Choroba Raynauda

Jak leczyć chorobę Raynauda?
suszera - specjalista Tipy.pl

Choroba Raynauda jest chorobą układu krążenia. Powoduje ona przerwanie dopływu krwi (co za tym idzie tlenu) do kończyn ciała, na skutek zmiany temperatury czy stresu. Dotychczas nie znaleziono na nią skutecznego leku, ale są metody jej łagodzenia jak np. diety. Ciężkie przypadki kończą się leczeniem środkami farmakologicznymi, które rozszerzają naczynia krwionośne.
1
Choroba Raynauda
Objawy choroby Raynauda

Problemy wynikające ze złego krążenia krwi prowadzą do zmiany koloru palców u rąk i nóg, czasem uszu i nosa z białego na niebieski a później na czerwony, gdy tlen zostanie zużyty przez tkanki a tętnice rozluźnią się i dostarczą świeżej krwi. Inne objawy to uczucie pieczenia, ból, zdrętwienie. Nie wszystkie objawy muszą wystąpić u chorego.

2
Czego unikać podczas choroby Raynauda?

Nie stosuj urządzeń wibrujących np. suszarek czy wiertarek wiertniczych, gdyż mogą one spowodować skurcze. Osoby cierpiące na w/w dolegliwości pod żadnym pozorem nie powinny palić papierosów, gdyż nikotyna kurczy naczynia krwionośne.

3
Łagodzenie choroby Raynauda

Stosuj dietę bogatą w tłuste ryby takie jak łosoś, makrela i sardynki. Należy spożywać produkty o dużej zawartości witaminy E (owoce awokado, oleje z nasion). Chorzy muszą dbać o ciepło kończyn, nosząc rękawiczki, czapkę oraz grube skarpety. Powinni unikać miejsc zimnych oraz wietrznych. Umiarkowane spożycie alkoholu (1-2 jednostki dziennie) może pomagać, gdyż prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (4)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Piotr
19.03.2018
Witam mam pytanie. Czy z zespołem Raynauda mozna pracować na chlodni w niskiej temperaturze minus 25 stopni??
Dorek
05.02.2014
Przed atakami chroni zapobieganie przed zmianami temperatury i pobudzanie krążenia. Ćwiczenia mają to do siebie że wykonuje się je przez kilka minut - po czym ręce stygną. Dlatego używam rękawiczek z włóknami srebra - polecono mi je w Anglii. Mam wersję bez palców więc mogę je nosić w domu :) Naprawdę polecam.
Do kompletu dokupiłam sobie skarpetki (są do kupienia na allegro).
arimor
31.01.2013
Powinno się również zażywać witaminę PP - dwa, trzy razy dziennie, smarować zsiniałe dłonie maścią z nitrogliceryną (która natychmiast rozszerzy naczynia krwionośne na dłoniach) lub maścią końską (która również dobrze rozgrzewa stawy), a jeśli to nie pomoże, zgłosić się do lekarza po tabletki rozszerzające naczynia krwionośne. Ważne jest ponadto, by wykonywać regularnie ćwiczenia fizyczne - brak ruchu sprzyja zastojowi krwi. Co więcej ważne jest, by w miarę możliwości się relaksować - stosuj techniki relaksacyjne, takie jak medytacja. Jeśli wszystkie metody zawiodą, a Ty nadal będziesz odczuwać ból lub odrętwienie w palcach, zgłoś się do chirurga - może on wykonać zabieg poszerzający naczynia krwionośne rąk.
Raynoud
28.08.2012
Zapraszam na forum Raynaud http://raynaud.pl