Negocjacjowanie warunków - sztuka negocjacji

Jak opanować sztukę negocjacji?
BiznesBiznes - specjalista Tipy.pl

"To jest za drogie", "Pańska konkurencja sprzedaje to samo dużo taniej". Większość handlowców i właścicieli firm słyszy takie stwierdzenia każdego dnia. To oznacza, jak bardzo ważne jest opanowanie sztuki negocjacji w sposób bardziej efektywny. Poniżej znajdziesz pięć różnych strategii, które pomogą ci zwiększyć umiejętność negocjowania i przyczynią się, że zarobisz dużo więcej.
1
Wycofanie oferty.

Wycofywanie oferty jest jedną z najstarszych taktyk sztuki negocjacji, jednak najmniej używaną. Wycofywanie jest widoczną reakcją na jakąś ofertę lub cenę. Celem tej taktyki negocjacyjnej jest sprawienie, aby inna osoba poczuła się niepewnie i ma dać do zrozumienia, że nasza oferta jest ostateczna.

2
Zauważ, że ludzie często proszą o więcej niż oczekują dostać.

To oznacza, że musisz oprzeć się pokusie automatycznego obniżenia ceny lub udzielenia rabatu. Ludzie czasami proszą o wielką zniżkę, jednak oczekują tak naprawdę tylko połowy z niej lub jeszcze mniej.

3
Osoba, która posiada najwięcej informacji najprawdopodobniej umie robić coś lepiej lub ma lepsze produkty.

Musisz nauczyć się jak najwięcej na temat sytuacji drugiej osoby. Jest to bardzo ważna taktyka sztuki negocjacji dla osób pracujących w handlu. W swoich ankietach lub wywiadach zadaj więcej pytań dotyczących zakupu. Naucz się, co jest ważne dla ludzi, jak również jakie mają potrzeby. Rozwijaj w sobie zwyczaj zadawania takich pytań jak:


- Co skłoniło Pana/Panią do zakupu?
- Z kim jeszcze rozmawiał Pan/Pani na temat zakupu tego produktu/usługi?
- Jakie ma Pan/Pani doświadczenie w...?
- W jakich ramach czasowych Pan/Pani pracuje?
- Co jest najważniejsze dla Pana/Pani jeśli chodzi o ten produkt/usługę?


Również ważna jest wiedza i obserwacja swojej konkurencji. To pomoże Ci pokonać ewentualne zastrzeżenia klientów co do cen.

4
Praktykuj sztukę negocjacji na każdym kroku.

Większość ludzi waha się negocjować, ponieważ brakuje im pewności siebie. Rozwijaj zatem swoją pewność siebie poprzez częste negocjacje. Pytaj o upusty i zniżki u swoich dostawców oraz sprzedawców w sklepach detalicznych. Poniżej kilka wskazówek dotyczących rozwijania sztuki negocjacji.


- "Jakie zniżki dzisiaj Pan/Pani proponuje?",
- "Czy są jakieś zniżki i promocje?" - pytaj wszędzie gdzie coś kupujesz.
- "To jest za drogie." Poczekaj, co na to odpowie sprzedawca.
- Naucz się wycofywania swojej oferty (zarówno kupna jak i sprzedaży).


Bądź zawsze miły i wytrwały w negocjacjach, jednak nie domagaj się niczego na siłę.

5
Czasami lepiej nie sprzedać.

Lepiej jest uniknąć sprzedaży niż pójść na za duże ustępstwo, lub oferować zbyt dużą zniżkę na swój produkt czy usługę. Sztuka negocjacji jest w niektórych kulturach sposobem na życie. Większość ludzi każdego dnia coś negocjuje w taki czy inny sposób. Jeśli zastosujesz powyższe strategie zauważysz różnicę swoich negocjacji niemal natychmiast.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie