Króliczki

Jak zrozumieć królika?

AsienkaAsienka - specjalista Tipy.pl
Króliki, tak jak ludzie i inne zwierzęta również mają własny język. Po pewnym czasie przebywania z nimi możemy nauczyć się je rozumieć. Jednak jeśli już chcesz wiedzieć co chce przekazać ci twój mały króliczek to zapoznaj się z króliczym słownikiem, który przedstawiam poniżej.
1
Królik liże po rękach

Jeśli królik to robi oznacza, że cię lubi i ci ufa. Czasami króliki poprzez lizanie proszą o coś, np. króliczek domaga się więcej pieszczot lub chce, abyś go puściła jeśli masz go na rękach. Takie zachowanie może być również spowodowane brakiem soli - jeśli liże cię jak masz spocone dłonie, wówczas daj mu solną lizawkę (sól mineralna) dla królików.

2
Królik leży na boku lub się wywraca i nieruchomieje

Nie ma się czym martwić. Królik w tym momencie odpoczywa. Jeśli leży na pleckach wówczas z pewnością czuje się dobrze i bezpiecznie.

3
Królik biega, robi fikołki i szaleje

Królik rozładowuje nadmiar energii, jest zdrowy i szczęśliwy. Można go wypuścić, aby miał więcej miejsca do szaleństw.

4
Królik zgrzyta zębami

Jeśli dzieje się tak podczas głaskania, wówczas oznacza to, że króliczkowi bardzo się podobają twoje pieszczoty. Jednak zgrzytanie zębami jest również oznaką bólu szczególnie jeśli podczas zgrzytania królik się zwija i kuli.

5
Królik piszczy i krzyczy

Jeśli królik piszczy to znaczy, że bardzo się boi i nie wie co robić. Jeśli chodzi o krzyczenie, to króliki krzyczą zwykle tylko raz w życiu, przed swoją śmiercią (wówczas gdy napada na nie drapieżnik i wiedzą, że zginą). Jeśli twój królik piszczy i krzyczy, oznacza to, że powinieneś oddać królika komuś, kto będzie się nim lepiej opiekować.

6
Królik kładzie główkę nisko

Tak może się dziać podczas głaskania. Uchylanie głowy w dół przez królika świadczy o jego poddaniu się człowiekowi. Jest to prawidłowa pozycja - w innym przypadku królik może walczyć z tobą o dominację w stadzie.

7
Królik biega wokół nóg

Świadczy to o jego dobrym humorze i chęci do zabawy.

8
Królik rozbiega się i nas bodzie

Jeśli królik ma uszy położone po sobie i wysunięty do przodu łepek wówczas oznacza to atak. Królik może być w tym momencie niebezpieczny i może cię mocno ugryźć. Może to być przyczyną choroby, boleści, zagrożenia jego terytorium, rywalizacja z tobą (królikowi nie przeszkadza, że jesteś innego gatunku - dla niego liczy się ta sama płeć), strach itp. Teraz musisz być dla niego łagodny i wyrozumiały. Złość sama mu przejdzie.

9
Królik porusza głową w górę i w dół

Królik jest na nowym terytorium i w ten sposób stara się lepiej obejrzeć teren.

10
Królik podbiega i nas szturcha

Oznacza to, że królik chce, abyśmy się nim zainteresowali i poświęcili mu czas na zabawę czy pieszczoty.

11
Królik biega i bzyczy

Może to oznaczać, że królik chce kopulować. Wówczas należy go trzymać z dala od naszego ciała, aby nas nie ugryzł podczas próby kopulacji z naszą nogą. Można przemyśleć kastrację, jeśli planujemy zakup drugiego królika.

12
Królik śpi "na siedząco"

Królik podkurcza nóżki i zasypia. Oznacza to, że nie czuje się do końca bezpiecznie. Jeśli królik jest nowym domownikiem to jest to normalne, z czasem będzie spać na boczku. Jeśli już go chwilę mamy, wówczas możliwe, że coś zdenerwowało króliczka. Królik w takiej pozycji czuje się bezpieczniej - może obserwować i w porę zareagować na niebezpieczeństwo.

13
Królik atakuje podczas wkładania ręki do klatki

To, że królik cię atakuje, gdy wkładasz rękę do klatki nie oznacza, że cię nie lubi. On po prostu traktuje klatkę jako swoje terytorium - swoją norkę. Należy to uszanować i go niepotrzebnie nie denerwować.

14
Królik pociera brodą o różne przedmioty

To normalne. Króliki mają pod brodą gruczoły i w ten sposób oznaczają swój teren (ludzie nie wyczuwają tego zapachu).

