jazda na nartach

Jak się ubrać na narty?

Nie sposób ukryć, że nie da się uprawiać tego sportu bez dobrze dobranej odzieży. Ubranie na stok diametralnie różni się od zwykłego ubrania na zimowy spacer. Niewłaściwe potrafi skutecznie zniechęcić do zimowych szaleństw. Powinno być ciepłe, lekkie i wygodne, byśmy mogli bez skrępowania uprawiać nasz ukochany sport. Narty to bez wątpienia przyjemność, ale potrafią sprawić nam nie lada kłopot. Poniżej znajdziecie wskazówki, które pomogą wam dobrać odpowiednie ubranie.
1
Na początek – bielizna. Każda warstwa ubrania jest jednakowo ważna, ponieważ tylko właściwie skomponowany zestaw skutecznie ochroni cię przed przemoczeniem, przegrzaniem czy przewianiem. Wybierz więc bieliznę termoaktywną, która reguluje temperaturę ciała i nie wchłania wilgoci. Przy wyborze pamiętaj, że taka bielizna nie może być luźna, powinna przylegać do ciała niczym druga skóra. Z drugiej strony pamiętaj, że nie może być za ciasna, gdyż będzie krępować twoje ruchy i w ogóle nie będzie ci wygodnie.
2
Co na bieliznę? Wełniany golf czy zwykła bluza nie sprawdzą się. Wybierz za to mikropolar, który odprowadza wilgoć na zewnątrz, reguluje temperaturę ciała i jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, takie jak np. rozerwanie. Swoje właściwości izotermiczne zawdzięcza budowie – składa się z maleńkich przekrojonych rurek, w których jest powietrze izolujące cię od zimna.
3
Zapomnij o kurtce puchowej. Szalejąc na stoku wiele razy upadniesz na śnieg i szybko przemoczysz kurtkę, a przyjemność prędko zamieni się w koszmar. Wybierając zatem kurtkę na narty czy snowboard zwróć uwagę, czy posiada membranę SUPRA-TEX®, chroniącą przed mrozem, wiatrem, odporną na kwaśne środowisko, promieniowanie UV. Membrana przepuszcza na zewnątrz parę wodną, ale nie wpuszcza wody do środka. Nie jest ona impregnowana, więc sprawdź, czy szwy są dodatkowo zabezpieczone klejem – tam membrana jest rozerwana i straciła swoje własciowści. Jest też niezwykle odporna na uszkodzenia mechaniczne, więc nie rozerwie się przy pierwszym bliskim spotkaniu z gałęzią.
4
W praktyce najlepiej sprawdza się zasada trzech warstw (bielizna+polar+kurtka), jednak jeżeli jest naprawdę ciepło, możesz nie zakładać drugiej lub trzeciej warstwy. Nie rezygnuj jednak z bielizny termoaktywnej, gdyż jest ona absolutną podstawą.
5
A spodnie? Jeżeli zamierzałeś zdobywać stok w dżinsach, jak najprędzej porzuć ten pomysł. Najlepiej, by spodnie na stok również były pokryte membraną SUPRA-TEX®. Dodatkowo spodnie narciarskie posiadają system amortyzacji upadków, szczególnie przydatny dla początkujących, którzy są najbardziej narażeni na owe upadki. Spodnie takie posiadają również szelki oraz fartuch śnieżny, dzięki któremu śnieg nie przedostanie się pod ubranie, a także zamki ułatwiające zakładanie butów.
6
Pamiętaj też o drobniejszych elementach ubioru, jak czapka oraz rękawiczki. Szczególnie przydatne będą rękawiczki ze specjalną wstawką do przecierania gogli.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie