koszenie trawy

Jak wybrać kosiarkę? cz. 2

Oto kontynuacja poradnika o wyborze kosiarki do trawy. Jeśli po przeczytaniu części pierwszej czujesz niedosyt informacji, zapraszam do dalszej lektury.
1
Kosiarka bębnowa nie rozszarpuje źdźbeł trawy. Jeżeli zależy ci na estetyce, to będzie dla ciebie odpowiednia.
2
Ważny jest też materiał, z którego wykonana została obudowa. Powinna być ona łatwa do czyszczenia oraz odporna na korozję i odkształcenia. Każdy materiał ma swoje wady i zalety – plastik jest lekki i nie rdzewieje, ale nie jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Wystarczy, że spadnie na nią coś w garażu i będzie po obudowie. Odporna jest stal, z której z kolei może odpryskiwać lakier i którą może złapać korozja (ale przy odpowiedniej konserwacji nie powinno być problemów). Idealnym środkiem wydaje się zatem aluminium: jest lekkie, nie rdzewieje i jest odporne na uszkodzenia, ale jest to najdroższy wybór. Coś za coś.
3
Jeżeli zależy ci na cichej pracy kosiarki, zdecyduj się na ręczną (nie bardzo ma czym hałasować) lub elektryczną.
4
Przechowuj kosiarkę w suchym pomieszczeniu. Małą ręczną kosiarkę możesz zawiesić nawet na ścianie – powinna mieć specjalny uchwyt. Silnikowa natomiast zajmuje więcej miejsca: koniecznie musi być zaparkowana poziomo, a dodatkowo musisz wygospodarować miejsce na olej i kanister.
5
Bardzo ważne jest bezpieczeństwo – sprawdź, czy kosiarka posiada mechanizm niezwłocznie zatrzymujący noże i silnik, i czy posiada blokadę przypadkowego włączenia (jest to szczególnie istotne, jeżeli posiadasz małe dzieci lub zwierzęta). Jeżeli masz psa lub kota, zamknij go na czas koszenia w domu. Co prawda mało prawdopodobne, aby zwierzę nie bało się kosiarki, szczególnie najbardziej hałaśliwej, spalinowej, ale lepiej nie ryzykować. Małe dziecko też niech lepiej przeczeka proces koszenia w domu.
6
Koszenie będzie tym łatwiejsze, im większe będą koła. Jeszcze łatwiej będzie, jeżeli będą osadzone na łożyskach kulkowych. Na nierównościach sprawdzą się kosiarki z dużymi tylnymi kołami.
7
Podobnie ważny jest jej ciężar – im lżejsza, tym łatwiej będzie nią operować.
8
Zwróć uwagę na sposób regulacji wysokości koszenia – łatwiej będzie, jeżeli można ją ustawić centralnie zamiast każdego koła z osobna. Zakres regulacji przeważnie wynosi 12-90 mm.
9
Dowiedz się też, jak daleko masz do najbliższego serwisu producenta. Wysyłanie zepsutej kosiarki do serwisu na drugim końcu Polski to niepotrzebny problem, lepiej kup produkt, który można serwisować w miarę blisko.
10
Zastanów się, co zrobisz ze skoszoną trawą. Jeżeli nie masz miejsca na jej gromadzenie i nie chcesz płacić za wywóz, dobrym rozwiązaniem będzie kosiarka z opcją mulczowania (mielenie pokosu).
11
Sam kosz – im większy, tym lepiej, gdyż rzadziej będziesz musiał go opróżniać. Co do materiału – sztywny będzie łatwiejszy do utrzymania w czystości, za to kosz z tkaniny jest lekki i przy przechowywaniu nie zajmuje dużo miejsca.
12
Popatrz na uchwyt – czy jest dobrze wyprofilowany i obłożony miękką otuliną.
Strona 1 z 3

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie