Mowa ciała

Jak odczytać mowę ciała?
MuminkaMuminka - specjalista Tipy.pl

Każdy gest, bez względu na to czy jest to skinienie głowy czy też kręcenie nią, może nam coś powiedzieć. Czy patrzysz w dół podczas rozmowy? Bawisz się swoimi włosami? Pochylasz się w jedną stronę? Dowiedz się, co mówi twoje ciało, gdy rozmawiasz z innymi oraz co ciało innych może powiedzieć tobie.
1
Odgarnianie włosów z twarzy

Jak odczytać mowę twarzy?


Odgarnianie włosów z twarzy.


Ten ruch to połączenie zdenerwowania z flirtowaniem. Pomaga zwrócić uwagę na kobiece zalety, takie jak twarz czy szyja i uwydatnić je. Nie musisz się więc obawiać, że dziewczyna odrzuci twoją propozycję wspólnego wyjścia.

2
Uśmiech.

W tym przypadku Botoks jest nie wskazany. Prawdziwy uśmiech to taki, w którym nawet mięśnie oczu są zaangażowane. Lidzie, którzy uśmiechają się dłużej niż 5 sekund, a uśmiech wyrażają tylko za pomocą ust, z pewnością nie robią tego szczerze. Nie przesadzaj jednak z uśmiechem, osoba zbyt często uśmiechająca się w miejscu pracy może wydawać się na mało poważną.

3
Mruganie.

Normalna częstotliwość mrugania to około 6 – 8 razy na minutę. Pod wpływem stresu człowiek może jednak mrugać znacznie częściej. Chcesz wiedzieć, kto na spotkaniu jest najbardziej zdenerwowany, a kto bardziej wyluzowany? Popatrz na oczy.

4
Przygryzanie ust
Gryzienie ust.

Często zdarza się, że gryziemy, ssiemy lub oblizujemy swoje usta. Dzieje się tak, gdy znajdujemy się w niezręcznej sytuacji i staramy się uspokoić i rozluźnić.

5
Drapanie po nosie.

Nie daj się złapać na kłamstwie. Podczas mówienia kłamstw często następuje przypływ adrenaliny. Powoduje to rozszerzenie włosowatych naczyń krwionośnych, co może objawiać się swędzeniem nosa. Innym objawem kłamstwa jest stałe spojrzenie. Kłamca bardzo często zbytnio koncentruje się na osobie, którą okłamuje, co objawia się przytrzymaniem na niej spojrzenia.

6
Skaczące spojrzenie.

Gra w łapanie spojrzenia bardzo często odbywa się pomiędzy chłopakiem i dziewczyną. Oznacza to, że druga osoba ma rozbiegane i rozproszone myśli. Czy on mnie lubi? Czy ja go lubię? Czy na pewno chcę żeby on tu podszedł? Ponadto w przeciwieństwie do wpatrywania się, tego typu spojrzenie działa jak środek ochronny – nie zbliżaj się do mnie, jeśli nie chcesz zostać odrzucony.

7
Kiwanie głową.

Jeśli trzykrotnie kiwniesz głową, rozmówca odczuwa, że jesteś zainteresowana jego wypowiedzią. W rezultacie jego mowa może wydłużyć się nawet trzykrotnie. Kiedy próbujesz zakończyć rozmowę, lepiej kiwnąć głową tylko raz.

8
Zamknięte oczy
Zamykanie oczu.

Jeśli pocieramy, zakrywamy lub zamykamy oczy na dłużej niż jedno mrugnięcie, oznacza to, że chcemy trzymać się z dala od pewnych sygnałów wzrokowych lub słuchowych. Jest to mechanizm obronny organizmu, aby uchronić nasz mózg przed przetworzeniem niepożądanych lub groźnych informacji.

9
Obniżanie spojrzenia.

To gest pokory bardzo często wykonywany nieświadomie. Technikę tę bardzo często wykorzystują małe dzieci, wywołując od razu odpowiednią reakcję rodziców. Widząc taki gest, druga osoba od razu zaczyna odczuwać empatię.

10
Zaciskanie ust.

Zwężenie ust jest wyraźną oznaką gniewu. Jeśli człowiek jest naprawdę zdenerwowany, choćby nie wiadomo jak się starał, nie będzie w stanie tego ukryć.

