zaproszenie

Jak zapraszać gości?
RozrywkaRozrywka - specjalista Tipy.pl

Planujesz przyjęcie. Ważne jest tak wszystko zorganizować, aby organizacja przyjęcia była sprawna i łatwa. Poniżej znajdziesz porady jak wszystko zorganizować, aby przyjęcie było udane a goście dobrze się bawili.
1
Przygotowanie przyjęcia rozpoczyna się zwykle od ustalenia listy gości. Liczbę osób trzeba dostosować do wielkości mieszkania oraz ilości posiadanych naczyń, sztućców, mając na uwadze wygodę gości. Nawet na przyjęciach urządzanych w formie stołu-bufetu nie można przesadzać z ich ilością i robić tłoku.
2
Ważną sprawą dla atmosfery spotkania jest dobór gości. W miarę możliwości należy zapraszać ludzi, którzy darzą się sympatią, mają wspólne tematy do rozmowy. Dość kłopotliwe są sytuacje, w których wszyscy zaproszeni goście albo zupełnie się nie znają, albo mają odmienne poglądy i nietolerancyjne postawy, czy też różnią się sposobem zachowania. Nie zawsze tez pasują do siebie różne pokolenia. Trzeba więc zastanowić się, czy wszyscy goście będą się czuć dobrze we wspólnym towarzystwie.
3
Termin spotkania najczęściej wyznaczają gospodarze, są jednak sytuacje, w których uzgadnia się go z zapraszanymi osobami. Imieniny, urodziny, rocznice, wesela to okazje, których terminu nie dostosowuje się do możliwości gości, w przeciwieństwie do różnych spotkań koleżeńskich oraz spotkań, na których załatwiane są jakieś sprawy.
4
Gości należy zapraszać co najmniej na kilka dni przed przyjęciem. Tylko wśród najbliższych przyjaciół dopuszczalne jest zapraszanie na tzw. małe przyjęcie w ostatniej chwili, jeśli rzeczywiście pomysł spotkania zrodził się nagle. Wtedy jednak trzeba liczyć się z tym, że nie wszyscy przyjdą.
5
Przy bardzo oficjalnych lub rzadkich kontaktach i uroczystych okazjach wskazane jest zapraszanie gości w wyprzedzeniem co najmniej dziesięciodniowym, a nawet wcześniej, jeśli zapraszana osoba ma dużo zajęć i musi na ten cel zorganizować sobie czas. Podobnie rzecz ma się z gośćmi przyjeżdżającymi z odległych miejscowości, których należy zapraszać miesiąc wcześniej.
6
Zapraszać można telefonicznie, osobiście i pisemnie. Ta ostatnia forma stosowania jest z okazji wielkich uroczystości, np. ślubu. W zaproszeniu trzeba podać datę, godzinę spotkania i okazję, z jakiej odbędzie się przyjęcie. W pisemnych zaproszeniach dla małżeństw należy zwracać się do obojga małżonków, również w adresie na kopercie.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

hoste
10.02.2011
Przyda mi się to :)