Płukanie nosa kubkiem Neti

Jak płukać nos za pomocą kubka Neti?
naturalnienaturalnie - specjalista Tipy.pl

Kubek Neti służy do Jala Neti która jest tradycyjną i najstarszą techniką jogi mającą na celu oczyszczenie zatok. W dosłownym tłumaczeniu termin Jala Neti oznacza oczyszczenie wodą. Kubek Neti jest wypełniony roztworem soli fizjologicznej w temperaturze ciała o koncentracji takiej samej jak płyny ustrojowe. Za pomocą tego roztworu płukana jest jama nosowa w taki sposób, że słona woda wpływa jedną dziurką nosa i wypływa drugą. Bardziej zaawansowaną techniką jest wlanie wody do dziurki nosa i wypuszczenie jej ustami. Jeśli koncentracja soli jest odpowiednia, roztwór ma odpowiednią temperaturę i mamy dobrą technikę to płukanie nosa nie jest nieprzyjemne ani nie sprawia bólu.

 

W tradycji jogi, Jala Neti jest codzienną rutyną, taką jak mycie zębów. Jeśli żyje się na terenach, gdzie powietrze jest zanieczyszczone lub ma się problemy zdrowotne, takie jak katar (również sienny) czy zatkane zatoki, płukanie nosa słoną wodą powinno się robić nawet kilka razy dziennie.

 

Zalety płukania nosa:

 

 • Oczyszcza nos z brudu oraz bakterii.
 • Zmniejsza częstotliwość i czas trwania przeziębień. 
 • Zmniejsza objawy alergii takie jak katar sienny. 
 • Ułatwia oddychanie przez co łagodzi takie choroby jak astma i zapalenie oskrzeli.
 • Nawilża suchą jamę nosową oraz przejście między nosem a gardłem.
 • Redukuje objawy przewlekłego zapalenia zatok.
 • Oczyszcza kanały łzowe i polepsza wzrok.
 • Wzmacnia zmysł smaku i zapachu, przez co pomaga przy rzucaniu palenia.
 • Może być pomocne w leczeniu niektórych chorób uszu.
 • Stymuluje czakrę Ajna (czakra czoła, trzecie oko).
 • Ma uspokajający wpływ na ciało i duszę.
1
Roztwór soli fizjologicznej

Najpierw musisz kupić czystą sól bez żadnych dodatków. Sól przemysłowa często ma dodane chemiczne środki antyzbrylające. Możesz użyć soli morskiej, jednak najlepiej bez dodatku jodu, sól farmaceutyczną (lub prościej - możwsz kupić w aptece gotową sól fizjologiczną). Uzyskany roztwór powinien mieć 0,9% soli - tak jak płyny ustrojowe organizmu.


Niektóre kubki Neti posiadają w zestawie miarkę do soli. Jeśli twój kubek nie ma takiej miarki możesz zrobić roztwór dodając jedną łyżeczkę soli na 500 ml wody - w ten sposób uzyskasz roztwór 0,9%.


Woda powinna być czysta (źródlana, gotowana) w temperaturze ciała (36,6 C). Aby sprawdzić temperaturę wody polej nią wewnętrzną stronę nadgarstka (dłonie i palce nie są wystarczająco czułe na temperaturę). Lepiej, aby woda była odrobinę cieplejsza od temp. ciała niż chłodniejsza.


Roztwór dobrze wymieszaj, aby sól się całkowicie rozpuściła. Śluzówka jest bardzo delikatna więc jeśli będzie coś nie tak, to od razu to poczujesz (niektórzy lubią troszkę więcej soli, inni mniej, niektórzy płuczą nos samą wodą). Jeśli roztwór będzie odpowiedni, to płukanie nosa nie będzie w żadnym przypadku przykrym doświadczeniem.

2
Przepływ wody przy płukaniu nosa
Używanie kubka Neti - płukanie nosa

1. Napełnij kubek Neti roztworem soli fizjologicznej i stań nad umywalką.


2. Oprzyj się jedną ręką o umywalkę i się nachyl. Oddychaj przez usta. Jeśli wystarczająco szeroko otworzysz usta wówczas woda nie naleje ci się do gardła ani do ust. Nic nie mów ani się nie śmiej, teraz powietrze nie powinno przechodzić przez twój nos.


