Bandażowanie kostki

Jak zabandażować kostkę?
DoktorekDoktorek - specjalista Tipy.pl

Bandażowanie uciskowe kostki stosowane jest w celu zlikwidowania lub zapobiegania dalszej opuchlizny. Bandaż należy założyć w taki sposób, aby kostka była w miarę usztywniona, jednak aby nie utrudnić krążenia w stopie.
1
Bandażowanie kostki
Zwiń bandaż w rulonik, jeśli nie jest zwinięty. Stopę postaw w taki sposób, aby kąt pomiędzy stopą a łydką wynosił 90 stopni. Zacznij bandażowanie stopy od miejsca, w którym kończą się palce a zaczyna stopa (palce powinny być poza bandażem). Koniec bandaża powinien znaleźć się z boku stopy. Okręć bandażem stopę 2 lub 3 razy - bandaż naciągaj delikatnie, nie za mocno, aby zachować prawidłowe krążenie w stopie.
2
Bandażowanie kostki 2
Teraz zacznij okręcać bandaż po łuku, od stopy, przez kostkę, za nogę, z drugiej strony kostki i znów na stopę (opatrunek ósemkowy).
3
Bandażowanie kostki 3
Kontynuuj zakładanie bandaża w sposób ósemkowy, zakrywając kolejne fragmenty ciała.
4
Bandażowanie kostki 4
Opatrunek powinien znaleźć się na całej stopie (z wyjątkiem pięty) oraz kilka centymetrów nad kostką. Większość bandaży ma specjalne klipsy do ich mocowania. Jeśli takiego nie masz wówczas użyj agrafki.
?

Wskazówki
* Bandaż powinien być tak zawiązany, aby można było włożyć pod niego bez problemu palec.

!

Uwaga!
* Nie wolno zbytnio naciągać bandaża. Powinno się czuć, że bandaż trzyma staw / kostkę, jednak należy sprawdzić po pewnym czasie, czy palce i paznokcie nie zrobiły się sine i blade. Jeśli tak jest, to oznacza, że do stopy nie dochodzi wystarczająca ilość krwi i należy poluzować bandaż.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie