Kot syjamski

Jak rozpoznać, że kot ma robaki?

SznapsiSznapsi - specjalista Tipy.pl
Zastanawiasz się, czy twój kot ma robaki? Większość kotów prędzej czy później "łapie" te pasożyty, bez względu na to, czy żyją na wolności, czy w domu. Poniżej przedstawiam objawy obecności robaków u kotów. Pomoże ci to w diagnozie.
1
Objawy robaków u kota:

- wymioty
- przewlekła biegunka
- krew w kale kota
- ospałość i apatyczność
- nadmierny lub znacznie zmniejszony apetyt (w zależności od ilości robaków)
- utrata wagi
- "słanianie się" kota
- matowa, szorstka w dotyku sierść
- złe samopoczucie kotaW zależności od rodzaju robaków, u kota mogą wystąpić różne objawy, jednak część jest w każdym przypadku taka sama.

2
Glisty kocie, robaki obłe (Toxocara cati, Toxascaris leonine)

Robaki obłe są jednym z najczęściej spotykanych pasożytów, z którymi Twój kot może mieć kontakt. Mogą one mieć 5-10 cm długości. Mają mlecznobiały lub różowo-brązowy kolor (odcień skóry) i stożkową końcówkę. Kot wydala je razem z wymiotami lub ze stolcem. Wyglądają jak spaghetti.U małych kociąt objawami może być wydęty i pękaty brzuszek oraz stały głód. Dorosłe koty będą wymiotować, mieć przewlekłą biegunkę oraz będą znacznie mniej aktywne.

3
Tęgoryjce (Braziliense tubaeforme)

Tęgoryjce są również powszechne u kotów, jednak nie można ich zobaczyć gołym okiem. Żywią się one krwią zwierzęcia i mogą spowodować anemię. Tęgoryjce mogą być bardzo niebezpieczne dla kotów, zwłaszcza dla małych kociąt. Dorosłe koty często uodparniają się na te pasożyty, więc mogą nie wykazać żadnych objawów.


Do objawów należy krew w kale kota, biegunka i bóle brzucha. Tęgoryjce mogą być przeniesione na człowieka przez stopy.

4
Tasiemce (caninum Dipylidium, taeniaeformis T.)

Tasiemce występują u kotów, szczególnie tych bardzo zapchlonych (koty zarażają się poprzez zjedzenie pchły, w której znajduje się larwa tasiemca). Robaki są małe, białe i widoczne gołym okiem. Znajdują się zwykle w stolcu lub w futrze w okolicach odbytu. Martwe części tasiemców wyglądają jak malutkie ziarenka ryżu i można je znaleźć tam, gdzie kot zwykle śpi.Objawy tasiemca u kotów to chudnięcie mimo tego, że kot bardzo dużo je i jest stale głodny. Tasiemce kotów nie są przenoszone na ludzi.

5
Robaki sercowe

Robaki sercowe częściej występują u psów, niż kotów, jednak kot może się nimi zarazić, jeśli jest chory i ma obniżoną odporność. Nosicielami są zazwyczaj komary.

Objawy robaków sercowych są niewielkie lub nie występują w ogóle. Zakażony kot może zdechnąć. Nie ma jednego badania krwi, które pozwalałoby na zidentyfikowanie tego pasożyta - aby zdiagnozować obecność robaków sercowych potrzeba wielu testów.

6
Nicienie (Physaloptera)

Nicienie są bardzo podobne do robaków obłych i glizd.Objawami nicieni są: wymioty, zmniejszony apetyt, ospałość. Robaki te mogą zostać zidentyfikowane przez lekarza weterynarii, poprzez zbadanie wymiotów lub stolca zainfekowanego kota.

?

Wskazówki
* Część z robaków może się przenieść na człowieka. Dlatego bardzo ważne jest zachowanie higieny.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

koci katar (kocia grypa)
podawanie kotu tabletki
Miauczący kot

Komentarze (4)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Andzia
26.01.2013
witam mam kota który ma robaka jak go zwalczyć?
malawania
28.07.2012
Robaków bardzo ciężko uniknąć...
Często nawet po kocie nie widać, że je ma... Najlepiej jest odrobaczać kota regularnie...
Wychodzącego na dwór co 3 miesiące, a siedzącego w domku co 6 miesięcy... Najlepiej też wybrać- tabletki np. PANCUR (są najtańsze z tego co wiem 5 zł / szt ... i tabl. na 5 kg masy ciała)... i tak zaaplikować kotu lek...
po 2 dniach zrobić generalne porządki w domu - pranie legowiska sprzątnie dywanów, koców itp. (wiadomo... po co)
i po 2 tygodniach powtórzyć aplikacje tabletki... powtarzamy aplikację tabletki dlatego, że środki na robale nie działają na jajeczka i jedyne czego się pozbędziemy po pierwszej aplikacji to robali - w czasie tyh 2 tygodni robale zdążą się "wykluć"...Pozdrawiam
tigoo
27.07.2012
wazne zeby nie wychodzily i utrzymywac higiene obuwia- nie wnosic na butach wszystkiego... podstawa unikanie odchodow...
malawania
21.03.2012
Fajnie opisane i bardzo pomocne. Można gdzieś też byłoby umieścić np. tabelę z lekami na odrobaczenie ;)