Zakochana para

Jak przygotować się do poczęcia dziecka?
KatarzynaKatarzyna - specjalista Tipy.pl

Oczywiście poczęcie dziecka jest w większości dziełem przypadku. Tylko nieliczne pary świadomie starają się o dziecko. Jednak, przygotowując się kilka miesięcy wcześniej do poczęcia dziecka możesz zapobiec problemom zdrowotnym dziecka i zapewnić mu lepsze warunki rozwoju. Dowiedz się co powinnaś zrobić, aby zadbać o swoje przyszłe maleństwo.
1
Idź do lekarza razem ze swoim partnerem

Powiedzcie mu o swoich planach. Przebada Was i w razie czego pomoże w leczeniu infekcji. Podstawowe badania to:


- Podstawowa analiza laboratoryjna moczu i krwi. (kobieta w poszerzonym zakresie)
- Badanie poziomów hormonów tarczycy,
- Badanie na obecność antygenu Hbs, świadczącego o nosicielstwie wirusa zapalenia wątroby typu B (tzw. żółtaczki),
- Badanie na obecność przeciwciał groźnego wirusa cytomegalii.
- Badanie na obecność we krwi przeciwciał przeciwko toksoplazmozie
- choroba ta przenoszona jest przez koty domowe. Jest ona niezwykle groźna dla płodu, a u ludzi i zwierząt najczęściej przebiega bezobjawowo. - kobieta powinna również zrobić wymaz z szyjki macicy ( cytologia i czystość pochwy )
- USG narządu rodnego i piersi
- podstawowe badania hormonalne określające poziomy hormonów kobiecych.


Kobieta powinna w dzieciństwie przejść różyczkę i odrę. Jeśli nie przeszła ich wówczas powinna się zaszczepić na te choroby. Warto również się zaszczepić na zapalenie wątroby typu B.

2
Badania genetyczne

Kobiety po 35 roku życia, które nie były jeszcze w ciąży powinny udać się do poradni genetycznej. Im kobieta jest starsza, tym wyższe prawdopodobieństwo poronienia lub pojawienia się u dziecka wad w budowie fizycznej lub wystąpienia chorób uwarunkowanych genetycznie.

3
Kwas foliowy

3-2 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę powinnaś zacząć przyjmować kwas foliowy. Zmniejszy on ryzyko urodzenia dziecka z wadą centralnego układu nerwowego.

4
Zdrowa dieta

Dieta powinna być zbilansowana i zdrowa. Jedz posiłki często - około 5 razy dziennie, ale w mniejszych porcjach. Unikaj fast foodów oraz gotowych potraw w słoikach. Zamiast przyjmowania preparatów witaminowych jedz dużo warzyw, owoców, chudego mięsa, nabiału i ziaren. Unikaj serów pleśniowych i niedogotowanego mięsa.

5
Używki

Kawa - Jedna filiżanka kawy z mlekiem rano powinna wystarczyć. Duża ilość kofeiny może prowadzić do poronień lub późniejszej nadpobudliwości dziecka.


Tytoń - Należy bezwzględnie wystrzegać się papierosów. Palenie tytoniu może spowodować obniżenie zdolności intelektualnych dziecka oraz większą jego podatność na zachorowania.


Alkohol - Maksymalnie ograniczyć

6
Sport

Przed zajściem w ciążę powinnaś zacząć ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni kręgosłupa, pleców, brzucha, pośladków i krocza. Zalecane jest pływanie, rower oraz ogólna gimnastyka.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

me mata
06.03.2012
Zrobiłam praktycznie to wszystko co jest napisane w artykule. Mam nadzieję, że uda mi się zostać mamą w najbliższym czasie. Dodatkowo zamówiłam jeszcze tester płodności na ślinę.
madleinelovekamil
23.08.2010
Wszystko byloby ok gdyby nie kolejna standardowa głupota.
Ze domowe koty przenosza toksoplazmoze - boże ludzie poczytajcie troche fachowej literatury to bedziecie w koncu wiedzieli,troche wiecej!!!
Z przeprowadzonych badań wynika, że u 30% osób wykazano zarażenie tym pasożytem, niezależnie od posiadania kota i wogóle jakiegokolwiek kontaktu z nimi a 60 – 80% populacji przebyło kiedyś tę chorobę. Ludzie zarażają się bardzo często przez mięso kurze, jajka i niemyte warzywa i owoce. Choroba przebiega bezobjawowo i w większości nie wymaga leczenia. A człowiek dowiaduje sie po latach, przy okazji badań, że kiedyś przechodził tą chorobę nie wiedząc o tym.

Po drugie przyjęło się, że kot= toksoplazmoza ale tak w rzeczywistości to każde zwierzę może być nosicielem tej choroby (człowiek też) a różnica jest taka, że tylko w kocim przewodzie pokarmowym może się ten pasożyt rozmnażać (naukowo- kot jest żywicielem ostatecznym) a w organiźmie np. człowieka nie rozmnaża się tylko przybiera postać przetrwalnikową.

W kocich kupkach pasożyt może być aktywny przez dłuższy czas.

Po trzecie- kot może się zarazić w taki sam sposób jak człowiek- jedząc surowe mięso. I właśnie jedzenie surowego mięsa daje najwięcej "szans" na zarażenie pasożytem toksoplazmozy (z badań wynika, że 70-80% przypadków zarażonych). Oczywiście wystarczy nawet, ze człowiek będzie przygotowywał mięso surowego kurczaka na obiad i nie umywszy rąk obliże np. palce i zakażenie też gotowe.
Żeby zarazić się pierwotniakiem toksoplazmozy od kota, należałoby zjeść jego zarażone odchody. Ewentualnie nie umyć rąk po sprzątaniu kuwety i je wylizać. Zdecydowanie większym zagrożeniem jest ziemia - w niej pierwotniaki toksoplazmozy czują się, jak w domu - dlatego wszelkie prace w ogródku i przesadzanie kwiatków należy zlecić komuś innemu lub wykonywać je w rękawiczkach, a potem dokładnie umyć ręce. Należy także dokładnie obierać, a najlepiej jeszcze polać wrzątkiem warzywa, które rosną w ziemi, a które spożywamy na surowoPodsumowywując. Żeby ciężarówka miała powód do niepokoju to po pierwsze musi być nieodporna na tę chorobę czyli wtedy jeśli jej nie przechodziła w przeszłości a tak jak pisałam wcześniej przechodziła przez nią masa ludzi. Po drugie kot musi sie zarazić zakażonym mięsem (jak je puszki i jest kotem domowym nie latającym po podwórku-jest to w zasadzie niemożliwe). Potem kot ciężaróki musi mieć syf w kuwetce bo właściciel sprząta raz na tydzień i bakteria ma w niej raj. Ciężarówka sprząta brudną, zasyfioną kuwetę a potem bez umycia rąk przygotowuje sobie posiłek.