Tutaj jesteś: Kultura i Społeczeństwo > Savoir-Vivre > Savoir vivre > Jak należy zachowywać sie w restauracji?

Jak należy zachowywać sie w restauracji?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 4/5 (9 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Zasady dobrego wychowania, czyli Savoir vivre jest sztuką nieco zanikającą. Gdyż częściej chadzamy do barów szybkiej obsługi niż do restauracji więc znajomość tych zasad faktycznie nie jest nam niezbędna. Niemniej sytuacja staje się niezręczna, gdy musimy wybrać się do wytwornego lokalu i nie wiemy jak się mamy zachować. Warto więc poznać kilka podstawowych reguł, aby nie popełnić rażącego błędu.
1
Mężczyzna przodem!

W przypadku wchodzenia do restauracji mężczyzna wchodzi pierwszy. Zwyczaj ten pochodzi jeszcze z czasów, gdy w lokalach często odbywały się bójki, pan wchodzi przez drzwi pierwszy i sprawdza czy wszystko jest w porządku, jeśli tak przytrzymuje drzwi partnerce.
Taka odwrotna sytuacja obowiązuje też podczas schodzenia schodami. Mężczyzna idzie pierwszy, ponieważ ma za zadanie asekurowanie kobiety w razie, gdyby się potknęła. Przy wchodzeniu po schodach, pan idzie już za kobietą i dba o to aby nie spadła ze schodów przechylając się w tył.
2
Odpowiednie miejsce

Jeśli stoliki są rezerwowane, co jest teraz normą nie mamy większego wpływu na wybór miejsca.

Warto jednak wiedzieć, że najbardziej cenne są miejsca przy ścianie, dzięki temu mamy zapewnione nieco spokoju i intymności, ponieważ nikt nie będzie się przeciskał koło naszego stolika w drodze do toalety.
W takiej sytuacji kobieta powinna zostać posadzona twarzą do sali, tak aby miała dobry ogląd na wszystko.
Zasady sadzania gości większe znacznie miały dawniej, gdy miejsce gościa przy stole, bardzo wyraźnie odzwierciedlało ich pozycję z towarzystwie.
Jak być damą?
Savoir vivre składania kondolencji
Jak zachować się będąc
Jak zachowywać się w Internecie?
3
Zamówienie

Zamówienie zawsze pierwsze składają kobiety!
4
Nie kiwamy na kelnera

Kiwanie, gwizdanie, głośne wołanie itp. są niedopuszczalne! Dobry kelner powinien zareagować na znaczące spojrzenie, ewentualnie poparte delikatnym skinieniem głowy. Może brzmi to nieco śmiesznie i snobistycznie, ale w dobrych restauracjach personel jest odpowiednio przyszykowany do obsługi gości i zauważy takie subtelne znaki.
5
Serwetka

W dobrej restauracji na pewno będzie to serwetka z materiału. Rozkładamy ją i układamy po lewej stronie talerza, w razie potrzeby osuszamy usta lewą ręką. Po zakończonym posiłku serwetkę odkładamy na prawą stronę. Układanie serwetki na kolanach lub zakładanie za kołnierz jak śliniaka, jest często praktykowane jednak nie zgodne z założeniami dobrego wychowania.
6
Sztućce i szkło

- Zawsze zaczynamy od sztućców położonych najdalej od talerza.
- Nóż do ryby nie służy do jej krojenia, a do oddzielania skóry od mięsa.
- kieliszki trzymamy za nóżkę, wyjątkiem jest tutaj koniak który trzyma się za czaszę, ponieważ ciepło dłoni wydobywa pełny bukiet trunku.
7
A psik! i inne...

Jeśli podczas siedzenia przy stole komukolwiek zdarzy się kichnąć, lub komuś się odbije należy to zignorować. Ani przepraszanie, ani pozdrowienia typu "100 lat", nie są w dobrym guście.
 4/5 (9 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Savoir vivre to inaczej sztuka dobrych manier. Znając tajniki savoir vivre nie popełnimy żadnej gafy czy też faux pas...
Savoir vivre przy stole
Savoir vivre to inaczej sztuka dobrych manier. Znając tajniki savoir vivre nie popełnimy...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.