Tutaj jesteś: Motoryzacja > Zakup Samochodu > Zakup Samochodu Używanego > Jakich formalności dopełnić po zakupie używanego samochodu?

Jakich formalności dopełnić po zakupie używanego samochodu?

Stopień trudności: łatwe
, specjalista Tipy.pl
 3.7/5 (21 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Samo kupno samochodu to dopiero początek bieganiny. Odebranie kluczyków, dokumentów i przekazanie pieniędzy osobie, od której kupujemy auto nie kończy formalności. Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży będziesz musiał załatwić jeszcze kilka spraw, dzięki którym bez problemu będziesz mógł cieszyć się samochodem. Poniżej znajdziesz wskazówki, które krok po kroku pomogą ci dopełnić wszelkich formalności i uniknąć niepotrzebnych kłopotów.
Rzeczy, których potrzebujesz:
cierpliwość, cierpliwość, cierpliwość...
1
Jeżeli w dniu zakupu OC nie jest już ważne, powinieneś wykupić 30-dniową polisę OC, aby móc dojechać do domu „na kołach”. Jeżeli nie chcesz jej kontynuować i wolisz zmienić ubezpieczyciela, nie musisz jej wypowiadać – nie zostaje ona przedłużona automatycznie. Jeżeli nie chcesz kupować takiego ubezpieczenia – pozostaje tylko laweta, ale ważnego OC i tak będziesz potrzebować przy rejestracji.
2
W ciągu 14 dni od daty zakupu samochodu powinieneś udać się do właściwego dla twojego miejsca zamieszkania Urzędu Skarbowego i zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych. W przypadku samochodów wynosi on 2% wartości rynkowej auta. Dla tych, których wszelkie urzędy przerażają – to naprawdę bardzo proste. W odpowiednim okienku zapytaj o stosowny druk, wypełnij go, a następnie pani w okienku wyliczy kwotę podatku do zapłaty i z rachunkiem odeśle do kasy. Zapłać i możesz opuścić urząd.
3
Obowiązek zapłacenia podatku dotyczy tych, którzy kupili samochód od osoby prywatnej, zwykle właściciela. Jeżeli natomiast nabyłeś swoje auto w komisie, to komisant, jako osoba prawna, ma obowiązek uiścić tą opłatę.
Jak sprawdzić, czy licznik był cofany?
Jak sprawdzić rzeczywisty przebieg samochodu?
Jak kupić samochód w Anglii?
Jak reklamować samochód kupiony w komisie?
4
Na zarejestrowanie swojego nowego nabytku masz trochę więcej czasu – 30 dni od daty kupna. W tym celu udaj się do Wydziału Komunikacji, gdzie będziesz musiał wypełnić odpowiedni wniosek. Musisz zabrać też ze sobą stare tablice rejestracyjne. Oprócz nich weź: dowód osobisty, umowę sprzedaży bądź inny dowód własności pojazdu, dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym (względnie – decyzja o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu), kartę pojazdu, jeżeli została wydana, ważną polisę OC.
5
Rejestrowanie pojazdu może potrwać do miesiąca, a na ten okres otrzymasz tymczasowy dowód rejestracyjny oraz nowe tablice.
6
Podobnie 30 dni masz na wypowiedzenie polisy OC poprzedniego właściciela (o ile oczywiście była ważna w momencie zakupu). W tym czasie powinieneś zawrzeć nową, a starą wypowiedzieć drogą pisemną, lub udając się do najbliższego oddziału danej firmy ubezpieczeniowej. Liczy się data wpłynięcia wypowiedzenia do firmy.
7
Aby zawrzeć umowę OC, pojazd musi być już zarejestrowany na ciebie.
8
Chcąc ułatwić sobie porównanie ofert, możesz skorzystać z kalkulatorów dostępnych na stronach internetowych firm ubezpieczeniowych, bądź zamówić kontakt telefoniczny. Poproś o przesłanie wyliczenia składki na twój adres e-mail.
9
Możesz zdecydować się też na dodatkowe ubezpieczenie AC, jeżeli twój pojazd nie ma więcej, niż 10 lat. Składka wtedy znacznie wzrasta, ale ty też śpisz spokojniej.
10
Jeżeli zawierasz umowę OC telefonicznie lub przez Internet, do czasu otrzymania pocztą dokumentów, zabieraj ze sobą potwierdzenie zawarcia polisy, które otrzymasz niemal natychmiast pocztą elektroniczną, w każdą podróż samochodem.
 3.7/5 (21 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (3)

Nie będzie widoczny na stronie
 
ubezpieczony - 2016-02-11
Mój samochód ma 17 lat i ma AC. Co za bzdura z tym, że samochód ma mieć nie więcej niż 10 lat. Starszych samochodów nikt nie naprawia? Chyba autor artykułu za dużo zarabia...
jazda2 - 2015-11-25
"W tym celu udaj się do Wydziału Komunikacji, gdzie będziesz musiał wypełnić odpowiedni wniosek."
to jak by powiedzieć wsiądź do rakiety i poleć na księżyc.

Drogi autorze tracisz mój i swój czas na pisanie dyrdymał. Chcesz pisać napisz konkretnie i dokładnie jakie to dokumenty
HeronX - 2015-07-15
Punkt 4 sprzeczny z p.7 - przy rejestracji potrzebujesz polisy OC, ale żeby mieć polisę OC, musisz mieć pojazd zarejestrowany na siebie.
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Mimo, że jest to nielegalne wielu kierowców cofa liczniki. Według danych, rocznie sprzedawanych jest około 450,000...
Jak sprawdzić, czy licznik był cofany?
Mimo, że jest to nielegalne wielu kierowców cofa liczniki...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.