Nastolatki
- Seksualność
- Zakładanie Rodziny
- Rodzicielstwo
- Ciąża
- Dzieci
- Noworodki
- Niemowlaki
- Miłość i Randki
- Rodzina
- Małżeństwo
- Rozwód
- Przyjaźń
Strona głównaRodzina i związkiNastolatkiNarkotykiJak uchronić nastolatka przed zażywaniem narkotyków?

Jak uchronić nastolatka przed zażywaniem narkotyków?
Ania - specjalista Tipy.pl

Problem zażywania narkotyków, jest coraz większym problemem rodziców w teraźniejszości. Nasze dziecko staje się coraz bardziej niezależne, chodzi własnymi drogami, chce czuć się dorosłe, w związku z czym sięgnięcie po narkotyki czy alkohol jest coraz bardziej kuszące. Uświadomienie dziecku niebezpieczeństw płynących ze spożywania narkotyków, a także sprawienie, aby dziecko potrafiło odmówić jest wielkim wyzwaniem dla rodziców. Poniżej podajemy kilka porad, które mogą pomóc osiągnąć nasz cel.
1
Musisz wiedzieć, w jakim towarzystwie obraca się Twoje dorastające dziecko. Przebywanie pośród młodzieży regularnie zażywającej narkotyki, może sprawić, że i Twoje dziecko po nie sięgnie. Jeżeli znasz jego przyjaciół i wiesz, dokąd chodzą i jak się zachowują, może pomóc ci wyłapać odmienne zachowanie Twojego dziecka gdy pojawią się w ich otoczeniu nowi znajomi.
2
Pomóż dziecku wypełnić wolny czas. Wiele nastolatków twierdzi że sięgnęli po narkotyki, bo byli znudzeni i nie mieli co z sobą zrobić, a zażywanie narkotyków jest "jakimś" zajęciem. Angażuj dziecko w różne formy zajęć pozalekcyjnych aby wypełnić wolny czas. Może to być sport, a jeżeli to nie jest ich ulubione zajęcie, to może gra na jakimś instrumencie, pomoc w domu, albo jakieś specyficzne kółko zainteresowań. Powinnaś podsuwać różne alternatywy, tak długo dopóki dziecko znajdzie taką formę spędzania czasu, która będzie go interesować i zachęci do uczestniczenia w niej w każdej wolnej chwili.
Nie powinnaś zachęcać dziecka wyłącznie do zajęć typu: balet, śpiew czy malarstwo. To nie jest zbyt zachęcające dla zbuntowanego nastolatka. Szukaj wśród zajęć cieszących się powodzeniem wśród młodzieży jak warsztaty bębniarstwa, tańca afrykańskiego, jakieś walki jak np. capoeira.
Nie powinnaś zachęcać dziecka wyłącznie do zajęć typu: balet, śpiew czy malarstwo. To nie jest zbyt zachęcające dla zbuntowanego nastolatka. Szukaj wśród zajęć cieszących się powodzeniem wśród młodzieży jak warsztaty bębniarstwa, tańca afrykańskiego, jakieś walki jak np. capoeira.
3
Podnoś jego poczucie wartości. Nastolatek z niskim poczuciem własnej wartości częściej sięga po narkotyki. Doceniaj trudy dziecka w szkole, jego wypracowania, motywuj je do działania. Musisz przekonać dziecko, że jesteś z niego dumna. To sprawi, że będzie ono wierzyć we własne siły i będzie chętnie podejmować nowe wyzwania, mając twoje wsparcie.
4
Bądź szczera, prawdomówna w rozmowie ze swoim dzieckiem. Opowiedzenie strasznej historii o jakimś człowieku, który zażywał narkotyki i o jego marnym końcu, nie jest najlepszą opcją. Spróbuj podać statystyki, które odzwierciedlą niszczące i śmiertelne działanie narkotyków. Upewnij się, że Twoje dziecko rozumie jakie są efekty uboczne zażywania narkotyków i do czego prowadzą. Dla nastolatka ważne są fakty. Jeżeli znasz kogoś, kto zażywał narkotyki, podziel się z dzieckiem swoją wiedzą. Dziecko będzie tratować poważniej twoje ostrzeżenia, jeżeli znasz temat i wiesz o czym mówisz, a nie opowiadasz straszne historie, które mają go zastraszyć, a w które nie wierzy.
5
Nie możesz być podejrzliwa. Zaczynając rozmowę z dzieckiem nie atakuj go. Musisz sprawić, że dziecko będzie ci ufać i musi wiedzieć, że ty mu ufasz. Nie możesz ciągle go śledzić, dopytywać o każdy szczegół, przeszukiwać kieszeni kurtki, czy zawartości plecaka szkolnego. Takie zachowanie rodzica sprawia, że dziecko się buntuje i robi na przekór, aby dokuczyć podejrzliwemu rodzicowi (nie myśląc o konsekwencjach ich czynów). Nieufność wobec własnego dziecka spowoduje, że gdy będzie miało jakiś problem, będzie czuć się się skrępowane, aby o tym z tobą porozmawiać. Pamiętaj, że brak Twój brak zaufania sprawi, iż Twoje dziecko straci zaufanie do Ciebie.
Komentarze (1)
agaaga123
30.10.2017Trzeba organizowacć mu czas:) Należy też mniej dopuszczać dziecko do internetu gdzie może spotkać wiele wpisów o narkotykach.. Dobrze by było wysyłać dziecko na jakies integracyjne obozy, wycieczki. :))) Ja moje wysyłam.