11
Przechylona głowa
Przechylanie głowy.

Przechylasz głowę na bok, gdy słyszysz wzruszającą opowieść znajomego. Ten ruch wskazuje, że jesteś zainteresowany i chcesz go wysłuchać. Na bardziej zaawansowanym poziomie, kierujemy swoje ucho w stronę mówiącej osoby, co oznacza, że chcemy usłyszeć każdy szczegół.

12
Podnoszenie lub marszczenie brwi.

Podniesione brwi, jedna lub obie, to oznaka zaciekawienia i zainteresowania, natomiast ich obniżenie może oznaczać negatywne emocje, takie jak dezorientację czy strach. Jeśli druga osoba nie wykazuje żadnego zainteresowania, zarówno w dobrym i złym znaczeniu, jej twarz pozostanie niewzruszona.

13
Patrzenie do góry lub na boki.

Zwróć uwagę na to, w którą stronę druga osoba kieruje swój wzrok. Jeśli chce sobie coś przypomnieć, zazwyczaj kieruje swoje oczy do góry, tak jakby chciała przywołać sobie jakiś obraz. Jeśli chce sobie przypomnieć coś, co kiedyś usłyszała, wzrok skieruje w stronę jednego z jej uszu, tak jakby tego nasłuchiwała. Przypominając sobie szczególnie emocjonalne wydarzenia zazwyczaj patrzymy w dół.

14
Stanie ze złączonymi nogami

Jak odczytać mowę ciała?


Stanie ze złączonymi nogami.


Ta konserwatywna postawa oznacza szacunek dla drugiej osoby.

15
Wygięta postawa.

Czy w pracy zawsze kierujesz się w stronę szefa? Większość ludzi ustawia swoje ciało i stopy w kierunku osoby, która zwróciła ich uwagę. Zwrócenie uwagi i wyprostowanie się na widok swojego szefa jest oznaką szacunku. Kolejny ważny komunikat związany z postawą – jeśli ktoś przyłączy się do ciebie i twojego znajomego w trakcie waszej rozmowy i chcesz, aby uczestniczył w niej, obróć się do tej osoby pod kątem 45 stopni. Jest to niewerbalne zaproszenie do dalszej konwersacji. Ten subtelny znak pokazuje drugiej osobie, że jest mile widziana.

16
Stanie w rozkroku
Stanie w rozkroku.

Postawa taka, gdy stopy i nogi rozstawione są na szerokość ramion, oznacza dominację i determinację. Jeśli chcesz przeciągnąć innych na swoją stronę, przyjmij właśnie taka pozycję. Dla lepszego efektu dołóż swoje dłonie na biodrach. Jest to tradycyjna postawa władcy.

17
Pochylenie się.

To rzecz naturalna – przechylamy się w stronę osoby, którą lubimy i odchylamy się od tych, których nie lubimy. W trakcie randki zwróć uwagę na kierunek pochylenia ciała twojego i twojego partnera. Subtelne ruchy naśladujące budzą zaufanie innych.

18
Przenoszenie ciężaru ciała z boku na bok
Przenoszenie ciężaru ciała z boku na bok lub w przód i w tył.

Ruchy twojego ciała odzwierciedlają twoje podejście. Stałe przenoszenie ciężaru ciała z nogi na nogę i kołysanie się do przodu i do tyłu oznacza, że jesteś zaniepokojony lub zdenerwowany. Jest to fizyczna prezentacje tego, co dzieje się w twojej głowie. Pojawia się w niej wiele niepokojących myśli i nie możesz zdecydować się, które z nich są właściwe.

19
Masowanie czoła lub płatków uszu.

Ruch ten oznacza niepokój i wrażliwość, słabość, np. gdy siedzisz w pierwszym rzędzie na sali wykładowej i masz nadzieję, że nie zostaniesz wywołany. To samo dotyczy obejmowania się lub pocierania nóg podczas siedzenia. Poprzez głaskanie niektórych zakończeń nerwowych w określonych częściach ciała chcemy obniżyć ciśnienie krwi i tętno.

20
Skrzyżowane ramiona
Skrzyżowane ramiona.

Nie bądź zbyt szybki w ocenie tej pozycji. Nie zawsze oznacza ona gniew, w połączeniu ze skrzyżowanymi nogami jest to pozycja obronna. Zwróć również uwagę na otoczenie. Czasem bowiem pozycja ta oznacza, że danej osobie jest zimno. Zdarza się również, że niektóry czują się w tej pozycji po prostu komfortowo.

