Jak oszczędzać wodę?
teresa - specjalista Tipy.pl

Czy nie chciałbyś zaoszczędzić trochę pieniędzy na zużyciu wody? Często nie zdajemy sobie sprawy z ilości wody jaką zużywamy zupełnie na nic. Wynika to z drobnych zaniedbań oraz naszego niedopatrzenia. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek i porad na temat minimalizowania zużycia wody oraz tym samym wysokości rachunków.
1
Dużo płacisz za wodę i nie masz licznika, Twoja spółdzielnia rozlicza cię "od osoby".

NATYCHMIAST załóż licznik – zużycie spadnie co najmniej 2 x chociaż nie będziesz oszczędzać. Teraz płacisz za wszystkie przecieki w całym bloku, za wszystkie awarie i pęknięte rury. Ilość wody zużyta wg licznika dla całego bloku nie równa się sumie wskazań liczników u mieszkańców oraz pomieszczeń wspólnych i ktoś za to musi zapłacić. Ty płacisz.
2
Masz licznik ale i tak dużo płacisz

- zlikwiduj wszystkie przecieki, z żadnego zaworu nie może kapać. Sprawdź czy nie kapie ze spłuczki w toalecie. Kapanie wody marnuje więcej wody niżby się mogło wydawać.
3
- zainwestuj w wymianę miski ustępowej i dolnopłuka, które dzięki odmiennej konstrukcji miski, zużywają znacznie mniej wody do spłukiwania nieczystości, niż te starszej generacji.
4
- nie spłukuj w ubikacji wszystkiego i co chwilę (np. niedopałki papierosów). Jednorazowe spłukanie to 30 litrów wody!
5
- zainwestuj w zmywarkę, chyba że jesteś singlem i na wypełnienie zmywarki musiałbyś czekać 2 tygodnie.
6
- nie myj naczyń pod bieżącą wodą, korzystaj z komory zlewozmywaka, napełnij ją ciepłą wodą i wszystkie naczynia myj w jednej wodzie – później je opłuczesz.
7
- kąp się w wannie wypełnionej do połowy wodą (około 40 l)– ta ilość wystarczy. Wbrew pozorom prysznic nie jest oszczędny, chyba że korzystasz z niego parę minut. Jeśli lubisz stać pod prysznicem "godzinami" to przez ten czas można by napełnić 3 wanny a nie pół.

Kupując nową wannę zastanów się nad jej wielkością – najmniejsza ma pojemność 75 l, największa 400l.
8
- dbaj o legalizację liczników.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (8)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

zdziwiony
28.11.2014
jeżeli spłukiwanie toalety to 30l wody(pkt4)to pytanie do autora jaką masz spłuczkę w domu normalna spłuczka ma 8-12l 30l to 3 wiadra wody człowieku!
Jurek
28.11.2014
"Jednorazowe spłukanie to 30 litrów wody!"?!!! Bzdura! To kilka litrów, przy dzielonych sekcjach (osobne przyciski) ten mniejszy nie powoduje większego zużycia niż 3 litry, czyli 10% tego, co podał autor. Zużycie przy korzystaniu z prysznica zależy oczywiście od stylu i czasu chlapania się, ale kiedyś z ciekawości sprawdziłem całe zużycie przy porannej toalecie (prysznic z myciem głowy, mycie zębów, golenie). Wyszło raptem 14 litrów.
jajco
28.11.2014
kapanie nie nakręca licznika !
sisqa
09.11.2012
Grazynka - ja nawet nie wiedziałam, że jest możliwość zamontowania sobie w domu takiej baterii, widuję je tylko w miejscach publicznych.
Grazynka
17.05.2012
Warto też zamontować w łazience baterie bezdotykowe. W wannie i prysznicu oraz w zlewie. Takie baterie nauczą nas ekologicznego prysznica czy mycia zebów :) Woda będzie leciała z kranu tylko wtedy gdy przyłożymy ręce pod kran. W skandynawi takie rozwiązania są na porządku dziennym u nas dopiero raczkuje montowanie inteligentnych baterii w domach. Jedną z firm znaną z produkcji właśnie takich baterii jest firma Oras. Wklejam link do strony:

http://smartfaucets.oras.com/
Mieczysław
19.11.2011
Rzeczywiście perlatory i oszczędne słuchawki prysznicowe powodują odczuwalną różnicę. Fakt, że za naprawdę wodooszczędne produkty, trzeba zapłacić więcej niż za te "marketowe", ale jest to inwestycja która szybko sie zwraca. Ja wahałem się nad wydaniem ponad 100 zł na słuchawke do prysznica, dopóki nie przeprowadziłem prostego testu z wiaderkiem, stoperem i dwoma różnymi słuchawkami.
Kranek
25.10.2011
Najlepiej założyć liczniki na wodę. jak człowiek zobaczy postępy na liczniku to sam zacznie oszczędzać.
Wtedy będzie wiedział, że jak nie będzie marnował wody to mniej zapłaci. Rocznie nawet o paręset złotych.
chester
15.10.2011
przede wszystkim to trzeba sobie założyć wodooszczędne perlatory i prysznice..