żelazko

Jak oczyścić stopę żelazka?

Zdarza się nieraz, że spód żelazka brudzi się podczas prasowania. Żółta stopa żelazka jest nie dość, że nieestetyczna, to jeszcze może zniszczyć nam ubranie. Najgorzej, gdy taki wypadek zdarza nam się tuż przed wyjściem z domu. Każdego może ogarnąć wtedy istny szał. Na szczęście na te problemy istnieją domowe sposoby. Dzięki poniższym prostym radom, stosowanym już przez nasze babcie, łatwo i szybko poradzimy sobie z ratowaniem zabrudzonych przez żelazko tkanin.
1
Czyszczenie żelazka.

Przede wszystkim nie zabieramy się do czyszczenia póki żelazko nie jest zimne i odłączone od prądu. Żółte zabarwienie przecieramy watką nasączoną octem z solą, gdy stopa już jest czysta polerujemy ją czystą ściereczką
2
Czyszczenie zabrudzonej przez żelazko tkaniny.

Zabrudzone płótno należy przetrzeć szmatką nasączoną boraksem, po czym przepłukać w letniej wodzie i wyprasować czystym żelazkiem.
3
Płótno koszulowe możemy natrzeć cukrem, a po kilkunastu minutach wypłukać w letniej wodzie i wysuszyć. Zamiast cukru możemy zastosować też pianę z białek jaj z dodatkiem soli.
4
Aby uniknąć zabrudzenia stopy żelazka, należy starannie wybierać temperaturę do rodzaju prasowanej tkaniny. Prasując koszulki z nadrukami z różnych folii omijaj te nadruki lub prasuj po lewej stronie.
5
Istnieje też metoda czyszczeni przypalonego żelazka " na gorąco". Polega ona na mocnym rozgrzaniu żelazka, a następnie prasujemy gazetę posypaną solą kuchenną, do momentu, aż warstwa brudu nie odejdzie.
Sposób ten jest bardzo polecany i zachwalany przez gospodynie domowe.
6
Panie domu używają też najróżniejszego rodzaju detergentów, nie koniecznie przeznaczonych do czyszczenia akurat żelazka. Czasem są to mleczka do łazienki, które mają usuwać kamień, czasem płyny do czyszczenia blatów, a czasem po prostu płyn do naczyń. Wiele zależy od stopnia zabrudzenia.
Pamiętajmy jednak, aby nie czyścić stopy, żadnym przedmiotem, który mógłby je porysować, unikajmy więc drucianych szczotek i gąbek.
7
Mówiąc o żelazku nie zapominajmy o tym, że po każdym użytkowaniu tego urządzenia, należy je najpierw dobrze wystudzić, a przed schowaniem do szafy przetrzeć wilgotną szmatką z odrobina płynu do naczyń. Dzięki takim regularnym i nie wymagającym dużo czasu zabiegom, przedłużymy żywotność naszego sprzętu AGD, a dodatkowej kwestii higieny, chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, ponieważ jest to standardowe zachowanie człowieka lubiącego czystość i porządek w domu.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

ubrania pachnące stęchlizną
pies sika w domu
pasta do zębów

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Polka
25.10.2013
Ta ostatnia rada to rzeczywiście bywa skuteczna, ale pod warunkiem że ktoś ma stopę odporną na zarysowania, np. ceramiczną. Kiedyś miałam żelazko z teflonową stopą i ten sposób bardzo ją porysował. Obecne żelazko (Philips) "przeżyło" tę soloną próbę bez żadnego uszczerbku:)