21
Chodzenie.

Sposób w jaki chodzisz, wiele mówi o tym, jak inni widzą ciebie. Chodząc szybko sprawiasz wrażenie osoby wydajnej i kompetentnej. Osoby luźno stąpające uważane są za optymistów. Osoby stanowcze chodzą od piety do placów.

22
Sposób siedzenia.

Osoby niepewne zazwyczaj rozkładają się podczas siedzenia. Zbytnie rozsiadanie się i zajmowanie więcej miejsca niż potrzeba, oznacza, że dana osoba czuje się ważna. Zbyt duży rozkrok oznacza, że jesteś zły i nie należy się do ciebie zbliżać.

23
Otwarta dłoń

Co mówią twoje dłonie?


Otwarcie dłoni.


Jeśli trzymasz otwarte dłonie skierowane do góry, oznacza to, że jesteś otwarty na nowe pomysły, które inni przedstawią. Skierowanie palców do dołu lub zaciśnięcie dłoni w pięść, oznacza silną osobowość. Taka osoba nie jest już elastyczna.

24
Wymachiwanie rękoma.

To nie jest poza naszą kontrolą. Badania wykazały, że osoby, które często gestykulują wydają się być bardziej energiczne, przyjemne i ciepłe. Osoby gestykulujące znacznie mniej, postrzegane są jako logicznie myślące i analizujące każdą sytuację. Należy jednak pamiętać o umiarze – nadmierne ruchy rąk sprawią, że staniesz się mało wiarygodną osobą i mniej wydajną. Jeśli obawiasz się, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej zaczniesz zbytnio gestykulować, weź coś do ręki i trzymaj to.

25
Ukrywanie dłoni.

Chowanie rąk pod kolana, wkładanie ich do kieszeni lub trzymanie za sobą oznacza, że mamy coś do ukrycia. Dana osoba mówi coś, ale możesz mieć pewność, że nie usłyszysz całej historii.

26
Zajmowanie się paznokciami.

Bawienie się naskórkiem i paznokciami oznacza niski poziom zaufania i bojaźliwość. Spróbuj łączyć ze sobą palce, dzięki czemu będziesz wyglądać na osobę bardziej pewną siebie.

27
Stopy skierowane do środka
Położenie stóp.

Palce skierowane do środka. Nawet jeśli siedzisz wyprostowana z prostymi ramionami i głowa skierowaną do góry, twoje stopy mogą również zdradzić to co czujesz. Jeśli twoje duże palce u stóp skierowane są do wewnątrz, oznacza to, że czujesz się nieswojo i niepewnie.

28
Kręcenie stopami.

Jeśli czujemy się nieswojo, zaczynamy uderzać piętami o podłogę, ściągać i zakładać buty oraz poruszać nogami w górę i w dół. Tego typu ruchami próbujemy rozładować całe napięcie. Kręcenie się może również oznaczać, że chcesz uwolnić się od danej sytuacji i twoje ciało przygotowuje się już do ucieczki. Co w takiej sytuacji zrobić – skrzyżuj nogi w kostkach i spokój je.

29
Krzyżowanie nóg.

Zwróć uwagę na kierunek, w którym krzyżujesz nogi. Podczas rozmowy w pozycji siedzącej ludzie bardzo często mają tendencję do kierowanie czubka stopy znajdującej się na górze w stronę osoby, która ich zdaniem jest najbardziej przystępna. Podnoszenie palców oznacza, że uczucie danej osoby względem ciebie są bardzo pozytywne.

30
Palce stóp skierowane do drzwi.

Gdy rozmawiasz z kim i zauważysz, że jego stopy skierowane są już w stronę drzwi, oznacza to, że nie jest on zainteresowany tą rozmową i chce już przejść dalej.

Strona 1 z 8

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

ingiss
25.11.2018
A może zainteresuje Was artykuł o mowie ciała w zalotach?
mmmm
09.05.2016
Z wyrazami szacunku aczkolwiek nielitościwie stwierdziłam, że ten artykuł jest tak użyteczny jak światła w GTA. Liczyłam na poważniejsze i rzetelniejsze podejście do tematu. Pozdrawiam.