palnik gazowy

Jak oszczędzać gaz?

teresa - specjalista Tipy.pl
palnik gazowy
1 z 5
Rachunki za gaz potrafią spędzić sen z powiek niejednemu z nas. Jak tu oszczędzać na wakacje, kiedy pieniądze niemalże rozpływają się w powietrzu? Nie każdy wie, że istnieją sposoby, które pomogą nam zmniejszyć zużycie gazu, a co za tym idzie wysokość rachunków. Nie ulega wątpliwości, że nie wszystkim przypadną do gustu moje metody, ale możecie być pewni, że przy odrobinie determinacji można zdziałać cuda. Poniżej znajdziecie proste wskazówki, które pomogą wam w rozwiązaniu tego problemu.
1
prysznic
Łazienka

Masz piecyk ze świecą? Zawsze ją gaś, wbrew pozorom zużywa znaczące ilości gazu. Niby nie wiele, ale dzień i noc bez przerwy, więc się uzbiera.

Myjesz często ręce? Nalej wody do miski i wstaw ją do wanny, tam możesz się chlapać ile chcesz, potem szybciutko spłuczesz ręce pod bieżącą wodą.

Myjesz włosy? Namocz je i zakręć wodę, wtedy spokojnie nakładasz szampon, rozprowadzasz go po włosach, wmasowujesz. Następnie włączasz wodę, szybko spłukujesz szampon i zamykasz dopływ.

Bierzesz prysznic? Postępuj jak z włosami. Ciepła woda ma się lać na ciebie a nie obok ciebie, jak robisz coś innego.

Kąpiesz się w wannie? Mierz temperaturę nalewanej wody termometrem. Zbyt ciepła podgrzana dużą ilością gazu, wymaga ostudzenia poprzez zmieszanie z zimną albo odczekanie, aż wystygnie. Zbyt chłodna wymaga dogrzania a aby dolać gorącej trzeba upuścić trochę tej ciepłej, podgrzanej za mało.
2
kuchenka gazowa
Gotowanie

Nie gotuj godzinami, rozgotowane jedzenie jest nie smaczne i nie zdrowe (obróbka cieplna niszczy sporą ilość witamin).

Kup garnki z grubszym dnem, szybko zagotuj potrawę wykorzystując max możliwości palnika a po zagotowaniu gotuj na maleńkim gazie, który się "ledwie tli" - pojemność cieplna grubszego dna garnka pozwoli dogotować ci danie na małym ogniu.

Zmień przyzwyczajenia – gotuj na parze, jedzenie jest smaczne, dużo zdrowsze a garnek do gotowania na parze jest wielopoziomowy i za jednym razem ugotujesz kilka potraw.

Gotuj wodę w takiej ilości jaką potrzebujesz a nie 4 x więcej na wszelki wypadek. Wtedy zużyjesz 4 x mniej gazu a gorącej wody i tak wykorzystasz tyle ile potrzebujesz a reszta wystygnie...

Gotuj pod przykryciem !
3
mycie naczyń
Mycie naczyń

Nie myj naczyń pod bieżącą wodą – nalej wody do komory zlewozmywaka (jeśli nie masz zmywarki), dodaj płynu do mycia naczyń, umyte naczynia płucz w zimnej wodzie i połóż na ociekaczu.

Efekty stosowania się do powyższych rad zobaczysz z radością na najbliższej fakturze (oczywiście jeśli będzie to faktura zaliczkowa, prognozowa, wystawiona na podstawie ilości zużytego gazu wziętej prościutko z sufitu – wtedy trzeba czekać na rozliczenie końcowe).
4
szczelne okna
Drzwi i okna

Niestety na ogrzewaniu gazem domu lub mieszkania nie zaoszczędzisz w inny sposób niż uszczelnienie ścian i okien (ogrzane powietrze ma zostać w domu a nie uciekać przez nieszczelne okna i przepuszczające ciepło ściany) lub zmniejszenie wymagań co do komfortu cieplnego (zamiast 23 stopnie przez całą dobę i krótki rękawek tudzież japonki, 18 stopni, sweter i kapcie futrzane).

Jeśli większość dnia domowników nie ma w domu, warto zainwestować w sterowanie czasem pracy pieca c.o. Kwiatki i roślinki nie lubią upału więc będą wam wdzięczne a portfele nie będą tak błyskawicznie chudnąć.
Strona 1 z 5

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (38)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Komentatorka
15.11.2016
Może jeszcze mamy zamiast kupować piekarników i piecyków budować ogniska, co??? Przecież dwa w jednym!! Ha ha ha
Tosia
30.11.2015
Myślę,że każdy sposób na oszczędzanie jest dobry jak można zaoszczędzić trochę pieniędzy
Grzegorz
26.11.2015
Te wszystkie porady są jak dla mnie lekko przesadzone i mam wrażenie ze stosując je w praktyce zaczniemy się uwsteczniać.
zdecydowanie
28.11.2014
kilka miesięcy temu z uśmiechem na twarzy, z ulgą dla portfela, po ciężkich zmaganiach z gazownią, pseudo radcami prawnymi rozwiązałem umowę na dostarczanie tego surowca i zakręciłem przy domu kurek gazowy, jestem od tego dnia szczęśliwszym człowiekiem :)
Nickadd
28.11.2014
Rachunki za gaz to fikcja . Przykładowo ja rok temu za gaz płaciłem 12 zł + opłaty abonamentowe w sumie 22- 24zł po niecałym roku i takim samym zużyciu gazu rachunki sięgają 35-40zł ergo firma zawsze może sobie zwiększyć koszta abonamentowe by wyrównać stratę
yurek
28.11.2014
Ja pierdziu !!!!! to tak można ???? zaoszczedzywać???
Zapomniałeś gościu o świeczkach to i światło i ciepło a jak coś i to do innych celów można hahahah???? itd
E
28.11.2014
Trzeba było z Rosją zadzierać w interesie jankesów, nikt tego nie robi, ani Czesi ani Węgrzy.
Klep Czarek
28.11.2014
Spotyka się dwóch Żydów. Abram powiedz jak ty to robisz, że masz tyle pieniędzy. Ja oszczędzam na wszystkim, nie dojadam kupuję najgorszy tani chłam w "Stonce" a i tak nie mam kasy.
Mosiek to proste ty nie myśl jak oszczędzić ty myśl jak zarobić i pieniądze będą.
Passat
28.11.2014
wystarczy każdą pokrywkę podczas gotowania na małym ogniu przykryć grubą szmatką , nie wystającą po za garnek lub czajnik i na małym ogniu szybciej gotujemy a zużycie gazu spadnie do 1/3 normalnego zużycia -sprawdzone
lol
28.11.2014
tak oczywiście będę oszczędzał na gazie a za rok jak gazownie odnotują spadki to dźwigną cenę za m3 to samo jest z prądem mam wszedzie drogie oświetlenie ledowe TV który bierze 60 wat a nie 250 jak moj stary elektron produkcji ZSRR doszedł tylko komputer który leci tylko 3 godziny dziennie i bierze 500 WAT w "stresie" a średni pobór wraz z monitorem to 100 WAT. Mimo nowoczesnego i oszczędnego sprzętu moje rachunki wzrosły o 150% za prąd w przeciągu 10 lat dodam że wypłaty wzrosły ale nieznacznie do wzrostu wszystkich kosztów.WIĘC POLAKU OSZCZĘDZAJ! NIE JEDZ NIE PIJ TO BĘDZIESZ KUPOWAŁ MNIEJ ZA WIĘCEJ BO WIELKIE KORPORACJE MUSZĄ MIEĆ ZYSK A TY W PYSK