fugi ? Może to będzie alternatywa dla białych fug - srebrne metaliczne ? :D
moontide
06.06.2019
homar, a czy przypadkiem nie lepiej zawołać fachowca, który nam powie, ile fugi potrzebujemy? Przecież powinien wiedzieć, ile potrzeba materiału do remontu. Katarzyna, nie jest to coś bardzo ciężkiego, ale też nie warto wg mnie eksperymentować, jeśli nigdy tego nie robiłaś. Ja bym nie ryzykował
Homar
05.06.2019
@tulipan jest wiele kalkulatorów, dzięki którym wyliczysz zapotrzebowanie fugi. Wystarczy wstukać w wujka google
@Katarzyna, a czy czasem wielkość spoiny nie jest uzależniona od takich czynników jak wielkość płytek? Czy to nie ma powiązania ?
tulipan
28.05.2019
@Homar znasz może jakiś łatwy sposób na wyliczenie zapotrzebowania na fugę?
KatarzynaS
23.05.2019
@Sara a sama kładłaś nową fuge, czy korzystałaś z pomocy jakiegoś fachowca? Zastanawiam się, czy mogę przyoszczędzić i wykonać to samemu. To chyba nie jest jakaś wielka filozofia , nie ?
@Jonas, a wiesz może, jaka szerokość spoiny jest najlepsza? można sobie wybrać dowolnie, pod względem estetycznym?
Homar
23.05.2019
@Sara, nie boisz się, że zaraz ta krystaliczna biel po prostu zżółknie albo ściemnieje ? Niestety jeszcze nie znalazłem białej fugi, która po prostu zachowa swoją biel.
@Jonas, to na jakie parametry należy patrzeć przy wyborze fugi ? Myślałem że fuga to fuga
mag
22.05.2019
@sara bardzo ciekawy sposób. Nie wiedziałem, że tak można. Nie uszkodziłaś kafelek przy tym zabiegu?
@Jonas, znajomy mnie namówił i nie żałuję. Ponad 2 lata po wykończeniu mieszkania i wszystko jest ok :D