Drzewko Bonsai

Jak pielęgnować drzewko bonsai?
MesioMesio - specjalista Tipy.pl

Bonsai to wywodząca się z Chin sztuka miniaturyzacji drzew. Hodowla drzewek bonsai jest trudna oraz wymagająca sporej dawki cierpliwości. Jednak warto poświęcić odrobinę swojego cennego czasu, ponieważ efekt końcowy jest zaskakujący. Żeby drzewko wyglądało ładnie i miało odpowiedni kształt nie możemy zapominać o jego przycinaniu i wykonywaniu innych ważnych czynności. Poniżej znajdziecie wskazówki, które rozwieją wszystkie wasze wątpliwości dotyczące pielęgnacji drzewek bonsai.
1
Jak podlewać bonsai?

Drzewka bonsai wymagają ciągłego utrzymywania wilgotnej gleby. Z tego powodu jednym z lepszych sposobów na jej utrzymanie jest zasadzanie w doniczce mchu. Mech zapobiegnie nadmiernemu parowaniu wody z ziemi.

Drzewko należy podlewać raz dziennie, odstaną wodą o temperaturze pokojowej. Podczas upałów bonsai podlewamy 2 razy dziennie.
2
Jaki nawóz dla bonsai?

Drzewka bonsai hodowane są w płytkich donicach co powoduje, że roślina szybko zużywa naturalne nawozy zawarte w ziemi. Powinniśmy się zaopatrzyć w nawóz przeznaczony dla konkretnego gatunku drzewka. Glebę należy nawozić często, szczególnie wiosną, jednak znacznie rozcieńczonym preparatem. Iglaki nawozimy do końca listopada natomiast rośliny liściaste do czasu kiedy zaczną żółknąć im liście. Można stosować preparaty zarówno organiczne jak też mineralne.
3
Przesadzanie bonsai

Drzewka bonsai należy przesadzać w zależności od jego wieku oraz rodzaju. Młode drzewka przesadzamy co dwa lata, starsze liściaste co trzy natomiast starsze iglaste co pięć lat. Przesadzanie bonsai należy rozpocząć wiosną (marzec, kwiecień).
4
Drzewko Bonsai
Przycinanie bonsai

Przycinanie pędów jest konieczne przez cały okres. Systematyczne przycinanie powoduje zagęszczenie gałązek oraz ulistnienia.

Jeśli chodzi o przycinanie korony drzewka to przycinamy je do planowanej wysokości oraz usuwamy dolne pędy. Jeśli roślina jest młoda to pędy usuwamy ręcznie bez użycia nożyczek. Przycinanie pędów nożyczkami czy sekatorem często powoduje usychanie końcówek

Należy pamiętać, że zbyt mała ilość korzeni nie pozwoli drzewku się wyżywić. Bryła korzeniowa nie powinna być zanadto przycięta.
5
Gdzie trzymać bonsai?

Bonsai należy trzymać w miejscu dosyć ciemnym do którego słońce dociera tylko na kilka godzin dziennie (najlepiej przed południem).
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (16)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

pawel
02.04.2020
Nie wszystko się zgadza w tym artykule, na przykład sosny lubią pełne słonie i nie należy utrzymywać wilgotnej gleby, podlewamy dopiero, gdy dobrze przeschnie, jałowce też lubią dużo s, stosować ziemię dobrze przepuszczalną dla powietrza.
Pawcio
07.10.2017
Fajne bo mam też drzewko bonsai
Milena
29.01.2016
Witam dostalam na imieniny 2piekne drzewka bonsai ale nie wiem czy nie przelalam go bo ziemia jest non stop wilgotna chodz podlalam je w niedziele a ba dodatek ziemia sie zrobila cala w plesni nie wiem co robic i prawdopodonbie 1 z drzewek chyba na robaki zaznacze ze sa w zwyklej ziemi posadzane takiej ze sklepu nie chce isc stracic prosze o pomoc w pielegnowaniu drzewek od podstaw.
boged
05.01.2015
Jak listki padaj to cierpliwości od rosną nowe ja tak mam zawsze je przestawie
ANia
03.04.2013
witam dostałam dziś kwiata bonżaj ale nie wiem jak się z nim rozchodzić proszę bardzo o pomoc trzymam je w ciemny miejscu tam gdzie żadką jest słońce czy to dobrze i jak je podlewać żeby urosło na piękne drzewko :)
kamil
01.08.2011
czy bonsaia w gruncie trzeba traktowac tak jak te w doniczce czy ma odmienne wymagania??
Kasia
25.06.2011
Witam! mam pytanie. Co mam zrobić gdy drzewko mi uschło?? kilka miesięcy temu listki zaczęły usychać i opadać... w końcu opadły wszystkie;( nie wiem czy dobrze zrobiłam, ale obcięłam wyschnięte gałązki , po jakimś czasie wyrosły 3 nowe ale po ok 3 tyg te również wyschły;( nie wiem co teraz zrobić... podlewam je średnio co 2 dni i mam wrażenie , że podlewam drzewko które już dawno nie żyje...:( czy jest jakaś szansa by je uratować?? proszę o pomoc...!! pozdrawiam
fiona00
17.03.2011
Ja kiedyś miałam śliczne drzewko bonsai, ale niestety bardzo szybko straciło listki i zwiędło. Starałam się je później jeszcze jakoś ożywić, ale niestety się nie udało. Bardzo żałuje bo był bardzo śliczne...
sasas
09.02.2011
jak opadna listki to trzeba włozyć na 3 doby drzewko (wyjete z ziemii) do wody a potem włozyć do nowej ziemii
klaudia
15.10.2010
Witam kupiłam drzewko Bonsai i przy zakupie zauwżyłam jakby miało ono poprzypalane końcówki które w sumie wyglądały jakby były ścięte . Czy to dobrze tak przypalać ? I czy parapet to dobre miejsce na Bonsai ?