Jedzenie dla królików

Jak karmić królika?
AsienkaAsienka - specjalista Tipy.pl

Podobnie jak ludzie, króliki lubią dobrze zjeść. Królik będzie zdrowy i szczęśliwy, jeśli jego dieta będzie się składać z mieszanki sianka, granulatu, świeżych warzyw oraz wody. Królik uwielbia również owoce, jednak powinny one być dawane tylko od czasu do czasu i w małych ilościach.
1

Sianko.


Świeże sianko powinno zawsze znajdować się w klatce naszego królika. Jeśli chodzi o sianko to nie ma tu żadnych ograniczeń. Królik może jeść je w dowolnej ilości i o każdej porze. Siano zastępuje królikowi wszystkie dobrodziejstwa łąki a mianowicie trawę oraz różne zioła i powinno stanowić około 70% pożywienia.


Starsze króliki powinny jeść tymotkę łąkową, trawę, owies zaś młodsze króliki lucernę. Starsze króliki nie powinny jeść lucerny ponieważ ma ona za dużo białka oraz cukrów.


Siano jest ważne dla królików ponieważ zawiera dużo błonnika, który pomaga w trawieniu. Poza tym, króliki ścierają sobie na sianku zęby (zęby królików stale rosną, dlatego powinny być ciągle ścierane). Sianko najlepiej położyć niedaleko toalety, ponieważ króliki mają tendencję do jedzenia siana i wypróżniania się w tym samym czasie.


Podczas kupowania sianka upewnij się, że wygląda ono świeżo i ładnie pachnie. Nie kupuj sianka, które jest lekko brązowe czy żółte – może to oznaczać, że jest ono stare lub źle przechowywane. Siano należy przechowywać w suchym miejscu i w pojemniku przepuszczającym powietrze (np. kartonowe pudełko). Najlepiej jest kupować siano u lokalnych farmerów niż w sklepach zoologicznych – jest dużo tańsze.

2
Warzywa

Zróżnicowane warzywa powinny być częścią zdrowej diety królików. Kupując warzywa staraj się wybierać te najświeższe i bez pestycydów. Zawsze przed podaniem królikowi warzyw do klatki dokładnie je umyj. Jeśli dajesz jakieś warzywko królikowi po raz pierwszy, wówczas daj mu tylko maleńki kawałek i sprawdź jak królik na nie zareaguje (czy nie będzie mieć później niestrawności czy biegunki). Nie karm królików liśćmi z kwiatków domowych ponieważ są one w większości trujące.


Twój królik będzie szczęśliwy jeśli będziesz urozmaicać jego dietę w:


bazylia, kapusta (różne jej odmiany), liście brokuł, natka marchewki (marchewka ma dużo wapnia zatem powinna być dawana tylko od czasu do czasu), seler, liście kolendry, koniczyna, liście mniszka lekarskiego (mleczu), koper, sałata – rzymska i z ciemnymi liśćmi (nie sałata lodowa), jarmuż, mięta, pietruszka, rukiew wodna.


Małe króliczki uczymy jeść warzywa dopiero od 3 miesiąca życia. Należy wprowadzać warzywa bardzo wolno – na raz tylko jedno warzywo i w małej ilości (przez 3 dni podawać po 1 łyżce tego samego warzywa – jeśli królikowi nic nie będzie wówczas można to warzywo normalnie wprowadzić do diety). Króliki dorosłe powinny zjadać około 2-3 szklanki świeżych warzyw dziennie.

3
Woda

Twój królik musi mieć zawsze dostęp do świeżej wody. Jeśli masz klatkę wówczas zawieszenie na prętach poidełka jest dobrym rozwiązaniem. Króliki będą również pić wodę z miseczki. W gorące dni dni możesz dodać królikowi do wody jedną lub dwie kostki lodu. Jeśli zauważyłeś, że twój królik prawie w ogóle nie pije wówczas możesz pomoczyć wodą liście warzyw zanim włożysz je do klatki.

4
Granulat

Granulat powinien być bogaty w błonnik oraz mieć stosunkowo małą zawartość białka i jak najmniej tłuszczu. Im starszy królik tym mniej powinien jeść granulatu. Granulat bogaty w białko może prowadzić do nadwagi oraz innych problemów zdrowotnych. Małe króliki do 8 msc mogą jeść tyle granulatu ile chcą, króliki od 8 msc do roku czasu - pół szklanki granulatu dziennie, zaś króliki dorosłe około ¼ szklanki dziennie.

5
Przysmaki

Każdy lubi zjeść od czasu do czasu coś dobrego, jednak nie zawsze te najsmaczniejsze rzeczy idą w parze z naszym zdrowiem. Tak samo jest u królików. Nigdy nie karm królika produktami żywnościowymi bogatymi w węglowodany, takimi jak chleb, krakersy, makaron, precelki, ciasteczka, chipsy czy płatki kukurydziane. Również czekolada jest toksyczna dla królików.


Przysmakami dla królików są owoce. Dlatego najlepiej właśnie nimi częstować królika. Jednak, aby królik był zdrowy, owoce powinny być mu dawane tylko okazjonalnie i w małych ilościach ponieważ zawierają dużą ilość cukrów oraz węglowodanów. Najlepiej jest kupować królikom owoce bez pestycydów. Tak samo warzywa – przed podaniem należy je dokładnie umyć.


Twój królik będzie szczęśliwy, jeśli od czasu do czasu poczęstujesz go truskawkami, bananami, jabłkami (bez pestek), malinami czy ananasami. Królik nie pogardzi również owocami suszonymi np. Rodzynkami, jednak należy pamiętać, że mają one większą zawartość cukrów niż owoce świeże.


Królikom w wieku 8-12 msc można podawać maksymalnie do 2 łyżek stołowych owoców dziennie.

Strona 1 z 3

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Króluķ
06.09.2019
Mam dwa młode króliki, dziennie dostają trawę i miecze i nie są zainteresowane stanem, prawie w ogóle go nie jedzą. Zbliża się jesień, co robić gdy zabraknie mieczy?
Madzia
26.09.2012
Przydatny poradnik,królika mam od dzisiaj i będę wiedziała jak Lilę Karmić,by była zdrowa i również szczęśliwa. Ma ona 3 latka,tak więc po woli wprowadzam inne warzywka : )