3. Teraz włóż szyjkę kubka do prawej dziurki nosa tak, aby dokładnie zatkać nią otwór (aby woda nie wylewała się tą samą dziurką).


4. Pochyl głowę do przodu i delikatnie na lewo. Lewa dziurka powinna znaleźć się niżej niż prawa. Czoło i broda powinny być w tej samej płaszczyźnie.


5. Musisz poeksperymentować z ułożeniem swojej głowy. Jak już woda zacznie się wylewać z lewej dziurki oznacza, że masz dobrą pozycję. Teraz tylko przechylaj coraz bardziej kubek Neti.


6. Najpierw najlepiej zacząć z kubkiem wypełnionym do połowy solą fizjologiczną (na każdą dziurkę po pół kubka). Powinno to wystarczyć na 20 sekund. Jak woda się skończy to wyciągnij szyjkę kubka z nosa. Po pewnym czasie możesz używać cały kubek soli fizjologicznej na jedną dziurkę nosa.


7. Poczekaj, aż resztki wody wypłyną z nosa. Delikatnie wydmuchaj powietrze przez nos (tak, jak się smarka). Podczas smarkania nie zatykaj żadnej z dziurek nosa jak również nie smarkaj bardzo mocno. Mocne smarkanie może sprawić, że woda dostanie ci się do uszu.


8. Całą procedurę powtórz z drugą dziurką nosa.


9. Jak już skończysz znów poczekaj chwilkę, aż resztki wody wypłyną i delikatnie wydmuchaj nos. Możesz poprzekręcać głowę raz na prawo, raz na lewo i w dół, aby się upewnić, że cała woda już wypłynęła. Osuszenie nosa jest bardzo ważne i nigdy nie wolno zaniedbywać tej czynności!


10. Upewnij się, że woda, która wpłynęła do nosa nie wraca z powrotem do kubka. Aby tak się nie stało, włóż lejek do dziurki, wlej trochę wody, wyciągnij go i poczekaj, aż woda się wyleje z nosa.

3
Przepływ wody przy płukaniu nosa i jamy nosowo-gardłowej
Płukanie nosa i jamy nosowo-gardłowej - metoda dla zaawansowanych

Technika ta nazywa się Vyutkrama Kapalabhati i polega na oczyszczaniu nosa oraz jamy nosowo-gardłowej. Ta technika przynosi lepsze rezultaty w przypadku problemów zdrowotnych takich jak zatkane zatoki, chrapanie lub schorzenia gardła.


1. Zawsze zaczynaj od płukania nosa normalną metodą z użyciem jednego lub dwóch kubków soli fizjologicznej. Po wypłukaniu nosa delikatnie siorbnij nosem, tak, aby trochę wody dostało ci się do ust a następnie ją wypluj.


2. Staraj się nie połykać wody (jednak nawet jeśli przez przypadek połkniesz to się nic nie stanie)


3. Nie musisz osuszać nosa pomiędzy tymi dwoma technikami, jednak musisz przyłożyć dużo uwagi do oczyszczenia nosa z wody po wykonaniu obydwu zabiegów. Podczas płukania jamy nosowo-gardłowej woda dostaje się dużo głębiej i do większej ilości zakamarków niż przy płukaniu samego nosa.

Strona 1 z 3

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (3)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

kay
05.02.2015
OK, a czy ktoś zna sposób jak wypłukać zatoki czołowe? jak coś to bardzo proszę o kontakt kseloss@wp.pl
matey
27.08.2013
Jeżeli jest ktoś zainteresowany, a nie może dostać dedykowanej konewki, to polecam wykorzystać butelkę po napoju izotonicznym. Ma "dziubek" który idealnie pasuje do nosa.
anna
03.02.2013
plukanie nosa w uzyciem odpowiedniej konewki naprawde nie jest trudne... Jedynym problemem moze byc jej zakup, chociaz na allegro czasem daje sie je znalezc.