tęczowy dom

Jak wybrać farbę na elewację? cz. 1

Dom to twoja wizytówka. Pierwsze wrażenie, o którym zadecyduje, m.in. jego barwa, jest bardzo ważne. Podobnie ważne jest, byś ty sam dobrze się czuł we własnym domu, zatem dobrze się zastanów nad tym, czym go pomalujesz i na jaki kolor.
1
Na samodzielne pomalowanie swojego domu możesz zdecydować się, jeżeli podłoże jest w dobrym stanie. Jeżeli powierzchnia nie jest równa i gładka, a odgłos przy opukiwaniu tynku w różnych miejscach nie jest taki sam (oznacza to, że tynk odchodzi), zleć malowanie fachowcom.
2
Kolor farby powinien pasować do pozostałych elementów domu (drzwi, dachówki itd.), oraz do otoczenia. Dom pomalowany na krzykliwy kolor nie będzie wyglądał atrakcyjnie w sąsiedztwie pastelowych budynków. Krzykliwy kolor może też bardzo szybko ci się znudzić, a chyba nie chcesz urządzać malowania elewacji każdej wiosny? Co więcej, możesz przy okazji zniszczyć ogród zachlapując go farbą.
3
Nie sugeruj się do końca odcieniem na próbniku. Na niewielkiej próbce kolor będzie wyglądał inaczej, przeważnie jaśniej, a końcowy efekt nie do końca tak, jak sobie to pierwotnie wyobrażałeś. Warto zatem wiedzieć wcześniej, jak dokładnie będzie wyglądała elewacja, aby uniknąć rozczarowań.
4
Najlepszym wyjściem jest pożyczenie od sklepu lub firmy, której zlecisz malowanie, próbnika i długi spacer połączony z obserwacją mijanych domów. Kiedy w końcu zobaczysz dom w kolorze, którego – jak się właśnie okazało – szukałeś, poproś tych obdarzonych świetnym gustem mieszkańców o możliwość podejścia do ściany i odszukania odpowiednika na próbniku. To bardzo ważne, gdyż odległość może zafałszować kolory. Bardzo też prawdopodobne, że przy okazji zyskasz dobrych sąsiadów, gdyż kto by się nie ucieszył, że jego dom jest stawiany za wzór?
5
Następnie udaj się do sklepu i stanowczo poproś o farbę w wymarzonym kolorze, względnie udaj się do upatrzonego malarza i pokaż wybrany kolor na próbniku.
6
To, jaki rodzaj farby będzie najodpowiedniejszy dla twojego budynku, zależy od rodzaju podłoża, które będzie malowane oraz od poziomu zanieczyszczenia okolicy. Inne farby nadają się do miasta, a inne lepiej sprawdzą się na wsi czy w górach.
7
Farby akrylowe. Są bardzo odporne na zabrudzenia i występują w wielu kolorach. Fasadowe farby akrylowe można nakładać zarówno na pomalowane, jak i na niepomalowane powierzchnie. Farba nakładana na malowany już tynk nie musi być wysoce paroprzepuszczalna. Natomiast farba nakładana bezpośrednio na podłoże powinna być paroprzepuszczalna, ponieważ jest bardziej elastyczna i jest w stanie pokryć mikropęknięcia w tynku. Powłoka z farby akrylowej ma zdolności do samooczyszczania.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie