Tutaj jesteś: Zwierzęta > Psy > Tresura Psów > Jak nauczyć psa komendy "siad"?
Jak nauczyć psa komendy "siad"?

Jak nauczyć psa komendy "siad"?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 4.8/5 (188 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Nauka komend oraz posłuszeństwa wymaga poświęcenia sporo czasu. Niektóre psy uczą się wolno a inne stosunkowo szybko. Poniżej znajdziesz instrukcję, która pomoże ci nauczyć Twojego psa reagować na komendę "siad".
Rzeczy, których potrzebujesz:
ulubione przysmaki dla psa.
1
Nie zaczynaj treningu gdy twój pies jest śpiący lub w złym humorze. Najlepszą porą będzie czas po spacerze tuż przed posiłkiem. Trenuj go w wybranym miejscu przez 2-5 minut. Młody pies dłużej nie będzie umiał skupić uwagi na komendzie. Powtarzaj tę czynność kilka razy dziennie.
2
Przygotuj przekąski w zasuwanej torbie. Powinny one być malutkie, więc połam je na małe kawałeczki. Nie potrzeba wielkich przysmaków podawanych w ramach wynagrodzenia. Mają one być symboliczne. Możesz przygotować różne smaki. Przygotuj się na spędzanie czasu z ową torbą przez najbliższe kilka dni. Nie zapominaj o ich przechowywaniu w lodówce, pomiędzy kolejnymi "lekcjami".
3
Wyjmij z torby jeden lub dwa kawałki, torbę odstaw na stół. Pokaż psu jego łakocie, daj mu je powąchać, ale nie pozwól mu wyrwać ci je z ręki.
4
Przytrzymuj przysmak tuż na głową psa, tak, aby mógł go widzieć i czuć jego zapach. Samoczynnie będzie on go chciał dostać i będzie opuszczał tylną część tułowia do siadu. Gdy już będzie prawie w siedzącej pozycji, powiedz mu siad, gdy to uczyni daj mu przysmak i bardzo go pochwal, że ładnie usiadł itd.
Jak wytresować psa?
Co zrobić kiedy pies nie trzyma moczu?
Powody, dla których twój pies powinien dzielić z tobą łóżko
Co zrobić w przypadku urazu pazura u psa?
Wskazówki
  • częste, ale krótkie sesje treningowe są najlepsze dla psa,
  • pamiętaj o pochwałach i uśmiechu, które zachęca psa do wykonywania komend razem z odpowiednim tonem głosu i gestykulacji ręką.
  • Nie ucz psa na siłę, tym sposobem niewiele osiągniesz.
5
Jeżeli chcesz, aby pies nauczył się także reagować na znak dawany dłonią mówiąc siad pokaż to również dłonią. Ręczny znak do siadu jest to otwarta dłoń ze złączonymi palcami wyciągnięta do przodu i na znak siad, opuszczasz ją delikatnie w dół. Na początku wykonuj wyraźny ruch dłonią w dół, aby pies łatwo mógł rozpoznać, co pokazujesz.
6
Ćwicz z psem powyższą czynność kilka razy. Pokazuj psu nagrodę i mów "siad" równocześnie pokazując dłonią. Jeżeli widzisz, że pies pozytywnie reaguje na polecenie, spróbuj jedynie pokazywać przysmak, ale nie trzymaj go tuż nad głową psa i powtarzaj komendę "siad".
7
Następnego dnia zacznij trening z pokazanym przysmakiem, jeżeli nie reaguje, przysuń go do jego głowy, ale jedynie raz czy dwa, potem kontynuuj bez przybliżania przysmaku.
8
Gdy twój pupil zapozna się z komendą "siad" spróbuj polecić jej wykonanie, nie dając przysmaku za każdym razem. Za to wy nagradzaj go pochwałami i uśmiechem.
9
Po kilku dniach ćwiczeń, Twój pies powinien poprawnie reagować na komendę "siad", za którą dostanie jedynie pochwałę i Twój entuzjazm. Okazjonalnie podawaj przysmak, to pomaga psu wykonywać komendy, gdyż za którymś razem wie że dostanie nagrodę.
Wskazówki
  • częste, ale krótkie sesje treningowe są najlepsze dla psa,
  • pamiętaj o pochwałach i uśmiechu, które zachęca psa do wykonywania komend razem z odpowiednim tonem głosu i gestykulacji ręką.
  • Nie ucz psa na siłę, tym sposobem niewiele osiągniesz.
Przeczytaj teraz: Jak nauczyć psa siadać?
 4.8/5 (188 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (18)

Nie będzie widoczny na stronie
 
przyjazna - 2015-03-10
psa się nie tresuje - psa się wychowuje !!!!!
grazyna2 - 2013-04-17
konsekwencja i powtarzalność, a potem nagroda - tak postępuj
YorkshireNala - 2013-01-26
Super! Dzięki za pomoc ! Nala ma niedługo pokaz i nie umie siadu! Z twoją pomocą będzie to łatwiejsze!:) Nala umie tylko "hop!" i "leżeć" : ( A siadu ją uczę...DZIĘKI !!!!
majkaku.95 - 2012-12-07

Nie będę oryginalna, ale najlepszym sposobem na nauczenie psa komendy "siad" jest nagradzanie go przysmakami za każdym razem, kiedy podoła zadaniu. Pierwsze kilka razy możemy mu pomóc zrozumieć o co nam chodzi, pokazując ręką, żeby usiadł, np. klepiąc go po pleckach. Każdy psi łasuch powinien w mig załapać czego od niego chcemy :).

Bodzio - 2012-11-09
mój pies ma 5 miesięcy- mastif tybetański--> Aslan ; ) Wieć jego nie da się nic nauczyć, gdy mnie widzi ty tylko podniega skacze po nie i gryzie( nie boli, ale on sie swietnie bawi) podgryza mi skore, czasem zaboli ; p i ja mu mówie siad, to on bardziej gryzie -.- kiedy widzi kielbaske:D albo coś smacznego, uspokaja się i czeka aż mu dam, albo chodzi koło mnie i chce mi sam ją zabrać, jak ja się schylam zeby powiedziec daj lape lub coś on tylko wącha mi ręke gdzie mam przysmak... CO PORADZICIE on bedzie ważyl 90kg musze go jakos zaczac kontrolowac;p
doglover - 2012-08-21
Jutro zacznę uczyć mojego psa tej komendy. Mam nadzieję że mi się uda. Mam o tyle łatwo że pies lubi "gryźć" moją dłoń(oczywiście w ramach zabawy - bez robienia krzywdy) więc może smakołyk nie będzie potrzebny bo dla samej ręki skoczyłby w ogień :)
JAAA545454 - 2012-03-02
Super! Moja sunia dzięki temu w kilka minut opanowała tę komendę :) Na początku było trudno, a potem już z górki... 10 minut wystarczyło :)
czrombs2009 - 2011-08-06
do sznapci : Tak młody pies jest rozkojarzony i sam decyduje co robi.Próbuj uczyć go więcej ale z uśmiechem !
blondi - 2011-06-30
mój pies ma 3 albo 4 tygodnie i chcę go naucyć komędy siad ale się nie da nie wiem dlaczego dale mu powąchaci jego ulubiony smakołyk i nawet tą sztuczę z karmą co najpierw karmę się pszystawia do mordy a piźniej do tyłka i nic ludzie pomuszcie jak go mam nauczyci psa komędy śad
Sznapsi - 2011-01-10

Ceny szkoleń psów są zróżnicowane i wynoszą ok - Praca grupowa około 100 zł za 4 spotkania (12h), koszt treningu indywidualnego wynosi 70 zł /godz. Wpisz sobie najlepiej w Google "szkoła psów nazwa twojego miasta".

Sznapsi - 2011-01-10

10 najmądrzejszych psów wg Stanley'a Coren'a: Psycholog ten opracował listę dziesięciu najmądrzejszych ras psów. Razem z innymi naukowcami zrobił serię testów na prawie wszystkich rasach pod kątem inteligencji, stosunku do człowieka, posłuszeństwa, szybkości tresury itp. Wg tych badań najmądrzejsze psy to:

1. Border Collie – inteligentny, szybko się uczy, posłuszny, lubi współpracę z człowiekiem.

2. Pudel – wesoły, pełny energii, ciekawski pies uwielbiający człowieka. Lubi się bawić, słucha się człowieka, można go szybko ułożyć.

3. Owczarek niemiecki – bardzo inteligentny, doskonały pies użytkowy (do pracy w policji, ratownictwie, urzędach celnych), lubi pracować i szybko się uczy.

4. Golden Retriever – świetny pies do domu, łagodny.

5. Doberman – dobrze traktowany nie będzie agresywny, radosny, kocha swojego pana, ufny, posłuszny i nie sprawia kłopotów.

6. Owczarek szetlandzki – świetnie pilnuje domu, odważny, lubi wyzwania, można mu zaufać, wesoły, kocha dzieci, szybko się uczy.

7. Labrador Retriever – ten piesek lubi się bawić i uczyć, lubi współpracować z ludźmi, słucha się, jest idealny dla małych dzieci.

8. Papillon – wrażliwy, mądry, szybko się uczy, lubi się bawić, ma dużo energii.

9. Rottweiler – inteligentny, mądry i posłuszny. Zawsze czujny, w stosunku do domowników przyjazny i ufny, w stosunku do obcych zachowuje rezerwę. Łatwo się go szkoli.

10. Australian Cattle Dog – spokojny, rozsądny, zrównoważony temperament, można mu zaufać, przyjazny w stosunku do ludzi i innych zwierząt.

kasienkaj11 - 2011-01-07
a ktore psy szybko sie ucza tresur?
kasienkaj11 - 2011-01-07
a ile kosztuje tresura psa?? ja nigdy nie uderze zwierzaka .... ;)
Sznapsi - 2011-01-07

do kasia: tresurę owczarka niemieckiego możesz zacząć już jak piesek będzie mieć 2 miesiące. Tresura powinna być w formie zabawy i łagodna (bez krzyków, kar, szarpania, ciągnięcia, kolczatek i innego stresu). Musisz dawać pieskowi nagrody jak mu się coś uda (nie zwykłą karmę tylko smakołykami psimi). Do szkółki można zapisać psa jak będzie mieć około 1 roku.

kasia - 2011-01-06
hej! chcem miec psa owczarka niemieckiego i czy on tez sie uczy tak szybko jak inne psy.. ?? lepiej jak bedzie malutki czy jak juz duzy uczyc go tej komendy.. ? prosze odpowiedzcie mi ;)
kasienkaj11 - 2011-01-06
nie długo bede miec owczarka niemieckiego... i chciała bym go nauczyc tej sztuczki ale nie wiem kiedy mam to zrobic? czy jak bedzie mały czy duzy? i czy tez sie szybko uczy tak jak inne psy... ?
nikola - 2010-01-25
jezeli ktos potrzebuje pomoc takze moge pomuc oto moj numer gg 15852405
Michał - 2010-01-03
Dziekuje mój pies umie komende
Ludzie często sądzą, że zdrowa dieta opiera się tylko i wyłącznie na jedzeniu zielonej sałaty i piciu czystej...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Masz nowego psiaka? Nie wiesz jak sobie z nim poradzić? Chcesz, żeby był posłuszny i reagował na Twoje polecenia...
Jak wytresować psa?
Masz nowego psiaka? Nie wiesz jak sobie z nim poradzić? Chcesz, żeby był posłuszny...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.