- Inne zwierzęta
- Owady
- Rybki
- Zwierzęta Egzotyczne
- Koty
- Konie
- Psy
- Ptaki
- Budowa i Przebudowa Domów
- Ogrody
- Wnętrza
- Bezpieczeństwo w Domu
- Meble
- AGD i Urządzenia Domowe
- Naprawy Domowe i Remonty
- Sprzątanie
- Rośliny, Kwiaty i Zioła
- Architektura Ogrodu

Jak zwalczyć pchły u królika?
Asienka - specjalista Tipy.pl


U królików stosuje się jedynie bardzo łagodne środki na pchły. Jeśli królik ma niewiele pcheł wówczas wystarczy specjalny grzebień do wyczesywania pcheł dla kotów. Za jego pomocą dokładnie wyczesz futerko króliczka za każdym razem maczając go w gorącej wodzie z mydłem lub w alkoholu, aby pozbyć się z niego pcheł i jaj.
Jeśli pcheł jest więcej wówczas możesz użyć miejscowo rozcieńczonych środków na pchły takich jak Advantage lub Stronghold. Oczywiście dawka powinna być znacznie mniejsza niż w przypadku kotów a środek dodatkowo rozcieńczony. Najlepiej jednak porozmawiaj z lekarzem weterynarii co będzie najbezpieczniejsze dla twojego królika.
Roztwór powinien być nałożony na szyję królika z tyłu – w tym miejscu królik nie będzie mógł zlizać preparatu. Jeśli masz więcej niż jednego królika wówczas powinny być one rozdzielone, aby nie mogły zlizywać z siebie nawzajem preparatu na pchły. Zlizanie go może spowodować problemy żołądkowe.
Zasypki nie są również bezpieczne, jednak najczęściej stosowane przez weterynarzy np. Pularyl lub Insectin. Niektóre zasypki mogą zawierać środki chemiczne trujące dla królików.
Nigdy nie używaj takich środków jak Sentinel, Fiprex, Advetix lub Frontline w celu pozbycia się pcheł u królików. Te środki mogą spowodować w niektórych przypadkach nawet śmierć królika! Pamiętaj, że czasami nawet weterynarz może się mylić – dlatego zawsze zwracaj uwagę na to, co jest podawane twojemu królikowi!
Objawy zatrucia wyżej wymienionymi środkami przeciwpchelnymi:
- oczy królika łzawią, źrenice są pomniejszone,
- królik ma problem z oddychaniem,
- królik ma drgawki, obija się o ściany, meble
- królik ma rozwolnienie,
- królik ma ślinotok,
- królik ma bardzo niskie ciśnienie,
- królik stracił przytomność.
Unikaj również obroży przeciwpchelnych. Królik może się zranić próbując ściągnąć obrożę a poza tym w większości przypadków obroże te nasączone są zbyt dużą ilością środków chemicznych (dla królików).