Wiercenie w metalu

Jak wiercić w metalu?
KaroloKarolo - specjalista Tipy.pl

Jak wiercić w metalach? Wiercenie w metalach niejednokrotnie przyprawia o ból głowy mechaników z zakładów metalowych i firm usługowych. Wbrew pozorom nie jest łatwo wykonać dobrej jakości otwory w metalu. Jeszcze trudniej jest dobrać właściwe wiertło, którym wywiercimy wiele otworów. Profesjonalne wiertła do metalu (np. Bosch, Makita, Metabo czy Hawera) wykonuje się wyłącznie z szybkotnącej stali HSS. Niektóre wiertła pokrywane są warstwą ochronną, która podnosi ich jakość. Pamiętajmy, że elektronarzędzia należy wybierać starannie. Jeśli nie mamy w tej dziedzinie doświadczenia poprośmy zawsze pracownika sklepu o doradztwo przy wyborze. Nie zawsze jednak zakup drogiego wiertła, wysokiej klasy daje gwarancję długiej jego żywotności. Jak więc prawidłowo eksploatować wiertło, aby ponosić jak najmniejsze koszty związane z przedwczesnym jego zniszczeniem?
1
Podstawowe zasady eksploatacji wierteł to:

* dobór odpowiedniego typu wiertła do danego rodzaju metalu (wielu producentów opracowało całe programy według których można wybrać odpowiednie wiertło);

* ustawienie właściwej prędkości obrotowej wiertła;

* użycie odpowiedniej siły nacisku ostrza narzędzia na materiał;

* stosowanie chłodzenia (zaleca się szczególnie olej chłodzący, emulsję wiertarską i olej estrowy);

* właściwe zamocowanie materiału (np. w imadle);

* zamocowanie wiertarki w stojaku, lub precyzyjne jej prowadzenia ręką;

* stosowanie przekładek podczas wiercenia otworów przelotowych;

* dobór prędkości obrotowej wiertła do rodzaju obrabianego metalu.

Jak zaczynać wiercenie otworu w metalu, aby uzyskać wysoką jakość otworu?
2
Wykonujmy punktowanie , które wyznacza precyzyjnie położenie osi otworu;
3
Stosujmy wiertarki z płynną regulacją obrotów, pozwalające precyzyjnie rozpocząć wiercenie (np. Makita, Metabo, Bosch);
4
Używajmy wiertła o kącie wierzchołkowym odpowiednim dla danego materiału (wystarczy poczytać zalecenia producenta, lub zapytać profesjonalnego sprzedawcę).
?

Wskazówki
* Zastosujmy powyższe zalecenia, a będziemy zadowoleni z efektów pracy i oszczędności jakie odniesiemy rzadziej zmieniając wiertło na nowe.

Komentarze (3)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Ignor
04.11.2014
Makita, Metabo, Bosch
technolog
30.06.2014
Artykuł napisany przez ignoranta dla laików. Wiercenie to prosta czynność w obróbce metalu i nie przyprawia nikogo o ból głowy. Wiertło do metalu w warunkach domowych poradzi sobie z większością metali a nawet z drewnem czy innymi materiałami. Do chłodzenia w warunkach domowych zalecam zwykłą wodę. Prędkość obrotową dobieramy do średnicy wiertła.
WAŻNE: przedmiot wiercony musi być stabilnie zamocowany bo łatwo o wypadek!
P.S. Rozumiem, że płacą ci wierszówkę, ale jak czegoś nie wiesz to nie pisz bzdur.
d78
10.07.2010
No tak, ale co z wierceniem w ścianach żelbetowych? Tam są przecież pręty grubości niekiedy kilku cm. Tu nie włożysz stali w imadło, ani precyzyjnie nie określisz punktu, bo jest jeszcze wcześniej kilka cm betonu. W blaszce w imadle to mogę wywiercić każdy otwór i wcześniej czy później to zrobię, ale tu jest większy problem. Niezły artykuł, ale dla osób, które widzą pierwszy raz wiertło na oczy.