15
Królik sika

Jeśli królik biega i obsikuje wszystko w okół wielką fontanną (ciebie, łóżko, dywan itp) oznacza to, że w ten sposób oznacza swoje terytorium. Tak mogą się zachowywać zarówno samce jak i samiczki jednak uzależnione to jest od charakteru królika i tego, jak bardzo pragnie oznaczyć swój teren. Zachowanie takie można wyeliminować poprzez kastrację (jednak w niektórych przypadkach kastracja nie pomaga). Jeśli królik obsikuje ciebie, wówczas może to oznaczać próbę odstraszenia lub niezadowolenie.

16
Królik robi bobki

Robienie bobków w całym mieszkaniu jest również oznaką znaczenia terenu przez królika. To zachowanie można zminimalizować lub wyeliminować poprzez kastrację.

17
Królik gryzie klatkę i nią szarpie

W ten sposób królik chce zwrócić na siebie uwagę i chce wyjść z klatki aby się pobawić. Możliwe, że królik będzie robić tak nocą - królik są szczególnie aktywne właśnie w nocy.

18
Królik robi gniazdo

Jeśli samiczka wyrywa sobie futro, znosi różne szmatki, sianko itp i układa w kącie klatki oznacza to, że przygotowuje się na poród poprzez stworzenie gniazda. Jeśli króliczka nie miała kontaktu z samcem, wówczas może to być ciąża urojona.

Strona 1 z 5

Powiązane porady

Noszenie królika
Jedzenie dla królików

Komentarze (45)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Królicza089
09.11.2017
Hej czytałam to Przy króliku wcześniej nic nie okazywał a teraz gryzie pędy (siusia na podłogę) (i robi więcej bobków na podłogę raz z nich ułożył trójkąt a każdy w mojej szkole kocha kulki nic innego tylko kulki).
Lucy i Freddy
26.10.2017
Bardzo pomogło dziwiłem się kiedyś że Freddy posilał wujka a teraz wiem czemu!;)
Zosia
21.10.2017
To mi bardzo pomaga rodzice chcą zobaczyć czy wiem o królikach dużo.
Wiec to mi pomaga
Gdy będę mieć to będę robić to co czytam.
Dzięki z rady
Króliczek lover43
31.08.2017
Bardzo fajne pomogło mi w wielu sprawach z zrozumieniem mojego króliczka!!! Polecam!!!
Basia
30.08.2017
Potrzebuje pomocy man królika kokolina od pewnego czasu zauważyłam, że ma taką dziwną skórę obok główki. Pomóżcie!
UszataJuly
23.01.2017
Dzień dobry.Mam problem z moją samiczką królika miniaturki baranka.Obecnie ma 4-5 mies.Ja dostałam ją od cioci w listopadziegdy miała pare miesięcy.Jest bardzo ruchliwym i ciekawskim królikem lecz ostatnio się już tak niebawi.Niepokoi mnie w jej zachowaniu podgryzanie papieru,moich ubrań,plecaka itp.Niepokoi mnie równierz jej katar i kichanie.Byłam z nią u weterynarza i kazał jej dawać zastrzyki co niewiele pomagają oraz rozpuszczane saszetki na uodpornirnie.Królik nie chce się ostatnio bawić i wychodzić z klatki ciągle tylko leży lub je a bardzo była ze mną związana. Czy jest jakaś rada na mój mały kłopot?
amelkak123
06.10.2016
Dzień Dobry. Mam pytanie. Mam królika miniaturke ,ma chyba 3 lub 4 miesiące , nie wiem jak rozpoznać czy to chłopak czy dziewczyna , czy możecie mi dać jakąś rade?? I jeszcze jedno . Czy mozże mieć klatke 100 cm ? Proszę o odp . :)
Para Uszek
06.04.2016
Prosze pomóżcie! Czy wiecie co zrobić gdy (samiec) zapoczatkuje ,,święty rytuał '' ( chodzi o takie ganianie za stopą, łapanie nogawki w zęby i potrzasanie pupą) dodam jeszcze że mój uszaty ma 9 miesiecy (i jeszcze znaczy teren jakoś cieczą i bardziej niż zwykle pachnącymi bobsonami) dzisiaj po raz pierwszy niespodziewanie mnie napadł ktoś ma pomysł jak to odzwyczajic?
lena
04.04.2016
witam mam króliczka karzełka 7 dni zaczął robić mi luzne kupki ale tylko rano popołuniu juz są normalne dostaje jeść tylko suchą karme i sianko piła sobie z poidełka ale gdy byliśmy u weterynarza dał nam lekarstwo w saszetkach do rozpuszczania z wodą i to miała pić przez cały dzień właśnie z poidełka ale niechciała i teraz łaśnie mam problem ponieważ od tej pory nawet do poidełka niepodejdzie zeby sie napić. czy jest szansa że znowu nauczy sie z niego pić czy raczej już będzie sie bała podejść do niego
lena
04.04.2016
picie z poidełka