Opieka Zdrowotna
- Medycyna Alternatywna
- Choroby Nowotworowe
- Stomatologia
- Zdrowie Rodzinne
- Zdrowie Psychiczne
- Ugryzienia i Ukąszenia
- Choroby i Leczenie
- Diety i Odżywianie
- Zdrowie Publiczne i Bezpieczeństwo
- Operacje i Zabiegi

Jak badać piersi?
Zdrowie - specjalista Tipy.pl

Samokontrola piersi powinna być wykonywana przynajmniej raz w miesiącu, kilka dni po miesiączce. Samodzielne badania piersi powinny być wykonywane zawsze tego samego dnia cyklu.
Badanie piersi
P
Rzeczy, których potrzebujesz
* Lustro
1
Stajemy przed lustrem i unosimy ręce do góry. Uważnie przyglądamy się piersiom, szukamy zmian w kształcie piersi lub w wyglądzie skóry. Przy oglądaniu piersi oraz brodawek niezwykle ważne jest dobre oświetlenie. Należy zwrócić uwagę na symetryczność, zaczerwienienia, brodawki, znamiona czy naczyniaki.
2
Stoimy przed lustrem, dłonie kładziemy na biodrach. Dokładnie oglądamy piersi oraz brodawki.
3
Chwytamy dłonią pierś i delikatnie ściskamy palcami brodawkę ujmując ją pomiędzy kciuka a resztę palców. Zbliżamy palce bliżej brodawki po czym znów ściskamy. Należy zwrócić uwagę czy z brodawki nie wycieka płyn.
?
Wskazówki
* Badanie palpacyjne - badanie poprzez dotyk - Piersi należy uciskać bardzo delikatnie aby nie wywołać zaczerwienienia. Badamy każdą pierś oddzielnie.
* Lewą pierś badamy prawą dłonią, prawą - lewą dłonią.
!
Uwaga!
* Niebezpiecznym objawem jest wciągnięta do środka brodawka sutkowa jak również krwisty lub surowiczy wyciek.
Podobne porady
Komentarze (3)
Jolka
20.11.2017Umieć dobrze wykonać samobadanie piersi to bardzo dobra umiejętność, ale co ze zmianami, które jeszcze nie są wyczuwalne dla dłoni, albo takie, których mniej wprawiona ręka nie wyczuje? Takich jest na pewno więcej niż tych które wykrywamy od razu.
#18864
16.04.2013Badanie samodzielne piersi jest dobrym sposobem na wykrywanie ich schorzeń.Nic trudnego wystarczy posłuchać podpowiedzi lekarza i dostosować się do niej.To nic nie kosztuje, a może uratować nie jedno życie.
naturalnie
14.07.2010Zjadanie jabłka dziennie zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Zostało to udowodnione przez Francisa Raula który przeprowadzał eksperyment na szczurach. Wszystkie szczury zostały poddane działaniu związków powodujących raka okrężnicy. Te ze szczurów których dieta była wzbogacona o wodę z dodatkiem wyizolowanego z jabłka przeciwutleniacza miały po 6-ciu tygodniach mniej zmian przedrakowych niż szczury będące na zwykłej diecie.