kłótnia rodzeństwa

Jak unikać kłótni między rodzeństwem?
aldona - specjalista Tipy.pl

Masz już dość ciągłego bycia rozjemcą swoich dzieci? Martwi Cię, że często się kłócą i zazdroszczą sobie różnych rzeczy? Na pewno tak. Ale rywalizacja między rodzeństwem jest raczej nieunikniona. Niektóre rodzeństwa kłócą się rzadziej, inne częściej. Kiedy dzieciaki podejmują kolejną walkę o zabawkę lub o to kto dostał większe ciastko pora wkroczyć i zakończyć te spory. Naucz dzieciaki, że nie warto się kłócić. Trzeba czasami iść na ustępstwa i kompromis. Jeśli teraz tego dzieci nie nauczysz będą samolubne w przyszłości.
1

Przyjrzyj się dokładnie przyczynie kłótni. Musisz rozpoznać o co najczęściej kłócą się dzieci, kto zaczyna kłótnię. Może dziecko jest zmęczone lub głodne, a może czuje się samotne, potrzebuje więcej Twojej uwagi, a może się po prostu nudzi? To nie jest zbyt łatwe zadanie, ale bardzo ważne w procesie łagodzenia kłótni i zakończenia ich. Jeśli odkryjesz przyczynę porozmawiaj z dzieckiem, może Ci podpowie, co można z tym zrobić, czego by chciało.

2

Zachęć rodzeństwo do spokojnej rozmowy i przedstawienia swojej racji. Każe osobno. Dzieci nie rozmawiają ze sobą i nie próbują w pokojowy sposób wyjaśnić lub ustalić pewnych rzeczy, od razu przechodzą do kłótni. Możesz zapytać: ‘Zastanawiam się, kto zaczął tą kłótnię’ lub ‘Czy zechcecie mi powiedzieć co się stało?’. Usiądź spokojnie z dziećmi i porozmawiajcie. Nie pozwól się im przekrzyczeć. A tym bardziej Ciebie.

3

Usiądźcie przy stole. Nazwij go ‘stołem pokoju’. Niech to będzie stół przy którym zawsze będziecie dyskutować na różne sporne tematy. Zawsze ten sam stół. Niech to będzie miejsce, w którym każdy będzie mógł się wypowiedzieć bez obawy, że ktoś inny mu przerwie lub nakrzyczy. Nic z tych rzeczy. Przy tym stole będziecie zawierać rozejmy i podejmować ważne decyzje. Naucz dzieci, że przy ‘stole pokoju’ nie ma szturchania, przekrzykiwania swoich racji. Tylko spokój i cierpliwe słuchanie drugiej strony. Na każdego przyjdzie pora.

4

Niech każde z dzieci ma szansę przedstawić swoją propozycję rozwiązania problemu. Nie podważaj zdolności dzieci do wynajdywania rozwiązań. Na początku pewnie będziesz musiała im je dyskretnie podsuwać, ale z czasem dzieci same zaczną wysuwać swoje rozwiązania. Pamiętaj, w zasadzie konflikty nie są aż tak do końca złe, pod warunkiem oczywiście, że wszystko przebiega w pewnych granicach. Konflikty uczą szanowania zdania drugiego człowieka, szukania rozwiązań tak, aby obie strony dobrze na tym wyszły. Konflikty uczą też kompromisu. To wszystko bardzo przyda się dzieciom, gdy dorosną. Należy jedynie dzieci umiejętnie przez te konflikty w dzieciństwie przeprowadzić. Krzyk jest złym doradcą. Mów dzieciom, że się cieszysz, że same potrafią rozwiązać swoje problemy.

5

Pamiętaj jednak , aby nie zmuszać dzieci do niczego. Nie zmuszaj córki, aby oddała synowi samochodzik, którego on bardo mocno w tym momencie potrzebuje ogłaszając to krzykiem całej okolicy tylko po to, żeby za 2 minuty rzucił go w kąt. Córka w tym czasie zdąży się rozpłakać i rozzłościć, a syn uzna, że ma kontrolę. Ucz raczej dzieci dzielenia się zabawkami. Teraz kolej córki, a za chwilę syna. Potem znów zamiana. Albo niech bawią się razem jedną zabawką. Bądź kreatywna, wymyśl na to sposób. Ucz dzieci dzielenia się.

6

Zawsze chwal dzieci jeśli są grzeczne i ładnie się bawią. Kiedy razem spędzają czas dzieląc się zabawkami i nie kłócąc. One to dostrzegą i będą chciały zawsze być chwalone.

Strona 1 z 3

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie